Kauno kolegijoje esama aktyvių ir iniciatyvių studentų, tarp kurių – logistikos studijų pirmakursis Juras Pratusevičius. Juras vos dvylikos metų jau išbandė scenos parketą ir televizijos kameras – jaunuolis dalyvavo populiariajame televizijos šou „Lietuvos talentai“, kuriame akrobatiniais triukais stebino šalies gyventojus. J. Pratusevičius vienračio, kuriuo pasirodė televizijoje, neišsižada iki šiol ir dažnai pasirodo teatro bei cirko pasirodymuose net Kijeve. Šiuo metu būsimas logistikos specialistas ruošiasi, kaip pats sako, vienam iš svarbiausių žygių gyvenime – vaikinas dalyvaus jau tryliktus metus vykstančiame projekte „Misija Sibiras“. Tiesa, naujausiomis žiniomis, misijos tikslas buvo nukreiptas į politinių kalinių laidojimo vietas Kazachstane.
J. Pratusevičius kilęs iš Šakių rajono, o vaikino didžiausia gyvenimo aistra – cirkas. Vaikinas yra profesionalus artistas, o su cirko palapine keliauja tiek Lietuvoje, tiek Europoje. Taip pat Juras jau trejus metus dirba Kauno valstybiniame muzikiniame teatre, kuriame vaidina Kęstučio Jakšto statytame miuzikle „Karmen“.
TV3 projekte „Lietuvos talentai“ J. Pratusevičius užėmė šeštąją vietą. Tąkart akrobatas televizijos žiūrovams demonstravo dar jokių artistų neišbandytus triukus, o šiandien Juras sau meta dar vieną iššūkį – kelionę į Kazachstaną. „Visada domėjausi Lietuvos istorija, man įdomūs ir svarbūs pasakojimai apie skaudžius XX a. įvykius. Džiaugiuosi, kad mūsų kartai neteko viso to išgyventi, tačiau savo akimis noriu pamatyti kraštus, kuriuose kentėjo tautiečiai“, – pasakoja kolegijos studentas. „Noriu pamatyti vietas, kur buvo ištemti lietuviai, noriu prisidėti prie jų pagerbimo ir istorijos išsaugojimo. Noriu pajausti, kaip jautėsi mūsų artimieji toli nuo namų. Noriu grįžęs iš ekspedicijos pasakoti savo šeimai, kaimynams, seneliams, draugams, o vėliau ir visai Šakių bendruomenei, kaip viskas atrodo iš tiesų, ką jauti nuvykęs tūkstančius kilometrų ir sustojęs prie tautiečio kapo.“ Juras neslepia, kad savo žygiu siekia tapti sektinu pavyzdžiu jauniems žmonėms ir skatinti pilietiškumą tautiečių širdyse: „Galų gale noriu galėti sau pasakyti, kad tai padariau ir esu tikras šalies patriotas“, – apie priežastis, paskatinusias ryžtis žygiui, pasakoja J. Pratusevičius.
Vaikinas Misijoje dalyvauti siekė jau kurį laiką – suėjus aštuoniolikai metų, Juras taip pat pildė anketą, tačiau bandomajame žygyje nesudalyvavo dėl cirko pasirodymų: „Dalyvio anketą pildžiau labai kruopščiai; kruopščiau nei rašinį per lietuvių kalbos brandos egzaminą“, – juokauja misijos dalyvis. Bandomasis žygis – tikras dalyvių išbandymas, mat nueiti reikia daugiau negu 50 kilometrų ant pečių nešiniems 10 kilogramų kuprinę: „Tai buvo pirmasis toks žygis mano gyvenime ir didelis iššūkis tiek fiziškai, tiek psichologiškai“, – prisimena J. Pratusevičius. „Po pusdienio ėjimo tapau tartum robotas – nejaučiau nei skaudančių kojų, raumenų ar nuo kuprinės degančių pečių.“ Žygis Jurui dovanojo naujas pažintis ir galimybę save išbandyti, o pasiruošimas galutiniam žygiui Kazachstane tęsiasi kurį laiką – komanda leidžiasi į naujus kelius ir stengiasi geriau pažinti vienas kitą. Taip pat 24 Misijos dalyviai nuolat vyksta į susitikimus su buvusiais tremtiniais, lankosi archyvuose ir renka informaciją apie tautiečių kapavietes.
Projekto „Misija Sibiras“ metu yra organizuojamos ekspedicijos, kurių tikslas – sutvarkyti Lietuvos tautiečių trėmimų, kalėjimo, apleistas laidojimo vietas, pastatyti atminimo simbolius, lietuviškomis kryždirbystės tradicijomis puoštus kryžius žuvusiems atminti. Projekto vadovės R. Kėželytės teigimu, Lietuvos tautiečiai kalėjo ir darbo stovyklose dirbo ne tik Rusijos Federacijoje, bet ir dabartinėse Kazachstano, Tadžikistano ir Sakartvelo teritorijose.
Pasikeitęs „Misija Sibiras‘18“ ekspedicijų maršrutas reikalauja nenumatytų išlaidų. Visi norintys prisidėti prie kilnaus tikslo, kviečiami aukoti portale aukok.lt arba trumpaisiais numeriais 1891 – 2 Eur, 1892 – 3 Eur.