Kauno kolegijos Technologijų fakulteto Pramonės inžinerijos ir robotikos katedra kartu su Lvivo nacionalinio gamtos valdymo universiteto (Ukraina) Žemėtvarkos ir turizmo fakulteto Geodezijos ir geoinformatikos katedra bei Lietuvos kartografų draugija nori pakviesti visus, besidominčius kaimyninių šalių istorija, neabejingus įtemptai politinei situacijai pasaulio rytuose, vertinančius nepriklausomybę, apsilankyti istorinių žemėlapių parodoje „Ukraina istoriniuose žemėlapiuose / Україна на стародавніх картах“ ir taip mintimis pabūti su Ukrainos tauta.

Reaguojant į tai, kad nesuvokiamas Rusijos karas prieš Ukrainą tęsiasi beveik metus, renginys yra skirtas priminti apie didingą šalies ir vieno didžiausių miestų istoriją bei tokiu būdu palaikyti Ukrainą ir jos žmones, turinčius teisę į gyvenimą laisvoje ir taikioje šalyje. Nūdienos įvykių kontekstas ir organizuojama paroda – proga lietuviams dar sykį įsitikinti, kokia neįkainojama vertybė yra laisvė. Žemėlapių parodoje bus eksponuojamos XVI–XX amžiaus Ukrainos žemių ir gretimų teritorijų žemėlapių kopijos. Žemėlapius atrinko ir susistemino Technologijų fakulteto lektorius Valdas Urbanavičius.

Parodai surinkti istoriniai-geografiniai žemėlapiai atspindi valstybės raidos ypatumus, pasaulio suvokimo savitumą ir tautų tapatybę skirtingais istorijos tarpsniais. Žemėlapiai atskleidžia, kokius istorinius pėdsakus galime aptikti šiuolaikinės Ukrainos teritorijoje. Parodoje eksponuojami žymių Europos kartografų, geografų, istorikų žemėlapiai (tiksliau – jų kopijos) – vertinga medžiaga, suteikianti daugybę informacijos, naudingos istorijos ir kultūros paveldo tyrinėtojams bei padedančios išspręsti daugeliui rūpimus klausimus, susijusius su Ukraina. Istoriniai žemėlapiai padeda nubrėžti paraleles ir suvokti istorijos kismą.

Paroda yra įgyvendinama drauge su Lvivo nacionaliniu gamtos valdymo universitetu, su kuriuo glaudaus tarptautinio bendradarbiavimo nenutraukė net žiaurus karas. Plačiau susipažinti su bendradarbiavimo įdirbio rezultatais galima mokslo populiarinimo žurnalo „Žemėtvarka ir hidrotechnika” ketvirtajame 2022 metų numeryje – straipsnis „Bendradarbiavimas su Lvivo nacionaliniu gamtos valdymo universitetu“ (p. 27–31). Kiek anksčiau, solidarizuojantis su Ukrainos tauta kovoje už demokratinę ateitį, Kauno kolegija kartu su minėto universiteto Geodezijos ir geoinformatikos katedra bei Lietuvos kartografų draugija pristatė dvi istorinių žemėlapių parodas: „Krymas toks tolimas ir artimas” (2017 m.), skirta 3-osioms pusiasalio aneksijos metinėms paminėti, „Krymas – neatskiriama Ukrainos dalis“ (2019 m.) – 5-osioms aneksijos metinėms.

Parodos  atidarymas: 2023 m. vasario  22 d. 15.00 val. Pramonės pr. 22A – 202 auditorijoje. Pranešėjas: Valdas Urbanavičius (Kauno kolegijos lektorius, Lietuvos kartografų draugijos valdybos narys).

Paroda bus eksponuojama iki 2023 m. kovo 17 d. Kauno kolegijos bibliotekos ir informacijos išteklių centre, Pramonės pr. 22A, II aukšte.