Ilgametė Kauno kolegijos iniciatyva puoselėti Pelėdų kalną plėtojama toliau – jau baigti  kalną juosiančios tvoros atnaujinimo darbai, kuriuos inicijavo ir organizuoja Kauno kolegija.

„Teliko nudažyti, ką darbininkai galės daryti tik atšilus orui,“ – pasakoja Kauno kolegijos direktoriaus pavaduotojas plėtrai ir infrastruktūrai Paulius Baltrušaitis, akcentuodamas ženklų institucijos indėlį į realius darbus. „Vertiname žiniasklaidos ir bendruomenių pastangas atkreipti visuomenės dėmesį paramai gauti.  Vis dėlto, kol kas visi darbai atlikti Kauno kolegijos ir Kauno miesto savivaldybės lėšomis,“ – teigia P. Baltrušaitis.

Vaizdingoje Žaliakalnio vietoje, vadinamajame Pelėdų kalne, yra įsikūręs kolegijos Justino Vienožinskio menų fakultetas, kurio teritoriją juosia dar tarpukariu menininko Vinco Grybo skulptūromis papuošta tvora.  Skulptūros vaizduoja išminties simbolį – pelėdas. Dešimtmečių laiko tėkmė ir neatsakingas miestiečių elgesys paliko savo ženklus – ilgą laiką skulptūros ir tvora buvo labai prastos būklės.

Kaip pasakoja Kauno kolegijos bendruomenės nariai, apleistos tvoros ir trupančių skulptūrų skaudulys  sukėlė pasipiktinimą visuomenėje, šiuo klausimu nuolat domėjosi žiniasklaida, netgi susikūrė atskira visuomeninė organizacija pelėdoms saugoti. Pati Kauno kolegija, kuri patikėjimo teise teritoriją valdo daugiau nei 15 metų, todėl intensyviai ieškojo būdų išsaugoti tarpukarį menančius objektus. Vis dėlto ilgą laiką pastangos buvo bevaisės –  atsakingos institucijos į kolegijos siūlymus atnaujinti statinį su meno objektais reaguodavo gana abejingai ir finansinės paramos neskirdavo.

Siekdama išsaugoti ir puoselėti patikėtą kultūros objektą, 2017 metais Kauno kolegija pasitelkė savus finansinius rezervus ir skyrė 67,5 tūkst eurų tvorai ir jos skulptūroms remontuoti. Dar 20 000 eurų gauta iš Kauno miesto savivaldybės. Šios pinigų sumos pakako maždaug trečdaliui tvoros atnaujinti. Taip pat tvorai gauta 700 eurų parama iš individualių rėmėjų.  Viena jų –  Kauno kolegijos darbuotoja, Technologijų fakulteto Informatikos katedros vedėja Dalė Lukšaitė.

Už kolegijos ir miesto lėšas jau restauruota daugiau kaip 30 pelėdų skulptūrų ir sutvarkyti atskiri tvoros segmentai. Pasak Kauno kolegijos direktoriaus pavaduotojo plėtrai ir infrastruktūrai P. Baltrušaičio, būtent tvoros atnaujinimas reikalauja daugiausiai sąnaudų, nes tvoros metalinės dalys išlūžusios, stulpai išjudinti, kai kurie – atskilę nuo pamatinės dalies. Tvoros tvarkymo darbai sudaro didžiąją atliekamų darbų vertės dalį.

Kauno kolegijos vadovybės teigimu, bendruomenė džiaugiasi, kad valstybės šimtmetį pavyks pasitikti patiems ženkliai prisidėjus prie urbanistinių erdvių formavimo ir išsaugant svarbų miestui kultūrinį palikimą.

Pelėdų kalno teritorijoje esančiame Kauno kolegijos J. Vienožinskio menų fakultete, kurį sudaro centrinis pastatas ir laikinoji M. K. Čiurlionio galerija, studijuoja būsimieji dizaineriai, stiklo, keramikos, tekstilės, dailiosios odos specialistai, įvaizdžio dizaineriai, fotografai bei dailės kūrinių restauratoriai. Fakultete organizuojami įvairūs dailės renginiai, plenerai, parodos, koncertai. Netoli yra žymaus skulptoriaus Juozo Zikaro namas, kuriame įkurtas dailininko memorialinis muziejus.

Įdomus faktas: prieš porą metų Pelėdų kalne buvo filmuojamas režisieriaus Audriaus Juzėno vaidybinis filmas – istorinė drama „Pelėdų kalnas“, pasakojanti apie 1947-1951-ųjų partizanus Kaune. Pasak filmo kūrėjų, ši vieta idealiai tiko dėl išlikusios to meto autentikos. Filmo premjera Lietuvos kino ekranuose numatyta šių metų vasario 16 dieną.

Išsamesnė informacija apie galimybę remti Pelėdų kalno atnaujinimo darbus