Pastebima, kad finansinis lietuvių raštingumas gerėja – 2019 m. Lietuvos bankų asociacijos atliktas tyrimas rodo, kad šis rodiklis siekia 43 proc. Nepaisant gerėjančios statistikos, lietuviai vis dar daro nemažai klaidų.

Kokios šios klaidos, kaip jų išvengti ir kokių taisyklių laikytis norint jaustis finansiškai stabiliai pataria finansų ekspertas, Kauno kolegijos lektorius, Lietuvos centrinės kredito unijos paskolų komiteto narys Audrius Lukoševičius.

Svarbiausia – išlaidos neturi viršyti pajamų

Asmeninių finansų valdymas yra neatsiejama kiekvieno suaugusio žmogaus gyvenimo dalis – kasdien tenka priimti sprendimus, kurie turi įtakos tolesnei finansinei situacijai. A. Lukoševičius atkreipia dėmesį, kad norint pasiekti geriausių rezultatų valdant asmeninius finansus vertėtų kreiptis į specialistą, kuris padėtų įvertinti asmens finansinę situaciją ir duotų konkrečiai situacijai tinkamus patarimus.

„Yra daug bendrų patarimų asmeninių finansų valdymo klausimais, tačiau turime suprasti, kad ne kiekvienam tiks, tarkim, patarimas turėti sukaupus ne mažiau kaip 6 mėnesių darbo užmokesčio dydžio rezervą. Jei asmuo ar šeima turi paskolų, šis rezervas turi būti didesnis, jei profesija yra paklausi, toks rezervas gali būti ir mažesnis. Todėl aklai vadovautis bendrais patarimais nepatariu – visuomet galima kreiptis pagalbos į specialistus ir gauti konkrečiai situacijai tinkamus konkrečius patarimus“, – pastebi vidaus audito tarnybos vadybos, Kauno kolegijos lektorius A. Lukoševičius. Visgi, yra keletas bendrų patarimų, kuriuos taikyti turėtų kiekvienas.

„Pagrindinis ir svarbiausias patarimas – išlaidos neturi viršyti pajamų. Jau vien šio patarimo laikymasis padėtų daugeliui žmonių atsakingai valdyti savo finansus. Kaip kad namą pradedame statyti nuo pamatų, taip ir tvarkant asmeninius finansus reikėtų pradėti nuo „pamatų“ – padengti turimas skolas (ne paskolas), tuomet kaupti santaupas „juodai dienai“, apsidrausti nuo nelaimingų atsitikimų, kaupti ateičiai – vaikams ir senatvei, ir tik tada galvoti apie laisvų lėšų investavimą. Ir, galiausiai, pamąstyti apie testamentą. Didžiausia klaida, kurią daro žmonės – pradeda nuo investavimo. Taip pastatytas asmeninių finansų „namas“ bus netvarus ir vėliau ar anksčiau, tikėtina, sugrius.

Taip pat reikia prisiminti, kad pajamos yra mažiau lanksčios ir rečiau pavaldžios mums – jos yra fiksuotos, o išlaidos – ne. Pajamos yra ribotos, o mūsų norai ir poreikiai – beribiai. Pajamos gaunamos kartą ar du kartus per mėnesį, o išlaidas patiriame kasdien. Kitaip sakant, pinigai neatskrenda, neatsiranda ir nedingsta: juos uždirbame ir išleidžiame mes. Todėl išlaidų suvaldymas yra ta sritis, kuriai reikia skirti daugiausiai dėmesio“, – pataria A. Lukoševičius.

Į ką dėmesį turėtų atkreipti studentai

Prasidėjus naujiems mokslo metams daugelis mokyklą baigusių jaunuolių pradeda savarankišką gyvenimą, kurio neatsiejama dalimi tampa ir asmeninių finansų valdymas. A. Lukoševičius atskleidžia, kam studentai išleidžia daugiausia pinigų ir pataria ką daryti, kad mėnesio pabaigoje netektų valgyti tik bulvių.

„Pradėjus savarankišką gyvenimą, o ypač, jei atvykstama studijuoti į kitą miestą, atskirai nuo tėvų, reikia susidaryti savo asmeninį biudžetą. Nusimatyti kokios laukia išlaidos ir iš kokių šaltinių reikės gauti pajamų išlaidoms padengti. Studentų apklausos, atliktos studijuojant asmeninius finansus atskleidė, jog vidutiniškai per mėnesį studento krepšelį sudaro 395 eurai per mėnesį. Didžiausią išlaidų dalį sudaro išlaidos maistui ir nealkoholiniams gėrimams – 90 eurų, ne ką mažesnė suma „atriekiama“ ir išlaidoms būstui – jo nuomai ir priežiūrai – 65 eurai per mėnesį. Tad įvertinus, jog studijuoti teks 9 mėnesius per metus, nesunku apskaičiuoti, jog studentas turėtų jau mokykloje atlikti studijų namų darbus ir būti sukaupęs nemažą sumą lėšų studijoms. Bėda ta, jog asmeninių finansų valdymui dažnoje šeimoje, o tuo labiau mokyklose neskiriamas pakankamas dėmesys ir pradėję studijas studentai susiduria su klausimu iš kur gauti pinigų pragyvenimui, nes ne kiekviena šeima yra pajėgi aprūpinti savo atžalą reikiamomis pajamomis.

Tas pats tyrimas atskleidė, jog jau pirmame kurse studentai ieško galimybių derinti studijas su darbu, tačiau net 9 iš 10 studentų yra remiami tėvų. Todėl studentams patarčiau susidaryti savo asmeninį biudžetą ir jo griežtai laikytis, planuoti išlaidas, atsisakyti žalingų įpročių, kurie kainuoja nemažus pinigus, ieškoti būdų kaip savo hobį paversti pajamomis ir nesitikėti, jog finansines problemas už juos išspręs kažkas kitas“, – sako Kauno kolegijoje asmeninių finansų discipliną Finansų studijų programos studentams dėstantis A. Lukoševičius.

Visą straipsnį skaitykite naujienų portale 15min.lt