Kauno kolegijos lektorė, edukologė, „Family Lab Academy“ įkūrėja Jovita Starkutė LRT laidoje „Labas rytas, Lietuva“ dalinosi patarimais, kaip šeimose susikurti ritualus ir į ką atkreipti dėmesį, kad jie nepasimestų tarp kasdienių darbų.
Lengva ar sunku susikurti šeimos ritualus?
Kasdienybėje, kai bėgame, skubame, turime daug atsakomybių, pareigų, ritualus ir tradicijas šeimoje kurti yra be galo sunku. Daugelis iš mūsų, suaugusių, net planuoja dienotvarkėje, kad vieną ar kitą laiką skirs būtent pabūti su šeima, kurti tą santykį.
Nuo ko reikėtų pradėti kurti ritualus ir tradicijas?
Labai svarbu pasižiūrėti, kokiomis vertybėmis mes patys vadovaujamės, kas mums yra svarbu, kokius turime pomėgius, poreikius ne tik šeimoje, bet ir kiekvienas individualiai. Daugelis šeimos tradicijų neprigyja, kaip ir vien vadovų inicijuotos iniciatyvos organizacijose – žmonėms jos tampa bereikšmės ir neįdomios. Lygiai taip pat ir šeimoje – reikia išsigryninti vertybes, pagalvoti, kokias jas diegiame vaikams, kokie mūsų pomėgiai.
Antras žingsnis – pasižiūrėti, kad jų nebūtų per daug, kad būtų tai, kas mums iš tikrųjų yra svarbu ir aktualu. Daug kas dabar nori daryti ir viena, ir kita, ir trečia, ir ketvirta: norime eiti ir į filmus, ir kartu gaminti maistą, ir turėti kokius nors sekmadienio ritualus, bet kai visko būna per daug, tos veiklos netampa tradicijomis.
Trečias žingsnis – labai svarbu laikytis susikurtų tradicijų ir ritualų. Jei juos susikuriame, labai svarbu jų laikytis, sistemingai planuoti, kol tai taps įpročiu ir palengva, palaikant juos, toliau vystyti, nes jei jie tiek inicijuojami ir palaikomi trumpą laiką, jie gali paprasčiausiai neišlikti.
Ar šeimą galima prilyginti organizacijai?
Manau, kad šeimos palyginimas su organizacija gali padėti lengviau suprasti, kaip leisti laiką kartu, nes suaugę žmonės nelabai tai moka. Pavyzdžiui, švietimo organizacijų susirinkimuose, kurie dabar ypatingai aktualūs, susirinkę tėvai ir jaučiasi jaučiasi ne visai komfortabiliai, vieni kitų prisibijo. Iš tikrųjų turime mokytis leisti laiką kartu. Lygiai taip pat ir organizacijose – skirtingų padalinių žmonės turi mokytis leisti laiką kartu, pažinti vienas kitą, turėti įdomių tradicijų. Mes skubame, lekiame, jei gaminame maistą, tai tuo pačiu metu žiūrime į telefoną ir tas laikas, praleistas su vaiku, tampa visai nekokybiškas. Kokybiškas laikas yra tada, kai mes nieko kito nedarome, tik būname dviese, inicijuojame tam tikras veiklas, todėl jas reikia palaikyti.
Ką galime daryti, kokias tradicijas kurti, kad vienas kitam taptume dovana?
Tradicijos ir ritualai turi būti kuriami ne tik prieš šventes arba švenčių metu – tai daryti svarbu kiekvieną dieną, nesvarbu, kad tos šventės neartėja. Labai svarbu pasižiūrėti, kokie yra mūsų šeimos pomėgiai – jeigu mes propaguojame sveiką gyvenseną, tai turbūt picų penktadieniai arba sekmadienio blynų kepimai gali neprigyti. Todėl labai svarbu, kad šeimoje kuriamos tradicijos ir ritualai sutaptų su šeimos vertybėmis. Lengviau suprasti, kaip šeimoje kurti ritualus, mums, suaugusiems, gali padėti darbinių situacijų perkėlimas į šeimą.
Tradicijomis ir ritualais gali būti pasivaikščiojimai, žygiai, vakariniai knygų skaitymai. Dabar ypatingai daug kalbama apie knygų skaitymą nuo ankstyvo amžiaus, todėl tokie skaitymo ritualai vakarais yra labai svarbūs. Taip pat tai gali būti pasimatymai su vaiku, kai turiningai leidžiame laiką, kalbame su vaiku arba keliaujame, pavyzdžiui, sekmadienį į žygį ir turime tokias žygių pasimatymų dienas. Kiti labai mėgsta turėti su maisto gaminimu susijusius ritualus ir skiria laiko maisto gaminimui kartu. Dar kitiems prigyja ritualai, susiję su literatūra, menu, vaikščiojimu į muziejus. Labai svarbu, kad tėvų ir vaikų pomėgiai sutaptų arba tėvai vienaip ar kitaip palaikytų vaikų pomėgius ir stengtųsi, prisijungtų ir ritualą kurtų padedant vaikams.
Turbūt labai svarbi bendrystė matant kitus pavyzdžius, kitas šeimas?
Tikrai taip. Iš tikrųjų, savo pavyzdžiais būtina dalintis, būtina dalintis, ką naujo atradome – galbūt tai bus kažkam naudingas, įdomus ritualas, nes kartais tikrai trūksta to kūrybiškumo. Kartais ritualai ir tradicijos tarsi nutolsta nuo kasdienybės, todėl tikrai svarbu jais dalintis. Mes savo organizacijoje irgi turime patyriminius užsiėmimus, kuriuose vienas iš svarbiausių dalykų būtent rituale patirti tą bendrystę, būti kartu. Kadangi mūsų organizacijose yra daug pedagogų, mums labai svarbu perduoti pedagogines, ergoterapines, logopedines žinias, pasidalinti, kaip galima vaiką ugdyti namuose, nes lankant užsiėmimus įpročio suformuoti nepavyks – reikia motyvuotis, įsikvėpti būnant bendruomenėse ir tas idėjas perkelti grįžus į namus. Taip ugdymas ir lavinimas gali tapti tradicijas ir įpročiu.
Laidos įrašą galite rasti čia.