2023 m. balandžio 6 – gegužės 31 d.

Pirmadieniais–sekmadieniais nuo 10 iki 18 val.

Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Menų akademijos „Pelėdų kalno“ galerija (A. Mackevičiaus g. 27, Kaunas)

Aut. Alvydas Jonaitis

Nuo balandžio 6 d. Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Menų akademijos „Pelėdų kalno“ galerijoje (A. Mackevičiaus g. 27, Kaunas) eksponuojama Lietuvos karikatūristų darbų paroda, kurioje pristatomi net 72 kūriniai politinėmis, socialinėmis, klimato krizės ir kitomis temomis.

Ši paroda yra antroji karikatūros žanro kūrėjų ekspozicija galerijoje. Prieš penkerius metus Menų akademijos Dizaino studijų programos lektorius Alvydas Jonaitis čia surengė personalinę karikatūrų parodą. Lektorius pristato dvylika savo kūrinių, publikuotų praėjusiais metais išleistame karikatūrų albume „Žinomi – nežinomi. Matyti – nematyti. Veidai”, ir šioje parodoje. A. Jonaičio darbuose vaizduojamos nesunkiai atpažįstamos asmenybės taikliai pašiepiant jų ydas ir žiūrovą paskatinant nusijuokti. Tiek iš jų, tiek galbūt iš savęs paties. Pasijuokti iš savęs ragina ne vienas parodos dalyvis. Juk pažvelgti į save su trupučiu ironijos yra ir protinga, ir naudinga. O karikatūrų kūrėjai šioje parodoje sukuria tam palankias aplinkybes, paskatindami kiekvieną parodos lankytoją iš šalies pažiūrėti į kasdienius savo įpročius, santykius, nusistatymus, kuriuos sunku keisti, stereotipus, kurie varžo. Taip pat menininkai savo darbuose žiūrovą ragina įsitraukti į šiandienos Lietuvos ir pasaulio aktualijas, susijusias ekologine ir klimato krize, socialinėmis problemomis.

Visgi daugiausiai dėmesio karikatūristai parodoje skiria karo Ukrainoje temai. Todėl ekspozicijos akcentu tapo menininko Ramūno Vaitkaus dvidešimties kūrinių serija, kurioje išryškinamas karo absurdas. Menininko piešiniai ragina neprarasti vilties, kad šis karas baigsis mūsų brolių ir sesių, ukrainiečių, pergale. Karo tema vystoma ir dailininkų Vytauto Dūdėno, Jono Varno karikatūrose. Kebliose situacijose kūrėjai paskatina žiūrovą įžvelgti pozityvią jų baigtį.

Moksliniai tyrimai patvirtina, kad juokas prisideda prie imuninės sistemos stiprinimo, padidina endorfinų skaičių, mažina streso hormono – kortizolio – kiekį. Apsilankę Lietuvos karikatūristų parodoje tapsite sveikesni ir laimingesni.

Parodos dalyviai: Valentinas Ajauskas, Alvydas Ambrasas, Antanas  Bartašiūnas, Vladimiras Beresniovas, Rimantas Dovydėnas, Vytautas Dūdėnas, Alvydas Jonaitis, Jonas Lenkutis, Algimantas Snarskis, Gintautas Stankevičius, Edmundas Unguraitis, Ramūnas Vaitkus, Jonas Varnas, Rolandas Vičys

Parodos kuratoriai: Jonas Varnas, Alvydas Jonaitis, Jonas Lenkutis

Paroda veikia: 2023 04 06 – 05 31