Skaičiuojama, kad kasdien pasaulyje sukuriama apie 328,77 mln. terabaitų duomenų. Tuo tarpu remiantis IBM duomenimis, per pastaruosius du metus pasaulio duomenų kiekis padvigubėdavo kas 12 mėnesių. Įmonėms, turinčioms kvalifikuotus duomenų analitikus, šis didžiulis informacijos srautas gali padėti suprasti rinkos dinamiką, efektyviai priimti sprendimus, tobulinti savo veiklą.

Neabejojama, kad dėl nuolat augančio duomenų kiekio ir jų svarbos, specialistų, gebančių didžiulius informacijos srautus paversti į aiškias, naudą teikiančias įžvalgas, poreikis tik augs. Reaguojant į šiuos rinkos pokyčius, Kauno kolegijos Verslo fakultete pradėta vykdyti Verslo duomenų analitikos studijų programa.

Nepakeičiamas vaidmuo šiuolaikiniame versle

Dalia Ilevičienė

Prognozuojama, jog kelerių metų laikotarpiu 75 proc. didelių ir vidutinių įmonių turės duomenų analizės skyrius arba specialistus, galinčius įvertinti sukauptą vidinę informaciją. Dėl didžiulio kiekio turimų duomenų, nuo pardavimų skaičiaus iki vartotojų elgsenos virtualioje erdvėje, verslo analitikai tampa būtina organizacijų dalimi. Žmonės nuolat palieka pėdsakus internete, kurie tampa vertingu šaltiniu, atskleidžiančiu iš pirmo žvilgsnio sunkiai pastebimus ryšius.

„Didžiųjų duomenų rinkimas, valdymas, analizė – viena sparčiausiai pastaraisiais metais pasaulyje augančių verslo sričių. Šios srities specialistų poreikį itin paspartino pandemija, skatinusi skaitmenizuoti ir į internetą perkelti dar daugiau paslaugų. Tai perspektyvi sritis tiek sėkmingam verslo vystymui, tiek karjerai“, – teigia Verslo fakulteto dekanė Dalia Ilevičienė.

„Festo“ Inžinerijos ir analitikos skyriaus vadovas Kristijonas Kacevičius atkreipia dėmesį, kad verslo duomenų analitikai ir jų žinios suteikia įmonėms galimybę aiškiau suprasti jų verslo veiklą, identifikuoti tendencijas, numatyti rizikas bei priimti duomenimis pagrįstus sprendimus.

„Visa tai atliekama pasitelkiant duomenų analizės technologijas, statistinius modelius ir algoritmus, kurie padeda išgryninti vertingą informaciją iš įvairių duomenų šaltinių“, – sako K. Kacevičius.

Studijos – sėkmingos karjeros pradžia

Studijos šioje srityje yra ne tik puiki karjeros pradžia, bet ir unikali galimybė įsigilinti į skaitmeninio pasaulio, kuriame duomenys yra naujas valiutos vienetas, dinamiką.

„Rengiant naują Verslo duomenų analitikos studijų programą į rengimo procesą buvo įtraukti lyderiaujančių įmonių tos srities profesionalai. Pradinis profesinis profilis buvo kuriamas taikant DACUM (angl. Developing a Curriculum) metodą“, – sako Kauno kolegijos Verslo fakulteto dekanė Dalia Ilevičienė.

Studijų metu nagrinėjamos įvairios duomenų analizės metodikos, eksperimentuojama su pažangiomis įrankių platformomis ir kuriamos inovatyvios verslo strategijos. Tai leidžia studentams išplėsti savo kūrybiškumą ir analitinį mąstymą, ieškant naujų būdų, kaip išnaudoti turimus duomenis. Parengta programa leidžia įgyti plačią verslo žinių bazę, apimančią rinkodarą, finansus, strateginį valdymą bei kitas verslo disciplinas. Studentai gauna išsamų supratimą apie verslo veiklos procesus, kuris padeda jiems tapti daugiau nei tik techniniais specialistais.

Pasirinkę studijas Kauno kolegijoje studentai taip pat turi galimybę įgyti praktinę patirtį dirbant su realiais verslo duomenimis ir sprendžiant iššūkius, su kuriais susiduria įmonės ar organizacijos. Tai suteikia jiems vertingos patirties ir padeda ugdyti pasitikėjimą savo įgūdžiais bei gebėjimais.

„Verslo analitikas sprendžia tiesiogines verslo problemas, dažniausiai tai bus kaštų, procesų  optimizavimas. Pagrindinės sritys, kurias nagrinėja šios srities specialistai: pardavimų duomenys ir tendencijos, atsargų bei gamybos procesų valdymas ir planavimas, rinkodaros kampanijų efektyvumas ir koreliacija su pardavimais, finansai ir jų valdymas, žmogiškųjų išteklių efektyvus panaudojimas“, – sako Verslo fakulteto dekanė.

Šios krypties specialistų stygius ir poreikis darbo rinkoje – ypač aukštas. Sėkmingai baigę studijas absolventai bus pasirengę Lietuvos ir tarptautinėse įmonėse dirbti verslo, rinkos bei rinkodaros, pirkimų, gamybos analitikais, verslo konsultantais.

Daugiau nei skaičiai

Kristijonas Kacevičius

Sėkmingas duomenų analitikas turi įgūdžių rinkinį, leidžiantį jam atrasti paslėptus ryšius ir svarbius faktus duomenų gausoje. Pagrindinės savybės, kurias turi turėti šios srities specialistas, yra smalsumas, gebėjimas identifikuoti problemas ir analitinė mąstysena.

Duomenų analitikas neapsiriboja vien skaičiais ir techninėmis žiniomis. Jis taip pat pasižymi savybėmis, kurios leidžia jam sėkmingai bendradarbiauti su aplinkiniais, prisidėti prie organizacijos tikslų įgyvendinimo. Gebėjimas aiškiai ir suprantamai perduoti sudėtingą informaciją kitiems padeda užtikrinti, kad duomenų analizės rezultatai bus suprasti tinkamai.

„Verslo duomenų analitikas turi gebėti demonstruoti kritiško, sisteminio ir loginio mąstymo įgūdžius, galėti dirbti tiek savarankiškai, tiek komandoje, nuolatos norėti tobulintis profesinės veiklos srityje ir suvokti moralinę atsakomybę už savo veiklos rezultatus, siekiant užtikrinti tvarų organizacijos vystymąsi“, – mintimis dalijasi D. Ilevičienė. Visos šios asmeninės savybės kartu su profesiniais įgūdžiais sudaro pilną ir išbaigtą duomenų analitiko portretą.

Ateities specialistai, kurių reikia jau šiandien

Turizmo ir viešbučių vadybos studijas Kauno kolegijoje baigusi ir vėliau duomenų analitikės kelią pasirinkusi Simona Lapūnaitė sako, kad karjeros pokytį lėmė noras dirbti konkretesnį, labiau apčiuopiamą darbą. Pasak jos, verslo duomenų analitika apjungia tiksliuosius ir vadybos mokslus, tad šiems specialistams reikalingas ne tik analitinis mąstymas, bet ir geri bendravimo įgūdžiai.

„Baltic Assist“ pagrindinių finansinių duomenų valdytoja dirbanti kolegijos absolventė įsitikinusi, jog duomenų analitika – viena perspektyviausių profesijų ir šių specialistų poreikis ateityje tik augs.

„Informacijos kiekiai šiandien auga milžinišku greičiu, tad ir įmonių, kurioms reikalingi verslo duomenų analitikai, sparčiai daugėja tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Tai reiškia, kad specialistų, turinčių tarpdisciplininį išsilavinimą ir įgūdžius, t. y. gebančių ne tik valdyti ir analizuoti duomenis, bet ir efektyviai komunikuoti bei perteikti sudėtingą informaciją, poreikis taip pat auga didžiuliu greičiu“, – dalinasi sėkmingai karjerą pradėjusi Verslo fakulteto absolventė S. Lapūnaitė.

Jai pritaria ir K. Kacevičius, akcentuojantis, kad dėl nuolatinio duomenų pagrindu priimamų sprendimų augimo ir vis platesnio analitikos naudojimo įvairiose pramonės šakose verslo duomenų analitikų poreikis ateityje tik augs.

„Kadangi verslai vis labiau yra linkę pasikliauti tik duomenimis, siekiant išgauti įžvalgas ir išlaikyti konkurencingumą, kvalifikuotų analitikų poreikis ir toliau augs“, – sako „Festo“ atstovas.