Lygiai prieš metus, vasario 24 dienos paryčiais, ukrainiečius pažadino ne žadintuvo signalas, o sprogstančios bombos ir kaukiančios pavojaus sirenos. Po COVID-19 pandemijos atsigaunanti Europa vėl paniro į nežinią, neužtikrintumą ir sulaikiusi kvapą stebėjo įvykius Ukrainoje. Tuo metu dalis siaubo apimtų ukrainiečių, palikę namus ir susikrovę tai, ką spėjo pasiimti, bandė palikti šalį, o kiti, atsisveikinę su artimaisiais, palydėję juos iki Lenkijos, Moldovos, kitų šalių sienų, grįžo į Ukrainą stoti prieš agresorių.
Šiandien Ukrainoje ir toliau vyksta susišaudymai, sprogsta bombos, griaunami namai, kankinami žmonės, ribojamas elektros, vandens, dujų tiekimas, saugaus prieglobsčio ieškoma rūsiuose – su tokia realybe ukrainiečiai gyvena jau metus laiko. Nepaisant to, šalis demonstruoja nepaprastą drąsą ginant savo laisvę, o demokratinis pasaulis ir ypač – agresoriaus priespaudą patyrusios valstybės, vienijasi ieškodamos būdų pagelbėti karo draskomai Ukrainai ar padėti kitoje šalyje įsitvirtinti ir siaubingus išgyvenimus pamiršti bandantiems ukrainiečiams.
Skatiname nelikti nuošalyje, neprirasti prie šalia vykstančio karo ir nepavargti stengtis. Dalinamės keletu būdų, kuriais galite prisidėti prie paramos Ukrainai ir ukrainiečiams.
Finansinė parama
Lietuvoje šiuo metu veikia ne viena organizacija, kuri kviečia remti Ukrainą finansiškai, pvz., organizacija „Blue/Yellow“ jau nuo 2014 m. remia Ukrainos ginkluotąsias pajėgas bei nuo karo nukentėjusius civilius. Šiuo metu, minint karo Ukrainoje metines, organizacijos „Blue/Yellow“, „Laisvės TV“, „1K fondas“ ir „Stiprūs kartu“ kviečia susivienyti ir dalyvauti akcijoje „Radarom!“, kurios metu visos surinktos lėšos bus skirtos daugiafunkciams taktiniams radarams įsigyti. Radarų paskirtis – stebėti oro erdvę aplink tokius Ukrainai strategiškai svarbius objektus kaip elektrinės, vandens bokštai ir pan., kurie padeda užtikrinti kuo įprastesnį gyvenimą ukrainiečiams karo metu. Svarbu paminėti, kad didelė dalis šių organizacijų skiria pagalbą ne tik Ukrainoje likusiems žmonėms, bet ir atvykstantiems į Lietuvą, teikia pagalbą ieškant būsto, rūpinasi transportu, maistu, rūbais ir vaistais. Finansinę paramą taip pat galite skirti organizacijai „Saugus prieglobstis“, gyvūnais besirūpinančiai organizacijai „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“.
Daugiau informacijos apie visas veikiančias organizacijas galite rasti: suukraina.lt.
Parama drabužiais ir daiktais
Viena iš problemų, su kuria susiduria nuo karo bėgantys ukrainiečiai, yra rūbų ir daiktų trūkumas. Kai kuriems teko palikti namus nepasiėmus nieko, tik drabužius, kuriuos tuo metu dėvėjo, todėl jei turite nenešiojamų, tačiau dar geros būklės rūbų ar batų, juos galite paaukoti Lietuvoje prieglobstį radusiems ukrainiečiams. Jaukesnius namus galite padėti susikurti atidavę nenaudojamus baldus ar padovanodami buitinės technikos prietaisus – svarbiausia, kad daiktai būtų geros būklės, veikiantys.
Savanorystė
Paremti Ukrainą ir iš jos atvykstančius karo pabėgėlius galima ne tik finansiškai ar daiktais, bet ir skiriant savo laiką. Savanorių laukia šios organizacijos:
Apgyvendinimas
Lietuvos šaulių sąjungos Pelėdų būrio iniciatyva įkurta organizacija „Stiprūs kartu“ kviečia visus, turinčius laisvą butą, namą ar kambarį, užpildyti anketą ir suteikti saugų prieglobstį nuo karo siaubo bėgantiems ukrainiečiams.
Būstų ir kitų tinkamų gyventi patalpų savininkams ar verslo atstovams, kurie apgyvendino žmones, bėgančius nuo karo Ukrainoje, iki 2023 m. gruodžio 31 dienos galės būti mokamos kompensacijos. Daugiau informacijos apie kompensacijas rasite Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos interneto svetainėje.
Kaip atpažinti melagienas
Prasidėjus karui galima pastebėti ir augantį melagienių (angl. fake news) skaičių. Pavyzdžiui, didelė dalis Rusijos ir Baltarusijos propagandistų pateiktų su migrantų krize susijusių netikrų naujienų yra primityvios, skirtos neigiamoms emocijoms greitai sužadinti ir yra lengvai paneigiamos. Tipinis tokios klastotės pavyzdys – pateikta vaizdo medžiaga su šaunamuosius ginklus migrantams gąsdinti naudojančiais Baltarusijos režimo jėgos struktūrų darbuotojais, juos įvardijant kitų valstybių kariuomenės ar teisėsaugos institucijų pareigūnais (Valstybės saugumo departamento inf.).
Valstybės saugumo departamentas primena, kad tikėtina, jog skaitote melagieną, jei skelbiama sensacinga žinutė; joje daug emocijų, bet mažai faktų; informaciją skelbia jums nepažįstamas ar mažai žinomas asmuo; naujienos nekomentuoja pagrindiniai žiniasklaidos kanalai. Jei skaitant žinutę kyla įtarimų, jog tai gali būti melagiena, patikrinkite informaciją keliuose šaltiniuose; neskubėkite žinute dalintis; neatidarykite priedų ir nuorodų, jei žinutė jus pasiekė el. paštu ar trumpąja žinute telefone; sustiprinkite savo tinklų saugumą.
Daugiau informacijos apie tai, kaip atpažinti melagingas naujienas, rasite čia.
Praėjus metams nuo pasaulį sukrėtusio karo pradžios, skatiname nepamiršti, kad Ukrainai vis dar reikia pagalbos ginant savo šalies laisvę.
Daugiau informacijos apie paramą ukrainiečiams galite rasti čia.