2024 m. birželio 5–30 dienomis

„Pelėdų kalno“ galerija (A. Mackevičiaus g. 27, Kaunas)

Mados ištakos siekia labai senus laikus, kadangi mada egzistuoja nuo tada, kai žeme pradėjo vaikščioti žmogus. Kiekvienai epochai yra būdingi išskirtiniai bruožai, įtakos, tendencijos. Todėl tikrai negalima paneigti fakto, kad mada yra svarbi visos žmonijos kultūros dalis. Indėlį į šią dalį įdeda ir Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Menų akademijos Mados dizaino studijų programa, žyminti 65-erių metų jubiliejų.

Studijų programos istorija prasidėjo 1959 m., kai tuometiniame Kauno Stepo Žuko dailės technikume buvo pradėta vykdyti Rūbų modeliavimo studijų programa. Nauja programa buvo savalaikė, kadangi tuo metu, augant mados pramonei, siuvyklose ypač reikėjo profesionalių darbuotojų. Prabėgus keliems dešimtmečiams dailės technikumas buvo pervadintas į Kauno aukštesniąją meno mokyklą, o programa – į Dailųjį drabužių modeliavimą. Įžengus į permainas ir didelius pokyčius žadėjusius 2000-uosius, Kauno aukštesnioji meno mokykla patyrė perversmą ir buvo prijungta prie Kauno kolegijos ir tapo Justino Vienožinskio menų studijų centru, taip pat pakeistas ir programos pavadinimas. Ji pavadinta Drabužių modeliavimu. Vos po kelerių metų menų studijų centras pervadintas į Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakultetą, o specialybė – į Aprangos dizainą. Nemažai pasikeitimų, ar ne? Tačiau 2018 m. įvyko dar vienas – Justino Vienožinskio menų fakultetas perorganizuotas į Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakultetą, turintį keturis padalinius. Vienas jų – Menų akademija, kurioje šiandien vykdoma Mados dizaino studijų programa.

Taigi, nepaisant pokyčių, studijų programa išliko ir išsaugojo savo tradicijas. Beveik tris dešimtmečius yra organizuojamas tarptautinis mados šou „Apkalbos“. Kiekvienais metais drąsūs, netikėtomis idėjomis stebinantys studentai iš Lietuvos, Latvijos, Ukrainos, Suomijos, Bulgarijos, Slovėnijos, Čekijos, Turkijos, Kipro, Indijos bei kitų užsienio šalių, pristato autorines drabužių kolekcijas, žavinčias mados profesionalus ir besidominčius mada.

Mados dizaino studijų programą baigė garsūs Lietuvoje ir užsienyje mados kūrėjai: Juozas Statkevičius, Sandra Straukaitė, Vida Simanavičiūtė, Egidijus Rainys, Egidijus Sidaras, Kristina Kruopienytė, Laura Dailydėnienė, Kristina Kalinauskaitė, Andrius Sergejenko ir kiti.

Nemažiau aktyvūs ir matomi yra ir neseniai Mados dizaino studijas baigę jaunieji kūrėjai: Gintaras Rėpšas,  Jūratė Vaškienė, Rytis Beiga, Paulina Vitauskaitė, kurie savo darbus pristato parodose ir ant Lietuvos, Estijos, Švedijos podiumų.

Ši retrospektyvinė jubiliejinė studentų kūrinių paroda – ypatinga. Joje – skirtingi laikotarpiai, kuriuose išryškėja Mados dizaino studijų programos pokyčiai. Kūrinių temos ir jų atlikimo technikos varijuoja nuo paprasto eskizo pieštuku iki naujausiomis kompiuterinėmis programomis kurtų įspūdingų vizualizacijų, kurioms pasitelkiamas net dirbtinis intelektas.

Parodos atidarymas: 2024 m. birželio 6 d. (ketvirtadienį) 17 val.

Paroda veikia: 2024 m. birželio 5–30 dienomis

Parodos vieta: „Pelėdų kalno“ galerija (A. Mackevičiaus g. 27, Kaunas)

Parodos kuratorės: Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Menų akademijos Mados dizaino lektorės Audronė Šakienė ir Stella Justina Kasperavičienė

Parodos organizatorius: Kauno kolegija