Vasario 17 d. Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto „Pelėdų kalno“ galerijoje rinkosi tapytojo, fotografo, iliustratoriaus ir muzikanto Algio Kriščiūno darbų gerbėjai – čia vyko jo personalinės parodos „Sapnuojant gyvenimą” atidarymas. Nors susitikimas su pačiu menininku vyko per kompiuterio ekraną – nuo 2011 m. A. Kriščiūnas gyvena keturių vėjų saloje – Fuerteventūroje (Ispanija), parodos atidarymas sulaukė didelio susidomėjimo.

„Labai ilgai galvojau, nuo ko pradėti šios parodos atidarymą – parodos, kuri yra pirmoji po Kauno meno mokyklos šimtmečio jubiliejinių parodų, kurių metu buvo pristatyti žinomų Lietuvos menininkų – fotografų, tapytojų, skulptorių – kūriniai.

Šiandien „Pelėdų kalno“ galerijoje yra kažkas kitokio, spalvingo ir, galbūt, netikėto. Tai – pirmoji A. Kriščiūno paroda Kaune. Žiūrint į visus šiuos darbus, būnant šioje erdvėje norisi kalbėti apie laikinumą, apie akimirką ir apie tai, kad mes dažnai nesaugome to, ką turime šiandien, čia ir dabar. Kadangi visi čia susirinkote, tai reiškia, kad jus kažkas sieja. Taigi, kviečiu nepamiršti laikinumo ir jo svarbos“, – atidarymo metu kalbėjo parodos kuratorė, Fotografijos studijų programos koordinatorė Svetlana Batura.

Kūrybos varomoji jėga – laikinumas

Parodos atidarymo metu A. Kriščiūnas taip pat kalbėjo apie laikinumą, atskleisdamas, jog būtent tai yra jo kūrybos varomoji jėga. „Iš tiesų mano varomoji jėga – tai gyvenimo laikinumo suvokimas. Aš suprantu, kad neturiu ko laukti, kad turiu tik šiandieną ir jei noriu ką nors padaryti, tai turiu padaryti šiandien. Negaliu nieko laukti, nes rytojus gali neišaušti, daug kas gali nutikti – yra tik šiandiena. Turiu padėti, padaryti ir duoti viską, ką galiu, šiandien. Toks tas mano variklis“, – dalinosi menininkas ir atskleidė iš kur semiasi įkvėpimo.

„Mane labiausiai įkvepia knygos – protingų žmonių tekstai, mintys. Aš, kaip ir kiekvienas žmogus, sugeriu iš pasaulio viską, kas įdomiausia, kas geriausia, kas mane paliečia ar sujaudina. Tiek mano tekstuose, tiek vaizduose viskas yra tik pasaulio suvokimas, perėjęs per mane. Bet koks žmogus pasaulį suvokia savaip, nėra objektyvaus pasaulio suvokimo – viskas yra labai subjektyvu“, – kalbėjo menininkas.

Kviečia susikurti savas istorijas

Kūrėjo darbai atskleidžia jo egzistencialistinę filosofiją ir humanistinį pasaulio suvokimą. Jie kupini asmeninių išgyvenimų, nerimo ir džiaugsmo, slaptų žinučių ir prasmių, kurias kiekvienas žiūrovas iššifruos skirtingai.

„Mano darbuose jūs matote tai, ką patys susikuriate savo vaizduotėse, matote tai, kas iškyla iš jūsų patyrimų, jausmų. Ačiū už tai, kad tuose plokščiuose drobės gabaluose matote istorijas, matote jausmus, matote dalykus, kuriuos pastebite tik jūs. Tai – nuostabu“, – kalbėjo A. Kriščiūnas.

„Aš to ir noriu – kad ne aš jums aiškinčiau, ką reikia matyti paveiksle. Kai aš pasakoju, sakau tai, ką matau aš, ką išgyvenu aš, bet tai nereiškia, kad yra tik taip. Prie to paties paveikslo priėję trys žmonės, jį gali interpretuoti visiškai skirtingai – vienam jis atrodys juokingas, kitam – gilus, o trečią gali net papiktinti“, – nebijoti į paveikslus pažvelgti per savo asmeninius patyrimus ir išgyvenimus skatino A. Kriščiūnas.

Parodos atidarymo metu menininkas pasidalino mintimis apie paveikslų pavadinimus, kaip jie gali sukelti papildomą minčių srautą, o sujungus vaizdą ir tekstą, leisti į kūrinį pažvelgti iš kitos perspektyvos.

„Kai piešiu paveikslus, jie neturi pavadinimo. Tik tada, kai jie baigti, sėdžiu ir galvoju, ką konkretus paveikslas man reiškia. Pavadinimus galvoju tokius, kurie nebūtinai paaiškintų paveikslą, bet kažkur nukreiptų. Norėčiau, kad žmonės, perskaitę pavadinimą, susikurtų savo istoriją, kad jis sukeltų minčių srautą“, – mintimis dalinosi A. Kriščiūnas.

Parodą galite aplankyti iki balandžio 2 d. „Pelėdų kalno“ galerijoje (A. Mackevičiaus g. 27, Kaunas). Galerijos darbo laikas: I–VII nuo 10 iki 18 val. Parodos lankymas nemokamas.

Daugiau menininko kūrinių rasite: www.krisciunas.com

Nuotraukos: Rima Juonytė-Karalienė
rjuonyte