Vieni studentai, vos pradėję studijas, galvoja apie tai, kaip pasinaudos tarptautinių mainų siūlomomis galimybėmis ir dalį studijų praleis užsienio aukštosiose mokyklose ar tarptautinę patirtį kaups atlikdami praktiką užsienio įmonėse. Tuo tarpu kiti pasirenka visą studijų laikotarpį praleisti Lietuvoje ir galimybe įgyti tarptautinės patirties taip ir nepasinaudoja.

Pasak darbdavių, daugiau šansų gauti darbo vietą turi pirmieji, ypač kandidatuojant į tarptautines įmones ar įmones, dirbančias su užsienio rinkomis. Tačiau svarbu ne tik išvykti į užsienį, bet ir įgyti realių žinių ar patirties.

„Hollister Lietuva“ nuotr.

Kauno kolegija, siekdama atliepti vieną iš pagrindinių 2021–2025 m. strategijos tikslų – didinti kolegijos veiklos tarptautiškumą, savo studentams siūlo plačias galimybes įgyti tarptautinės patirties praleidžiant dalį studijų partnerinėse užsienio aukštosiose mokyklose ar atliekant praktiką užsienio įmonėse.

Turintieji tarptautinės patirties lengviau prisitaiko

Kandidato sėkmę ieškant darbo lemia daugybė faktorių: nuo tinkamai parengto CV, atkreipiančio darbdavio dėmesį, iki sukauptos darbo patirties ir tinkamai atliktų bandomųjų užduočių. Vis dėlto, tarptautinė kandidato patirtis gali tapti jo išskirtinumu.

„Užsienyje įgyta patirtis tikrai yra sveikintinas dalykas. „Hollister Lietuva“ yra tarptautinė, sveikatos priežiūros produktus gaminanti įmonė. Turime projektų, kuriuos įgyvendiname su kolegomis kitose šalyse, vykstame stažuotis į kitus padalinius. Tie darbuotojai, kurie turi patirties užsienyje, lengviau prisitaiko prie kultūrinių skirtumų, jiems yra paprasčiau dalintis savo žiniomis dirbant grupėse, įsigilinti į įmonės struktūrą ir procesus“, – sako „Hollister Lietuva“ generalinis direktorius Michael Brennan.

„Tomegris“ personalo vadybininkė Simona Kalpokaitė

„Manome, jog studentams tai puiki galimybė įgauti praktikos ir pagilinti savo užsienio kalbų žinias. Vertinant kandidatus, studentai, kurie pasinaudojo mainų programa „Erasmus+”, turi įdėjų ir atliekant praktiką gali jas pasiūlyti įmonėse, kuriose atlieka praktiką“, – sako „Tomegris“ personalo vadybininkė Simona Kalpokaitė.

Tarptautinė patirtis gali padėti ne tik stiprinti užsienio kalbos žinias, atrasti ir pažinti kultūrinius skirtumus, užmegzti naudingas pažintis – kartais įgyta patirtis lemia ir didesnes darbuotojo ambicijas.

„Mums yra labai svarbios potencialių darbuotojų kompetencijos ir jų kultūrinės nuostatos. Mūsų misija yra padėti žmonėms, naudojantiems mūsų gaminius ir paslaugas, gyventi oriau ir patogiau. Tad itin svarbu, kad kiekvienas darbuotojas siektų šios misijos įgyvendinimo.

Tarptautinė patirtis nėra laikoma pagrindiniu kriterijumi atrankų procese, tačiau tikrai ją vertiname. Dažnai būsimas darbuotojas, kuris turi tarptautinės patirties, pats dega noru prisidėti prie didelių projektų, tapti svarbia įmonės dalimi, nes jau yra paragavęs pasaulio ir jo ambicijos neapsiriboja pareigų vykdymu. Toks darbuotojas nori kurti vertę, siekti augimo“, – apie tai, ar įmonei svarbi kandidatų tarptautinė patirtis, pasakoja M. Brennan.

„Mūsų įmonėje atrenkant kandidatus svarbi įvairi patirtis – tarptautinė patirtis yra didelis pliusas, ypač klientų aptarnavimo ar pardavimų srityje, tačiau tai laikome privalumu ir neišskiriame kaip vieno pagrindinių reikalavimų“, – sako S. Kalpokaitė.

Vien išvykti nepakanka

Svarbu atkreipti dėmesį, kad studijos ar praktika užsienyje savaime netampa privalumu: darbdaviams svarbu užsienyje įgytos realios kandidato žinios ar patirtis.

„Hollister Lietuva“ nuotr.

„Išvykti nepakanka, svarbu, ką studentas išvykęs pasiima. Ar domisi tos šalies kultūra, ar skiria laiko pomėgiams po paskaitų, įsilieja į vietos bendruomenę. Jei studentas yra žingeidus ir maksimaliai išnaudoja tarptautinės patirties teikiamus privalumus, grįžęs jis, žinoma, bus pastebimas darbo rinkoje, nes tokios patirtys augina“, – sako „Hollister Lietuva“ generalinis direktorius M. Brennan.

„Manau, kad studijų metu įgyta tarptautinė patirtis gali tapti kandidato išskirtinumu – viskas priklauso, kokių žinių jis įgijo ir kaip jas gali pritaikyti praktikoje. Pavyzdžiui, mūsų įmonėje svarbu užsienio kalbų mokėjimas. Galbūt mainų programos metu kandidatas pagilino vokiečių ar prancūzų kalbos žinias? O galbūt jis stažavosi tarptautinėje kompanijoje ir įgijo reikiamų žinių bei jas panaudos būsimoje darbovietėje? Kiekviena patirtis yra privalumas, svarbu, jog būsimi darbuotojai mokėtų ją pritaikyti“, – mintimis dalijasi „Tomegris“ personalo vadybininkė S. Kalpokaitė.

Tarptautinių mainų programų galimybėmis pasinaudoję studentai, be to, kad įgyja profesinių žinių, kartu neretai išsiugdo ir darbdavių vertinamas asmenines savybes, tokias kaip atkaklumas, savarankiškumas, žingeidumas.

„Aplinkos pakeitimas dar studijuojant išugdo savybes, kurios vėliau padeda būti įvertintam darbo rinkoje. Drąsa, gebėjimas prisitaikyti prie pokyčių, kintančių situacijų, mokėjimas dirbti skirtingose komandose yra labai reikalingos savybės darbe. Mainų programose dalyvaujantys studentai būtent šiuos gebėjimus ir lavina“, – sako M. Brennan.

Siekiant padėti studentams atsakingai planuoti savo karjerą, Kauno kolegijoje kasmet organizuojamos „Praktikos ir karjeros dienos“, kurių metu studentai gali atrasti darbo ir praktikos pasiūlymus, užmegzti ryšius su darbdaviais, geriau pažinti darbo rinką.

Straipsnis publikuotas „Kauno dienoje“.