Iki rugsėjo 17 d. visoje Lietuvoje jubiliejinį, 30-ąjį, kartą vyksta Europos paveldo dienos, kurių programoje net tik paskaitos, diskusijos, edukacijos, bet ir parodos, ekskursijos, restauravimo darbų pristatymas, supažindinimas su tradicijomis ir amatais bei daugelis kitų įdomių veiklų.

„Tokie reiškiniai kaip Europos paveldo dienos didina ne tik vertes, bet ir visuomenės sąmoningumą. Paveldas yra gyvas, kai ir eksperto, ir mėgėjo akys mato tą patį: ne blausią senovę, o ryškią istoriją. Ne pastatą, kurį paprasčiausia būtų nugriauti, o garsaus architekto palikimą. Ne įskilusį puodelį, o muziejinę vertybę“, – pažymi kultūros viceministras Rimantas Mikaitis.

Visgi laukiamiausias Europos paveldo dienų renginys – unikalioje vietoje – Vilniaus Šv. Jurgio bažnyčioje – vykę Lietuvos Respublikos restauratorių sąjungos Geriausių 2021–2022 m. restauravimo darbų apdovanojimai, kuriuose laureatų diplomai įteikti tyrėjams ir restauratoriams, savo žinias ir meistriškumą paskyrusiems kultūros paveldo tyrimams ir išsaugojimui.

Tarp konkurso laureatų – Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Menų akademijos Dailės kūrinių konservavimo ir restauravimo studijų programos lektorius, polichromuoto medžio restauratorius ekspertas ir aukščiausios molbertinės tapybos kvalifikacinės kategorijos restauratorius, LNDM Prano Gudyno restauravimo centro restauratorius Rolandas Vičys. Lektoriui laureato diplomas įteiktas už profesionalų ikonos restauravimą išsaugant sakralumą.

Nuotraukos: Gintarė Grigėnaitė

Parengta pagal renginio organizatorių inf.

Europos paveldo dienos yra bendra Europos Tarybos ir Europos Komisijos programa. Europos paveldo dienų koordinatorius Lietuvoje – Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.