Epidemijai įgavus didžiulį pagreitį, Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) Kauno klinikų Intensyviosios terapijos Centriniame reanimacijos skyriuje praktiką atliko keturios Kauno kolegijos Medicinos fakulteto Bendrosios praktikos slaugos studijų programos studentės: Gabrielė Juškaitytė, Gabrielė Breimelytė, Gabrielė Nevulytė ir Rūta Stirkaitė. Šios merginos nepabūgo sunkiausiu laikotarpiu prisidėti prie slaugytojų komandos, net ir žinodamos, kad dalis skyriaus darbuotojų jau kovoja su koronaviruso liga.

Sunkumai įveikiami, o patirtis neįkainojama

Studentė Rūta Stirkaitė sprendimą, atlikti praktiką COVID skyriuje, priėmė norėdama iš arti pamatyti esamą situaciją ir padėti personalui. „Pirmąją praktikos dieną jaučiau nedidelę baimę dėl naujos aplinkos ir esamos COVID-19 pandemijos. Vėliau baimę teko nugalėti, mąstyti kritiškai, neleisti psichologiškai būti paveiktai esamos realybės ir stengtis, kuo labiau padėti, pasisemiant šios neįkainojamos patirties”, – pirmųjų dienų įspūdžiais dalijasi studentė ir priduria, kad patirtis leido dar kartą suprasti, kokia yra garbinga slaugytojo profesija, leidžianti gelbėti žmonių gyvybes.

Būsimoji Bendrosios praktikos slaugos specialistė Gabrielė Breimelytė atvirauja, kad teko susidurti su sunkiomis situacijomis, tačiau nerimą ir baimę sutramdyti pavyko: „Buvo sunku – sunku judėti su specialiomis aprangomis, sunku kvėpuoti su tokiais rimtais respiratoriais, akiniai rasoja, baisu net pajudėti. Po pirmos pamainos iš zonos išėjau kupina emocijų, su nuospaudomis ant veido, tačiau jaučiau mažiau nerimo. Kiekvieną dieną nerimo buvo vis mažiau, mažiau dirbti trukdė speciali apranga ar veidą spaudžiantis respiratorius“.

Pasak G. Breimelytės, praktikos metu gauta patirtis – neįkainojama, kiekviena diena buvo ekstremali, sužinota daug naujos informacijos apie intensyvią slaugą, medikamentus ir medicininės įrangos naudojimą. „Čia svarbiausia greitis, pačioje praktikos pradžioje, kai aplinka dar nepažįstama, buvo labai sunku greitai mąstyti ir veikti kritinėse situacijose. Teko matyti ir atlikti pirmą gaivinimą, kas irgi sukėlė daug emocijų“, – atvirauja praktikantė.

Studentės, atlikusios praktiką, dėkoja ir vertina, gavusios visapusišką palaikymą, motyvavimą iš skyriaus darbuotojų. „Pirmiausia norėčiau padėkoti slaugytojoms, pagalbiniam personalui, kuris taip noriai ir šiltai mus priėmė, supažindino su skyriaus tvarka, išmokė taisyklingai naudotis asmeninėmis apsaugos priemonėmis”, – dėkoja G. Juškaitytė ir kitos Bendrosios praktikos slaugos studentės.

Pagalba yra svarbi ir reikšminga

Kauno klinikų Intensyviosios terapijos Centrinės reanimacijos skyriaus vyresnioji slaugytoja-slaugos administratorė Virginija Asipauskienė praktiką atlikusias studentes mini šilčiausiais žodžiais ir dėkoja už pagalbą ir sutikimą praktiką atlikti atostogų ir šventiniu laikotarpiu. „Studentės atsakingai atliko joms paskirtus darbus, maloniai bendravo su pacientais, mokėsi atlikti įvairias procedūras, padėjo slaugytojoms”, – pasakoja V. Asipauskienė ir priduria, kad studenčių pagalba šiuo laikotarpiu yra labai svarbi ir reikšminga.

Kauno kolegijos Medicinos fakulteto vadovas praktiniam mokymui Donatas Gužauskas teigia, kad virusui pasiekus Lietuvą ir prasidėjus karantinui, kilo nemažas iššūkis studijų proceso, o ypač profesinės veiklos praktikų organizavimui. „Nuolat bendradarbiaujant su socialiniais partneriais buvo ieškoma ir stengiamasi priimti geriausius ir saugiausius sprendimus studentams. Džiaugiuosi, kad šios studentės ir jų kolegos, nepabūdo stoti į kovą prieš virusą vardan pacientų. Taip pat, kad supranta, jog mediko profesija yra nenuspėjama, pilna nuolat kylančių iššūkių, tačiau labai reikalinga”, – sako Medicinos fakulteto vadovas praktiniam mokymui.