Lietuvoje gyvena virš 90 000 karo pabėgelių iš Ukrainos (LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenys). Siekiant palengvinti ukrainiečių integraciją mūsų šalyje svarbu imtis priemonių užtikrinančių jos efektyvumą. Viena tokių priemonių – kalbos barjero mažinimas, kurio ėmėsi Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Kalbų centro atstovai.

Kalbų centras įgyvendina šešių mėnesių trukmės projektą „Lietuvių kalbos mokymai nuo Rusijos agresijos karo prieš Ukrainą pasitraukusiems Ukrainos pabėgėliams“, kurio metu nuo spalio mėn. Kaune, Kėdainiuose, Alytuje ir Jurbarke gyvenantys Ukrainos piliečiai turi galimybę nemokamai mokytis lietuvių kalbos A1, A2 ir B1 lygius bei lietuvių gestų kalbą. Projektas finansuojamas 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų dvišalio bendradarbiavimo fondo lėšomis.

Vis drąsiau kalba lietuviškai

Danutė Matelienė

„Daug metų dirbau Jurbarko rajono savivaldybėje, buvau valstybės tarnautoja, šiuo metu esu pensininkė. Mano specialybė – lietuvių kalba ir literatūra, todėl 2022 m. Ukrainoje prasidėjus karui ir į Jurbarką atvykus karo pabėgėliams, pasisiūliau juos pamokyti lietuvių kalbos. Taip šios pamokos ir tebesitęsia iki šiol. Pradžioje buvo sunkoka, nes man tai buvo visai nauja veiklos sritis, be to, ir rusų kalbą buvau primiršusi. Pamažu atsirado patirtis. Man tai yra malonumas ir džiaugsmas, kad tokiu būdu galiu padėti karo paliestiems žmonėms“, – dalinasi lektorė Danutė Matelienė.

Vesdama kursus D. Matelienė pastebi, kad dalyvių gebėjimas išmokti užsienio kalbą yra labai individualus, todėl ir mokymosi pažanga yra skirtinga. „Kai yra noras ir motyvacija, dirbant bendromis pastangomis – rezultatas pastebimas. Su keliais kursų dalyviais, kuriems dėl įvairių priežasčių sekasi sunkiau, dirbame papildomai“, – priduria savo laiko neskaičiuojanti lektorė.

„Kai matai, kaip žmonės nuoširdžiai stengiasi, kiek deda pastangų siekiant integruotis į mūsų bendruomenę, norisi jiems padėti. Džiugina, kad A2 kursų dalyviai jau neblogai supranta ir vis drąsiau kalba lietuviškai kasdieninėse situacijose“, – dalyvių pasiekimais didžiuojasi D. Matelienė.

Lietuvių kalbos kursai – reali parama čia gyvenantiems ukrainiečiams

Paklausta, su kokiais mokymo iššūkiais susiduria, lektorė atsako, kad didesnių sunkumų mokymosi procese nepasitaikė. Jurbarko viešoji biblioteka sudarė geras mokymo sąlygas – čia kursų grupė visada geranoriškai priimama, yra suteiktas nuolatinis kabinetas, būtina įranga, esant reikalui, bibliotekos darbuotojai maloniai padeda.

„Kai kyla problemų, jas čia pat ir išsprendžiame. Į visus kylančius klausimus atsakymų ieškome kartu su Kauno kolegijos Kalbų centro Paslaugų vystymo koordinatore Inga Borzenko“, – draugišku bendradarbiavimu džiaugiasi D. Matelienė.

Anot lektorės, visi turi suprasti, kad nemokami lietuvių kalbos kursai yra didelė ir reali parama čia gyvenantiems ukrainiečiams. Tie, kurie nori išmokti kalbą ir neturi tokios galimybės, žino, kokia yra reali lietuvių kalbos kursų kaina. Todėl šis projektas atveria plačias galimybes Ukrainos piliečiams lengviau integruotis mūsų šalyje.

„Labai gera žinia jau pramokusiems lietuvių kalbą, kad nuo sausio mėnesio Jurbarke bus vykdomi ir B1 kalbos mokėjimo lygio kursai“, – atskleidžia D. Matelienė. Ji taip pat akcentuoja, kad dėl karo namus palikę žmonės, daugiausia moterys su vaikais, yra socialiai pažeidžiami, jiems trūksta lėšų pragyvenimui, o nemokėdami kalbos dažnai negali ir įsidarbinti. Svarbu ir tai, kad šie mokymai yra puiki galimybė Jurbarko rajone gyvenantiems ukrainiečiams susitikti, pabendrauti, pasidalinti informacija apie situaciją jų šalyje ar, esant bėdai, padėti vieni kitiems.

Straipsnis publikuotas Jurbarko miesto ir rajono laikraštyje „Mūsų laikas“