Tarptautinis fotografijos ir medijų meno festivalis šiemet žada tris kartus didesnę programą nei pernai. Per 40 menininkų iš Lietuvos ir užsienio lankytojus kviečia atrasti akimirkas, pasakojančias „Gyvenimo istoriją“.
„Tyrinėsime ir analizuosime kaipgi gyvenimo istorijos klausimą supranta ir atskleidžia skirtingi autoriai iš skirtingų pasaulio šalių, taškų“, – sako festivalio vadovė Svetlana Batura.
„Mes kviesime mūsų žiūrovą susitikti ir permąstyti ne tik tą didžiąją gyvenimo istorijos prasmę ar naratyvą, bet ir savo gyvenimo istoriją. Panagrinėti, pamatyti, galbūt, naujų atspalvių, kurių mes nematom“, – teigia Kauno kolegijos Menų akademijos vadovas Lukas Alsys.
Mykolo Žilinsko dailės galerijos erdvėse lankytojų laukia ne tik fotografijų parodos, bet ir videoinstaliacijos, paskaitos, kūrybinės dirbtuvės, šokio pasirodymai. Vienas ryškiausių festivalio akcentų – pirmą kartą pristatoma Antano Sutkaus spalvotų fotografijų ekspozicija. 80 užfiksuotų akimirkų leidžia į menininko kūrybą pažvelgti naujai.
„Pasirodo, nuo 65 metų Antanas nemažai fotografavo į spalvotą skaidrę. Ir vartant tuos kadrus aišku, na, apima toks labai įdomus jausmas. Turbūt daugelis iš mūsų galvodami apie praeitį, apie tai, kaip gyveno, na, sakykim, tėvai ar seneliai, vyresnioji karta, mes matom ir įsivaizduojam tą pasaulį kažkodėl juodai baltai.
O čia matai tą patį laikmetį spalvotą ir labai ryškų, matai visai kitokias žmonių emocijas, matai spalvingą apsirengimą, kiek sovietmečiu tų spalvų ir įvairovių leido režimas ir ideologija. Tai, manau, bus labai įdomus žvilgsnis net ir tiems, kas pažįsta A. Sutkų ir jo kūrybą“, – pasakoja fotografas Artūras Morozovas.
Kauno kolegijos inicijuotas ir jau antrus metus rengiamas festivalis siekia tapti svarbia Kauno kultūrinio gyvenimo dalimi.
„Negalima sakyti, kad šitas festivalis užpildo nišą, kuri ypač susikūrė po pasibaigusios Europos kultūros sostinės, kai tų renginių buvo aibė ir įvairiausių formatų. Šitas festivalis po pernai, mūsų manymu, labai organiškai įsiliejo į bendrą miesto ritmą ir, mano galva, jis darosi nebeatsiejamas nuo tokios šiuolaikinės miesto kultūros.
Jis, be abejo, yra orientuotas į profesionalus, fotografijos mėgėjus, bet, kai kalbamės su kolegom, visą laiką sakau, kad iš esmės turėtume orientuotis, jog festivalis yra sukurtas tam žmogui x arba tam anonimui, kuris netyčia ėjo pro šalį, nusprendė užsukti ir pasiliko, atrado save toje gyvenimo istorijoje, pažintyje su miestu, su festivaliu. Mes dėl tokių žmonių dirbame, dėl tų, kurie netyčia pateko ir nusprendė pasilikti su mumis“, – sako Kauno kolegijos Menų akademijos vadovas L. Alsys.
Tarptautinis fotografijos ir medijų meno festivalis apmąstyti asmeninių ir globalių patirčių kviečia visą spalio mėnesį.
Straipsnis publikuotas lrt.lt