Birželio 17 d., įveikęs pandemijos iškeltus iššūkius, įvyko Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Menų akademijos Mados dizaino studijų programos organizuojamas, mados kultūrą Lietuvoje populiarinantis, tarptautinis renginys „Apkalbos“. Mados mylėtojus renginys pasitiko pakeitęs įprastą formatą – šiemet žiūrovai buvo kviečiami stebėti filmą, kuriame jaunieji dizaineriai iš Kauno kolegijos, Vilniaus kolegijos, Vilniaus dizaino kolegijos, Vilniaus dailės akademijos, Zagrebo universiteto (Kroatija), Rėzeknės technologijų akademijos (Latvija) bei Prienų „Žiburio“ gimnazijos pristatė savo kolekcijas.

Naują renginio formatą padiktavo pandemija

Kaip atskleidžia renginio organizatorė Stella Justina Kasperavičienė, filmo kūrimas buvo iššūkis ir organizatoriams, ir studentams, pristačiusiems savo kolekcijas.

„Organizuoti renginį sekėsi gerai, tačiau tai pareikalavo netradicinių sprendimų. Sulaukėme didelės paramos iš Menų akademijos vadovės dr. Ingos Valentinienės, fakulteto komunikacijos specialistė Ainė Jacytė puikiai komunikavo renginį.

Iššūkis buvo jau pats naujo formato renginys. Filmas buvo kuriamas pirmą kartą, pirmą kartą bendravome su filmo režisieriumi-operatoriumi, nežinojome, kokio rezultato sulauksime. Iššūkis buvo ir studentams, nes reikėjo surasti tinkamas, idėjas atspindinčias, filmavimo vietas, tartis dėl leidimų jose filmuoti. Smagu, kad visi mus priėmė geranoriškai.  Filmavimas vyko šešias dienas, todėl reikėjo ieškoti kirpėjų ir vizažistų kiekvienai dienai. Čia mums labai pagelbėjo Kirpėjų ir grožio specialistų asociacijos (KIGSA) pirmininkė Jolanta Mačiulienė ir jos kirpėjų komanda, kurie noriai skyrė savo laiką modelių sušukavimui.

Kolekcijų įvaizdžius padėjo sukurti Įvaizdžio dizaino studijų programos studentai, jie padėjo ir filmavimo metu. Esame labai dėkingi ir Medicinos fakulteto Kosmetologijos katedros vadovei Žanetai Mickienei, jos dėstytojams ir studentams už vizažo atlikimą. Labai džiaugiamės tokiu bendradarbiavimu tarp studijų programų. Su modeliais pagelbėjo nuolatinės partnerės Deimantės modelių agentūra ir modelių agentūra „Catwalk“. Labai džiaugiamės, kad sukurtus mados filmus atsiuntė mūsų užsienio ir Lietuvos mokyklų partneriai. Daug svarstėme, kur padaryti filmo peržiūrą, nes šiuo karantino laikotarpiu tai nemažas iššūkis“, – pasakoja Mados dizaino studijų programos koordinatorė S. J. Kasperavičienė. Ji taip pat priduria, kad filmas – tik alternatyva įprastam renginiui.

„Šį formatą padiktavo pandeminis laikotarpis, tačiau manome, kad mados filmas neprilygs gyvam kolekcijų parodymui. Mados filmas – tai alternatyva mados renginiui.“

 „Apkalbos“ – galimybė jauniesiems dizaineriams pristatyti savo darbus visuomenei

S. J. Kasperavičienė atskleidžia, kad „Apkalbos“ – tai renginys, kuris svarbus tolesniam jaunųjų dizainerių profesiniam keliui.

Studentams dalyvavimas yra labai svarbus, nes tai yra galimybė parodyti savo kūrybą, sugebėti ją pristatyti. Tokiu būdu jie reprezentuoja save visuomenei ir darbdaviams“, – sako S. J. Kasperavičienė.

Mados dizaino studijų programos trečiakursė Miglė Černauskaitė, pristačiusi kolekciją „Dvi dimensijos“, pripažįsta, kad nors teko susidurti su iššūkiais, renginys paliko teigiamą įspūdį.

„Vertinu šį renginį tik teigiamai, nes vienu metu galima pamatyti ir susipažinti su kitais kūrėjais, jų darbais. Sunkiausia, tikriausiai, buvo viską spėti, apgalvoti menkiausias detales, na ir, žinoma, siekti kuo aukštesnio rezultato“, – pasakoja studentė ir priduria: „Apkalbose“ dalyvauti nusprendžiau, nes norėjau visiems pristatyti pirmąją savo personalinę kolekciją, skleisti tvarumo idėją. Iš renginio visuomet grįžtu su įvairiausiomis emocijomis, naujomis idėjomis bei pažintimis.“

Gintaras Rėpšas, pristatęs vyriškų drabužių kolekciją „Liudui“, kurią inspiravo Vinco Mykolaičio-Putino romanas „Altorių šešėly“, džiaugiasi, kad šiemet renginys įvyko nepaisant pandemijos.

„Labai džiaugiuosi, jog „Apkalbos“ nepasimetė pandemijos sąmyšyje ir atrado būdą, kaip gali įvykti. Manau, kad filmas – labai tendencingas renginio formatas, turintis daug pliusų: filmuotą medžiagą galima naudoti ir kituose renginiuose, soc. tinkluose. Kas buvo nauja, tai kolekcijos pateikimas – viską reikėjo apgalvoti iš anksto, teko šiek tiek pakeisti mąstymą. Reikėjo apgalvoti, kaip viską kuo geriau pateikti žiūrovui, kuris kolekciją stebės prie ekrano“, – pasakoja trečio kurso Mados dizaino studijų programos studentas.

Antrą kartą „Apkalbose“ savo darbus pristatantis G. Rėpšas pasakoja, kad dalyvavimas renginyje leidžia ugdyti įgūdžius, kurie, pasak jaunojo dizainerio, bus naudingi ir ateityje. „Dalyvavimas renginyje davė labai daug: susipažinau su daug žmonių, kurie padėjo kuriant kolekcijos filmuką. Taip pat įgijau įgūdžių, kurie padės ateities projektuose.“