Kauno kolegijos studentai aktyviai naudojasi Erasmus+ mainų programos suteikiamomis galimybėmis ir vyksta studijoms arba praktikai į įvairias užsienio šalis. Pavasario semestro metu praktiką svetur atliko net 121 Alma Mater studentas, tarp kurių – Vadybos ir ekonomikos fakulteto logistikos srities būsimi specialistai Simanas Žurauskas ir Airidas Ūsas. Vaikinai profesinę praktiką atlieka egzotiškoje Maltoje. Studentai neslepia – jų žinios bei kolegijoje įgyti profesiniai įgūdžiai neliko neįvertinti ir įmonė pasiūlė likti dar keletui mėnesių – sutartis buvo pratęsta iki rudens. Dar daugiau, S. Žurauskas ir A. Ūsas čia gavo darbo pasiūlymus.

Vaikinai, nusprendę profesines jėgas išbandyti užsienyje, neapsiribojo praktikos paieškomis Maltoje. Tarp pasirinkimų būta ir Ispanijos, Slovakijos, Portugalijos agentūrų, tačiau darbdaviai Maltoje pateikė patrauklų praktikos pasiūlymą, kurį S. Žurauskas ir A. Ūsas nusprendė priimti. Studentai atvirauja, jog esant norui išvykti, atsiveria daugybė galimybių, o viskas ko reikia – ryžtas ir atkaklumas: „Tikrai yra daugybė pasiūlymų, kur galima atlikti praktiką. Tereikia užpildyti anketą ir nuolat domėtis, kas ir ką siūlo“, – įsimintino kelio pradžia dalijasi A. Ūsas.

Kolegijos studentai praktikuojasi įmonėje „DB Electronics“, kuri tarptautiniu mastu tiekia technologijų produktus ir detales įvairių pramonės šakų gamintojams: medicinos, kariuomenės, aeronautikos, kompiuterių ir kompiuterinės periferijos, telekomunikacijų, transporto ir kt. Studentai praktikos vietoje yra atsakingi už tiekimo grandinės sudarymą, elektronikos komponentų sekimą ir jų statusą. „Tai yra labai jauna įmonė su daugybe praktikantų iš įvairių pasaulio šalių, daugiausia Europos. Mano pareigos – Purchasing asistant (liet. pirkimų vadybininkas). Gavęs užsakymus iš įmonių, turiu surasti jų pageidaujamas dalis, jas nupirkti ir tiekti klientui“, – savo pareigas darbo vietoje tikslina S. Žurauskas. „Man taip pat teko pavaduoti savo vadovę – tuo metu vadovavau dvidešimties žmonių komandai ir prižiūrėjau stambiausius įmonės užsakymus“, – neeiline patirtimi džiaugiasi A. Ūsas.

Abu vaikinai teigia, kad jų darbo diena prasideda anksti – jau 7 valandą ryto jie tikrina savo elektroninius paštus, ar yra gautų laiškų iš klientų. „Po rytinės kavos iki pietų bendrauju su Kinijos rinka – kol jie dirba. Po pietų atlieku elektronikos dalių paieškas „Google“ ir kitose sistemose. Jei randu tinkamas dalis – rengiu pirkimo dokumentus ir lydžiu jas į testavimo laboratorijas, prižiūriu procesą. Iš karto po to – į klientų rankas“, – apie savo darbo dieną pasakoja Airidas. „Kiekvieną penktadienį turime susitikimus su visų komandų nariais. Jų metu apžvelgiame aktualias temas ir siekiame pagerinti darbo kokybę“, – kurso draugui antrina Simanas.

Pratęstas kontraktas studentų nenustebino – kryptingas darbas ir demonstruojami geri rezultatai jau kurį laiką vedė link šio įvertinimo: „Atvykęs į įmonę pamačiau, kad tik labai maža dalis praktikantų gauna pasiūlymus likti ilgiau, todėl iš pradžių nesitikėjau. Bėgant laikui, mano komandos vadovas vis klausdavo, ką veiksiu vasarą, ar norėčiau likti Maltoje ilgiau, todėl vėliau gautas pasiūlymas nebuvo staigmena“, – prisimena Simanas. „Tikėjausi kontrakto, nes mano ir kitų komandų, su kuriomis dirbau, vadovai apie mane atsiliepė palankiai. Palaipsniui radosi nuojauta, jog kontraktas bus pasiūlytas“, – įvertinimu džiaugiasi Airidas. Po sutarties pratęsimo A. Ūsas taps komandos vadovo dešiniąją ranka (angl. Shadow Supervisor).

Darbdaviai įvertino studentų iš Lietuvos profesines žinias, įgytas Kauno kolegijoje. Anot Airido, ypač vertingos buvo informacinių technologijų paskaitos pirmame studijų kurse. Aukštos pozicijos įmonėje pelnomos tiek pasisemtų žinių, tiek asmeninių įgūdžių dėka. A. Ūsas išskyrė profesinį perfekcionizmą ir loginį mąstymą, o S. Žurauskas – darbštumą ir atkaklumą, kurių dėl kurių vaikinai buvo pastebėti: „Kartais nuveikiu daugiau nei reikia. Pavyzdžiui, šalia pagrindinių užduočių, parengiau naujokams trumpus apmokymus apie įmonėje vykstančius procesus. Taip pat kitiems įmonės skyriams pristačiau mūsų departamentą.“

Kolegijos studentai Maltą vertina palankiai. Kurortinę šalį jau ankstyvą pavasarį gausiai lankė turistai – vasarą pastarųjų dar daugiau. Judrus miesto gyvenimas ir skirtinga nuo Lietuvos kultūra jaunuolių neišgąsdino: „Kultūra, gyventojai, architektūra – viskas kitaip negu Europoje ir labiau primena Afrikos žemyno šalį. Visi čia komunikabilūs, paslaugūs – super, išskyrus orą, nes čia tikrai karšta“, – šypsosi Airidas. „Asmeniškai man patinka visa ši kelionė. Sutikau begalę įdomių žmonių, pramokau keletą žodžių kitomis kalbomis ir pažinau kitas kultūras. Jeigu ateityje gaučiau darbo pasiūlymą – tikrai apsvarstyčiau“, – teigia Simanas.

Studentai į Lietuvą grįš tik rudenį – čia jų lauks trečiasis logistikos studijų kursas, praktika ir baigiamasis darbas. Patirtis Maltoje praturtino vaikinų ne tik profesinį, tačiau ir asmeninį gyvenimą. Abu vienbalsiai sutinka, kad praktikos metu buvo ženkliai patobulinti anglų kalbos ir derybų įgūdžiai, o į Lietuvą jaunuoliai grįš su daugybe naujų pažinčių, draugų ir užmegztų kontaktų. „Vykti į praktiką tikrai rekomenduoju. Ir nebūtinai Maltoje – bet kokia užsienio šalis padarys didelę įtaką Jūsų gyvenimui. Ten Jūs nieko nepažinosite, svetur bus sunkiau, tačiau tikrai įdomiau!“ – pasinaudoti Kauno kolegijos suteikiama mobilumo galimybe skatina S. Žurauskas.