Jau daugiau nei savaitę besitęsianti brutali Rusijos agresija prieš Ukrainą ir taikius jos gyventus sukėlė sumaištį ir nerimą dėl Lietuvos saugumo, dėl elgesio ekstremalių situacijų metu ar atominės elektrinės avarijos atveju. Siekiant darbuotojus geriau supažindinti su esama situacija, Lietuvos saugumu ir kariniu pasirengimu bei atsakyti į rūpimus klausimus, kovo 1 d. Kauno kolegijos direktorius, Lietuvos šaulių sąjungos narys Paulius Baltrušaitis bendruomenės nariams nuotoliniu būdu vedė seminarą „Kaip elgtis ekstremalioje situacijoje?“, į kurį prisijungė beveik 200 darbuotojų.

„Kaune ir kituose miestuose veikia labai stiprios Lietuvos šaulių sąjungos rinktinės, kurios rengiasi ekstremalioms situacijoms. Vienas iš šios organizacijos tikslų – iškilus ekstremaliai situacijai padėti miestiečiams, apsaugoti juos pačius ir jų turtą, jeigu prireiktų – padėti surasti slėptuves, mokyti, patarti. Šios sąjungos atstovų skaičius tikrai yra pakankamai didelis, vien Kaune turime apie 2 tūkst. šaulių – tai tikrai didelė dalis visuomenės.

Taip pat norėčiau atkreipti dėmesį, kad jau ilgą laiką Lietuvos šaulių sąjungoje ruošiamės galimoms grėsmėms, kaip reikėtų elgtis jų atveju, kaip veikti esant mažiau ar daugiau aštriai situacijai. Turime paruošę tam tikrus planus, vieną du kartus per mėnesį skiriame treniruotėms, vakarais dalyvaujame paskaitose, kurių metu esame supažindinami, kaip elgtis nutikus vienokioms ar kitokioms situacijoms, siekiant padėti savo bendrapiliečiams, miestiečiams. Todėl noriu pasakyti, kad tikrai esame pasirengę suteikti bet kokią pagalbą ir dėl to galite būti ramūs – nelaimės atveju neliktumėte vieni. Kaip jau parodė esamos situacijos ir pandeminis laikotarpis, Šaulių sąjungos atstovai jau pirmomis minutėmis ateina į pagalbą“, – pasakojo Kauno kolegijos direktorius.

Įtempta situacija: kokių suvaržymų tikėtis

Seminaro metu P. Baltrušaitis atskleidė, jog ruošiantis galimiems scenarijams, vertėtų susipažinti su KAM ir lt72.lt interneto svetainėse pateikta susisteminta informacija, kaip elgtis vienu ar kitu atveju. Kauno kolegijos direktorius taip pat supažindino bendruomenės narius ir su galimais ribojimais, kurie atsirastų esant įtemptai situacijai Lietuvoje.

„Esant įtemptai situacijai greičiausiai būtų skelbiama nepaprastoji padėtis, gali būti skelbiamas aukštesnis nepaprastosios padėties lygis. Taip pat gali atsirasti kontrolės postai, ribojamas judėjimas naktį, įvesta komendanto valanda. Komendantines funkcijas vykdytų Šaulių sąjungos atstovai, kurių yra kiekviename mieste. Kaune yra atskiri šaulių būriai, kuopos, kurios tokiai situacijai yra parengtos ir pasiruošusios vykdyti šias funkcijas. Įvedus komendanto valandą, jei to prireiktų, būtų suvaržytas gyventojų judėjimas nakties metu, greičiausiai būtų įvažiavimo ir išvažiavimo patikros postai, siekiant patikrinti, kas atvyksta į miestą ar iš jo išvyksta. Pagrindinis judėjimo nakties metu apribojimo tikslas – suvaržyti nepageidaujamų asmenų, įvairių diversinių grupių judėjimą, kuris dažniausiai vyksta būtent naktį. Toks apribojimas įvedamas pirmiausia siekiant apsaugoti civilius.

Patikros gali vykti ir pačiame mieste, kurių tikslas – išsiaiškinti galimus nepageidaujamus asmenis, kurie į miestą norėtų patekti su galimai nedraugiškomis užduotimis. Gali būti tikrinamos ir transporto priemonės, siekiant patikrinti, ar niekas nesiveža ginklų, narkotikų ar kitų neleistinų medžiagų ar daiktų“, – pasakojo P. Baltrušaitis.

Kaip elgtis nelaimės atveju?

Pastarosiomis dienomis daugelį neramina klausimas, kaip elgtis atominės elektrinės avarijos atveju. Kauno kolegijos direktorius P. Baltrušaitis seminaro metu nuramino, jog kalio jodido tablečių, kurių dėl išaugusios gyventojų baimės nebegalima rasti vaistinėse, yra valstybės rezerve.

Oro pavojaus atveju reikėtų slėptis rūsiuose ar pusrūsiuose, kurie turi keletą išėjimų, kadangi pastato griūties atveju vienas ar keli išėjimai gali būti užgriauti.

Cheminės nelaimės, potvynio atveju reikia susirasti pastatą, kuris būtų pažymėtas geltoname fone esančiu trikampiu – tai akademiniai, kiti valstybiniai pastatai.

Nors pagal konvenciją muziejuose, bažnyčiose, darželiuose, mokyklose ir kt. pastatuose negali būti vykdomi kariniai veiksmai, vis tik reikėtų atsižvelgti į esamą situaciją, kadangi priešai, žinodami šias schemas ir nesilaikydami konvencijos, gali savo ginklus nukreipti būtent į šiuos pastatus.

Turintiems naminių gyvūnų, patariama nepalikti jų namuose vienų, o pasiimti kartu su savimi.

Likti mieste ar išvykti?

Daugeliui gali kilti klausimas, kaip elgtis paaštrėjus situacijai – likti mieste ar pasitraukti. Pasak Kauno kolegijos direktoriaus, civiliams, ypač moterims su vaikais, esant galimybei vertėtų atsitraukti iš miesto, o esant galimybei – ir išvykti į užsienį.

„Gali kilti klausimų, ar paaštrėjus situacijai likti mieste, ar kažkur pasitraukti, galbūt išvykti iš šalies, jei tokia galimybė būtų. Civiliai žmonės turėtų apsvarstyti galimybę išvykti iš miesto ar šalies – tuo pirmiausia turėtų pasirūpinti moterys su vaikais. Jeigu paaštrėjus situacijai liktumėte mieste, patariama, esant galimybei, išvykti į miesto pakraštį – galbūt turite sodybas, kuriose galėtumėte praleisti neramų laikotarpį.

Galvojant apie šeimos planą, svarbu apsvarstyti ir šiuos išvyko aspektus: kur galėtume išvykti ir ramiai išbūti neramų laikotarpį, kur galėtume apsirūpinti vandeniu – tai pagrindinis išgyvenimui reikalingas dalykas – ar galėtumėte kažkur saugiai pasidėti ir turėti maisto atsargų. Asmeniui parai turėtų pakakti 2 litrų vandens. Taip pat norėčiau atkreipti dėmesį, kad Lietuvoje yra išties daug vandens šaltinių, todėl galima pasirūpinti vandens valymo tabletėmis, jei turimų vandens atsargų pritrūktų.

Kadangi oras šyla, ypatingai šilti drabužiai nėra būtini. KAM ir lt72.lt medžiagoje viskas pateikta labai išsamiai, įskaitant ir tai, ką būtina turėti išvykimo krepšyje – tereikia peržiūrėti tą sąrašą ir pagal jį pasiruošti išvykimo krepšį. Situacijai aštrėjant, siūlytina po truputį tokį krepšį komplektuoti.

Noriu atkreipti dėmesį, kad vertinant dabar esamą situaciją, jokios baimės dėl Lietuvos saugumo neturėtų kilti – tikrai nepulkite ir neišpirkinėkite nei vandens, nei kruopų ar konservų. Mums priešiškų šalių kariuomenė dabar yra nukreipta visiškai kita linkme ir analogiškai agresijai vėl būtų reikalingas ilgas pasirengimas. Taip pat matome, kad greičiausiai ši priešiška kariuomenė toje šalyje, į kurią įžengė, savo nesėkmingą žygį turbūt ir pabaigs“, – ramino Kauno kolegijos P. Baltrušaitis ir pridūrė, jog jei kažkas nutiktų, Lietuva yra pilnai pasirengusi atlaikyti agresoriaus ataką: „Tikrai noriu, kad šiuo metu nesigąsdintumėte – jei kažkas ir nutiktų, Lietuva tikrai bus apginta. Mūsų kariuomenė ir visos sukarintos struktūros yra pasirengusios ir pajėgios atlaikyti bet kokį agresorių, kuris gali atsirasti ar yra greta.“

Ukrainoje vykstantis karas palietė ne vieną mūsų – nuolat sekamos naujienos, jas lydinti nežinia, nerimas ar slegiančios mintys neabejotinai turi įtakos kasdieniam gyvenimui. Primename, kad Kauno kolegijos bendruomenės nariai, patiriantys emocinius sunkumus, gali registruotis į konfidencialias ir nemokamas nuotolines psichologės konsultacijas. Dėl konsultacijos kviečiame rašyti el. paštu marina.guptor@go.kauko.lt, nurodant kuris dienos metas būtų patogiausias konsultacijai: rytas (8–12 val.), diena (12–16 val.), vakaras (16–20 val.). Šią informaciją matys tik psichologė, kuri į užklausą atsakys el. paštu ir suderins konsultacijos laiką.