Jausmingumas. Šiuo vienu žodžiu būtų galima apibūdinti menininkės Aldonos Gustas (1932–2022), gyvenusios ir kūrusios Berlyne (Vokietija), bet visa širdimi atsidavusios Lietuvai, asmenybę ir kūrybą. Ji nebijojo kalbėti apie erotiką, kūriniuose išreikšti geismo ir apnuoginti savo sielos. Dailininkė buvo atvira, kitokia, įkvepianti.

Lapkričio 9 d. 18 val. Laikinojoje M. K. Čiurlionio dailės galerijoje (A. Mackevičiaus g. 27, Kaunas) atidaromoje retrospektyvinėje A. Gustas parodoje „Kas naujo, Aldona?”, atsivers įdomus ir unikalus menininkės kūrybos pasaulis – ekspozicijoje bus pristatomi ne tik dailininkės ankstyvojo laikotarpio darbai, bet ir vėlyvojo periodo kūriniai.

Ankstyvuosiuose menininkės darbuose vyravo žmogaus ir gyvūno, moters ir vyro, meilės ir erotikos, vienybės ir priešpriešos temos, moters tapatybės paieškos. Kūrybai vystantis šios temos apsijungė, susiliejo, ribos tarp jų tapo sunkiai apčiuopiamos. Darbuose ėmė skleistis meilės santykis, intymumas, santykių paslaptis. Dailininkės pasaulėvaizdyje ir pasaulėjautoje lytis, kaip asmenybės skirtinumas, liovėsi kovoti ir įgavo lygiateisiškumo bei lygiavertiškumo pozicijas. Moteris–vyras, vyras–moteris – tai yra vientisa ir viena, pozicionuojama kaip glaudus, intymus ryšys. Vėlyvojo periodo menininkės kūrinių esmė – vienu įkvėpimu nubrėžta linija, kuri popieriaus plokštumoje virsta jausmų, santykių erdve, kurioje tik raudonai paryškinti erotiniai elementai sufleruoja numanomą lytiškumą. „Kiekviena linija – tai meilės ryšys tarp minties ir rankos“, – yra sakiusi dailininkė.

Netikėti, žavintys ne tik A. Gustas darbai, bet ir jų pavadinimai – nauji, dailininkės sugalvoti vokiški žodžiai, gimę pasąmonėje piešiant: „Burnų širdys“ (vok. Mundherzen), „Burnos raudonoje“ (vok. Münder in Rot), „Burna įteka“ (vok. Mund mündet), „Gera trise“ (vok. Zudrittgut), „Burnų rinkinys“ (vok. Sammelmünder), „Triburnis“ (vok. Dreimündig), „Burnos diena“ (vok. Mundtag).

Kviečiame apsilankyti parodoje ir atrasti jausmus, kuriuos žadina A. Gustas kūryba.

Parodos kuratorius: Kauno kolegijos Menų akademijos vadovas Lukas Alsys
Parodos prodiuseris: Kauno rajono muziejaus direktorius Zigmas Kalesinskas

Parodos lankymas: I–VII nuo 10 iki 18 val., Laikinoji M. K. Čiurlionio dailės galerija (A. Mackevičiaus g. 27, Kaunas).

Paroda veikia: 2023 11 09 – 12 07