Sparčiai besikeičiant situacijai dėl koronaviruso (Covid-19), kovo viduryje Lietuvoje buvo paskelbtas karantinas. Tuomet didėjant informacijos srautams, trumpuoju numeriu 1808 pradėjo veikti Koronos karštoji linija. Į šią liniją paskambinę gyventojai konsultuojami pagal specialiai sudarytą, struktūrizuotą, skaitmeninį algoritmą, pritaikytą priimti ir apdoroti iškvietimus, nustatyti reikiamą pagalbos lygį ir rekomendacijas.

Kauno m. Greitosios medicinos pagalbos stotis dėl didžiulio skambučių srauto ėmė stokoti savanorių, galinčių komunikuoti telefonu, ir kreipėsi į Kauno kolegijos bendruomenę kviesdami studentus prisidėti prie prasmingos veiklos – savanorystės Koronos karštojoje linijoje. Paviešinus kvietimą Kauno kolegijos socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje, vos per 3 dienas užsiregistravo virš 550 savanoriauti norinčių studentų. Visi užsiregistravusiųjų kontaktai buvo perduoti Kauno m. Greitosios medicinos pagalbos stočiai.

Kauno kolegijos Medicinos fakulteto vadovas praktiniam mokymui ir praktikuojantis skubios pagalbos slaugos specialistas Donatas Gužauskas atskleidžia, kad greita studentų reakcija buvo netikėta: „Gavus iš Sveikatos Apsaugos Ministerijos laišką, kad skubiai reikalingi studentai savanoriai, ėmiausi koordinuoti šią iniciatyvą Kauno kolegijos Medicinos fakultete. Iš pradžių atrodė, kad nebus paprasta ir įmanoma per trumpą laiką surinkti daug studentų. Nepraėjus nei 3 valandoms nuo informacijos paskelbimo, sukomunikavimo su akademinėmis grupėmis, vien Medicinos fakultete susidomėjo daugiau nei 100 studentų, kurie norėjo prisidėti prie kilnaus tikslo – reikšmingos pagalbos šiuo visiems sunkiu laikotarpiu – pagalbos Lietuvos asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, visuomenei ir sergančiajam“.

Savanoriai konsultuoja skambinančiuosius įvairiausiais klausimais, pasireiškus gripui būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar apsunkintam kvėpavimui. Po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju. Ši linija veikia visą parą, visoje Lietuvoje nemokamai.

„Išties džiugina studentų motyvacija, noras padėti ir prisidėti šią nelengvą Lietuvai akimirką, o studentai parodo ne tik savo pilietiškumą, atsakomybę, bet ir tai, kad jie yra būsimi medicinos srities darbuotojai, kurių Lietuvai labai reikia“, – pasakojo D. Gužauskas.

Kauno kolegijos studentai atskleidė, kad galimybė prisidėti prie šios labai reikalingos ir prasmingos veiklos leidžia įvairiapusiškai tobulėti. „Savanorystė – tai nauja patirtis, naujas gyvenimo išbandymas, nauja veikla, kurios žinias galima būtų pritaikyti ateityje. Bendraujant tobulinamos psichologinės žinios, pakantumas ir kantrybė atsakant į skambinančiųjų klausimus, lavinami gebėjimai įsijausti ir suprasti žmogaus padėtį“, – pasakoja Medicinos fakulteto Radiologijos technologijos studijų programos studentas Rokas Savickas.

Vaikinui pritaria ir Biomedicinos diagnostikos studijų programos studentė Donata Kazlauskytė: „Pagalba kitiems – tai gyvenimo variklis. Čia kaip gyvenimo mokykla, kurioje gauni neįkainojamos patirties ir žinių. Po savanorystės būsiu labiau pasirengusi sklandžiau orientuotis stresinėse situacijose ir argumentuoti savo nuomonę. Šita patirtis tikrai pravers būsimoje mano specialybėje“.

Gužauskas linki visiems studentams savanoriams išlikti tokiems pat pilietiškiems, atsakingiems, motyvuotiems noru padėti kitam. Be to, nepamiršti savo ir savo artimųjų sveikatos, siekiant apsisaugoti nuo siaučiančio viruso, laikytis visų reikalavimų bei rekomendacijų.

Koronos karštojoje linijoje 1808 nuolat ieškoma savanorių, kurie galėtų pagelbėti atsakant į skambučius.

Fotografijų autorė – Alina Paurazė