Jau šiandien – spalio 15 d. – prasideda didžiausias vizualiųjų menų renginys visame Rytų regione – šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius’21“, kurioje pirmą kartą dalyvauja Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Menų akademijos „Pelėdų kalno“ galerija. 12-ąjį kartą vyksiančioje meno mugėje šiais metais ekspozicijas pristatys 55 galerijos iš 12 pasaulio šalių: Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltarusijos, Vokietijos, Italijos, Prancūzijos ir kt., tradiciškai, mugės metu bus atidaryta tarptautinė skulptūrų, instaliacijų ir performansų paroda „Takas“, lankytojai bus kviečiami į diskusijas ir pokalbius su menininkais, o taip pat vyks geriausios rinktinės žiūrovų galerijos ir menininko apdovanojimai.

Dalyvavimas šiuolaikinio meno mugėje Menų akademijos galerijai svarbus dėl to, jog ji pirmą kartą bus pristatoma kaip savarankiška galerija. „Pelėdų kalno“ galerijos vardo garsinimas šiame tarptautiniame renginyje, sykiu, yra ir priminimas, jog būtent toje vietoje, kurioje veikia galerija, prieš 100 metų įkurta pirmoji šalyje Kauno meno mokykla – profesionalių menininkų kalvė“, – pažymi Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Menų akademijos vadovė dr. Inga Valentinienė.

Galerija, kurios dalyvavimą meno mugėje „ArtVilnius’21“ palaikė ir parėmė Kauno kolegija, pristatys du, skirtingose vizualaus meno srityse kuriančius, Menų akademijos dėstytojus: gimtojoje šalyje ir užsienyje savo kūrybą pristatantį tapytoją, parodų ir plenerų kuratorių Arvydą Martinaitį ir stiklo menininką, vitražus įvairiems architektūriniams objektams, maldos namams visoje Lietuvoje kuriantį, tarptautinės dailės disciplinų dėstytojų parodos „Kvadratas“ organizatorių ir kuratorių Artūrą Rimkevičių. „Meno mugėje darbus eksponuojančius menininkus atrenka konsultantai – atrankos ekspertai, todėl džiugu, kad Menų akademijos dėstytojams yra suteikta galimybė pristatyti savo kūrinius. Tai įvertinimas, jų profesionalumo patvirtinimas, kuris atveria platesnes galimybes bendradarbiauti su kitais meno pasaulio atstovais, vykdyti meno projektus. Tikimės tai įkvepia studentus ir paskatina juos didžiuotis, kad studijuoja aukštojoje mokykloje, kurioje dėsto menininkai, į kuriuos norisi lygiuotis“, – sako dr. I. Valentinienė.

Ketvirtąjį kartą meno mugėje dalyvausiantis A. Martinaitis eksponuos naujausius, specialiai meno mugei sukurtus, didelio formato paveikslus, kuriuose nuo tapytojo kūrybos neatsiejamą juodą spalvą „nušvies“ ryškūs geltonos, raudonos, rožinės, mėlynos spalvų pliūpsniai. „Žiūrovai, žvelgdami į paveikslus, pajus patį tikriausią tapybinį rokenrolą“, – pažada A. Martinaitis. Tačiau spalvų žaismė – tai tik pirmasis sluoksnis. Naujausiose drobėse menininkas panyra į gilią, paslaptingą sapnų temą. „Tapytojas arba menininkas yra kaip šamanas, galintis kūriniuose sukurti kokią tik nori atmosferą ir paskatinti žiūrovą ją pajausti“, – sako tapytojas.

A. Rimkevičius meno mugėje dalyvaus pirmą kartą. „Pelėdų kalno“ galerijos stende (5.42) jis eksponuos skulptūrinius objektus, sukurtus lakštinį stiklą jungiant su ready-made metalo detalėmis. „Tvaraus meno tendencija tarptautinio meno lauke yra labai ryški, džiaugiuosi, jog ja seku jau keliolika metų“, – sako menininkas. Kūryboje ieškodamas harmonijos tarp jau sukurtų, antram gyvenimui prikeliamų, metalinių objektų ir stiklo medžiagos, pasižyminčios sterilumu, A. Rimkevičius derina priešybes: estetiką ir grubumą, lengvumą ir masyvumą, formų griežtumą ir aptakumą. „Kaip ir gyvenime, taip ir kūryboje – stengiuosi balansuoti“, – pažymi kūrėjas.

Abu menininkai sako, jog meno mugė  suteikia galimybę į savo darbus pažvelgti iš šalies, pamatyti juos platesniame kontekste. Taip pat jiems labai svarbus susitikimas su įvairių šalių kūrėjais, galerijų atstovais ir bičiuliškų kontaktų mezgimas.

„ArtVilnius’21“ šūkiu: „Nereikia būti meno žinovu, kad jis Tave įaudrintų“, ragina kiekvieną nelikti abejingu šiuolaikiniam menui, atvykti į mugę, domėtis, atrasti, klausti ir diskutuoti.

„ArtVilnius’21“ vyks: spalio 15 – 17 d., parodų ir kongresų centre „Litexpo“ (Laisvės pr. 5, Vilnius). Meno mugės programą rasite čia.