Smarkiai išaugęs vartotojiškumas ir jį lydinčios pasekmės – bene viena opiausių šio laikmečio problemų. Specialistai vis dažniau primena, kad jei nesiimsime veiksmų ir toliau vadovausimės „pirk – naudok – išmesk“ principu, gamtai padaryta žala gali būti negrįžtama.

Kauno kolegija, siekdama prisidėti prie šios problemos sprendimo, tvarumą, kuris akcentuojamas tiek kolegijos strateginėse nuostatose, tiek jos praktikoje, tiek veiklų įgyvendinime yra išskyrusi kaip vieną iš kertinių savo veiklos principų, taip atkreipdama dėmesį į problemą ir ieškodama būdų, kaip ją spręsti.

Tvarumo tema integruojama į studijas

Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto dėstytoja Olesia Les-Daškevičienė, tvaria mada susidomėjusi dar 2011 metais, kuomet atlikinėjo praktiką Londone atskleidžia, kad dėstydama kolegijoje ne tik pastebi augantį studentų susidomėjimą tvarumu – ši tema yra integruota ir į Mados dizaino studijų programą. Taip siekiama atkreipti jaunųjų specialistų dėmesį į šią globalią problemą ir dar studijų metu paskatinti juos ieškoti galimų sprendimo būdų.

„Ne tik pastebiu studentų susidomėjimą tvaria mada – mes tai įtraukiame į studijų programą! Studentai supažindinami su tvarios mados kryptimis, atlieka praktines užduotis, įterpia tvarumo idėjas į baigiamuosius darbus. Labai svarbu, kad jie, kaip mados pramonės ateitis, žinotų ir turėtų įrankius daryti pokytį per kūrybiškumą“, – sako O. Les-Daškevičienė.

Tvaresnius sprendimus gali priimti kiekvienas, svarbiausia – domėtis

O. Les-Daškevičienė atkreipia dėmesį, kad dalis žmonių vis dar vartoja neatsakingai, nesusimąstydami apie pasekmes ir primena, kad kiekvienas galime prisidėti prie taršos mažinimo.

„Žmonės kasdien darė ir daro tiek žalos savo pačių namams – Žemei, kad pokyčiai neišvengiami. Mados pramonė – antra taršiausia, ir joje, labiau nei kur kitur, kiekvienas mūsų turi galią kažką pakeisti. Nejau sėdėsime rankas sudėję? Vardan ko? Komfortiško įpročio pirkti šlamštą ir generuoti kažkam milijonus savo planetos sąskaita?“ – susimąstyti ragina O. Les-Daškevičienė.

Dizainerė taip pat skatina domėtis tvarumo idėjomis, ieškoti informacijos ir atrasti kiekvienam priimtinus būdus, kuriais būtų galima prisidėti prie aplinkos taršos mažinimo.

„Visko pagrindas – edukacija. Skaitykime, domėkimės, plėskime akiratį ir iš visos gausybės informacijos išsirinkime sau priimtiniausią būdą. Tvarios mados krypčių yra be galo daug: greitosios mados produktų atsisakymas – šis sprendimas keičia pramonę net keliomis kryptimis: nuo agresyvių pluoštų auginimo ir išdirbimo procesų iki nehumaniško pramonės darbininkų išnaudojimo; perdarinėjimas ar defektų taisymas, taip išvengiant drabužio išmetimo; atsakinga drabužių priežiūra, kad jie tarnautų ilgiau ir kt. Tikrai kiekvienas galime pradėti pokytį jau šiandien“, – patarimais dalijasi O. Les-Daškevičienė, savo pirmąją tvarią drabužių kolekciją pristačiusi prieš 8 metus.

Dėstytoja džiaugiasi, kad tvarumo idėjos jau dabar keičia mados pramonę, dizainerių pasirinkimus bei vartotojų elgseną ir tikisi, kad ateityje tvarūs pasirinkimai taps įprasti dar didesnei daliai visuomenės. Ji taip pat pastebi, kad tvari mada vis labiau įsitvirtina ir Lietuvoje.

„Tvari mada tikrai tampa vis aktualesnė ir Lietuvoje. Straipsnyje žurnalui „Moters savaitgalis“ rašiau, jog prieš 20 metų dėvėtų drabužių parduotuvės buvo gėdinga vieta apsipirkti, prieš 10 metų drabužių perdarinėjimas kėlė susidomėjimą, bet nebuvo perkamas, o šiandien mes visa tai vadinam vintažu, medžiojame ir geidžiame to. Lietuviai tampa vis labiau pasaulietiški, tad ir tvarumo idėja plinta pas mus gana sparčiai“, – sako O. Les-Daškevičienė, neseniai pristačiusi tvarios mados projektą – mini kolekciją „Kavalieriai“.

Su O. Les-Daškevičienės kurta kolekcija „Kavalieriai“ galima susipažinti čia.

Daugiau informacijos apie Mados dizaino studijų programą galima rasti čia.