Praėjusiais metais Kauno kolegija pradėjo vykdyti projektą „Sulčių gėrimų, išsaugančių biologiškai vertingus komponentus, gamybos ūkininkų ūkiuose skatinimas“, kuris finansuojamas Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP) ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis. Įgyvendinant projektą buvo parengta parodomojo bandymo metodika, suburtos pasidalinimo grupės ir vykdomas jų darbas, taip pat buvo atliekami parodomieji bandymai šalies ūkininkų ūkiuose bei mažose perdirbimo įmonėse.

Parodomieji bandymai visoje Lietuvoje

Aukštoji mokykla siekdama, kad kuo daugiau ūkininkų susipažintų su mokslo pažanga, projekto įgyvendinimo metu vykdė parodomuosius bandymus, skatinančius ūkininkus naudoti technologijas ir priemones, leidžiančias pagaminti sultis ir sulčių gėrimus, kurie pasižymėtų didesne išeiga, ryškesne spalva, gausesniais aromatais ir savo sudėtyje natūraliai turėtų daugiau žmogaus sveikatai palankių medžiagų, tokių kaip augaliniai polifenoliai bei vitaminai.

Kauno kolegijos mokslininkai siekė ūkininkams pademonstruoti galimybes, kaip žemės ūkyje būtų galima panaudoti fermentus, t. y. biologinius katalizatorius, aukštesnės mitybinės vertės sulčių ir sulčių gėrimų gamyboje.

Kauno kolegijos maisto technologė ir projekto vadovė dr. Aušra Šimonėlienė pasakojo, kad parodomiesiems bandymams buvo kruopščiai atrinkti ūkininkai bei mažos uogų perdirbimo įmonės. Norinčiųjų sudalyvauti projekte buvo daugiau nei numatytų parodomųjų bandymų. Parodomaisiais bandymais buvo siekiama pademonstruoti, kaip sulčių gamybai būtų galima kuo efektyviau panaudoti įvairias uogas: raudonąsias vynuoges, juoduosius serbentus, avietes, šilauoges. Naudojant naująsias technologijas bandymai vyko įvairiuose Lietuvos mietuose. Panaudojus pektolitinių fermetų kompleksus buvo padidinta sulčių išeiga, suintensyvinta produkto spalva, skonis bei aromatas. Panaudojus fermentus sulčių gamyboje gautas gerokai mažesnis išspaudų kiekis, lengvesnis presavimo procesas, sultys gerokai skaidresnės nei spaudžiant įprastu būdu.

Pasak projekto vadovės dr. A. Šimonėlienės, ūkininkai, dalyvavę parodomuosiuose bandymuose, buvo nusiteikę pozityviai ir neabejingi naujai informacijai, susijusiai su įvairių uogų sulčių gamyba. Projekto vadovė pastebėjo, kad iš pradžių bandymų dalyviai gan atsargiai priėmė informaciją apie fermentų panaudojimą sulčių gamyboje. Teko papasakoti, kas yra fermentai, kokia jų prigimtis, kokius technologinius procesus paspartina, dėl ko padidėja sulčių išeiga, palengvėja sulčių presavimas, kodėl sultys gaunamos skaidresnės, ryškesnės spalvos, aromatingesnės. Taip pat verta paminėti, kad fermentai savo prigimtimi yra baltymai, o sulčių pasterizacijos metu jie suyra ir galutiniame produkte jų nebelieka.

Bandymų metu buvo akcentuota, kad raudonose uogose yra gausu augalinių polifenolių, antocianinų, kurie teigiamai veikia žmogaus sveikatą, taip pat yra atsakingi už ryškią raudoną sulčių spalvą. Gaminant sultis yra labai svarbu kuo daugiau iš žaliavos išgauti šių vertingų medžiagų, taip pat labai svarbu užtikrinti šių medžiagų stabilumą išlaikymo metu.

Parodomųjų bandymų metu buvo lyginamas skirtingų fermentinių preparatų poveikis minėtoms technologinėms operacijoms ir išgautų sulčių juslinėms bei fizikinėms cheminėms savybėms. Buvo tiriama, kaip skirtingi fermentiniai preparatai paveikia sulčių išeigą, nustatomas tokių vertingų medžiagų kaip antocianinų ir vitamino C kiekis sultyse. Sulčių laikymo metu stebima, kaip kinta antocianinų ir vitamino C stabilumas, panaudojus skirtingus fermentus.

Bandymų metu visi buvo maloniai nustebinti akivaizdžiu fermentinių preparatų poveikiu ir veiksmingumu. Vykdytos palyginamosios degustacijos daugeliu atvejų labai vaizdžiai įrodė naudotų fermentų teigiamą poveikį išgautų aviečių, juodųjų serbentų, šilauogių bei vynuogių sulčių juslinėms savybėms, spalvai, skoniui, aromatui, taip pat išeigai ir presavimo palengvinimui.

Projekto vadovė dr. A. Šimonėlienė, paklausta, kuo šie parodomieji bandymai buvo naudingi ūkininkams, teigė, kad pastarieji įgijo ir sustiprino uogų perdirbimo žinias ir gamybos pagrindus, o taip pat išmoko taikyti naujus metodus, padedančius gaminti vertingesnes ir turtingesnes sveikatai palankiomis medžiagomis sultis bei išgauti maksimaliai didelę sulčių išeigą.

(Subjektas, atsakingas už informacijos turinį – Kauno kolegija)