Ne kasdien universitetų dėstytojas pasiekia savo kelionės tikslą pervažiavęs pusę Europos. Tačiau būtent tai įvyko šį pavasarį, kai Simon van der Meer, Informatikos, inžinerijos ir technologijų fakulteto dėstytojas pagal mainus iš Hanze taikomųjų mokslų universiteto Groningene, Nyderlanduose, atvyko į Kauno kolegiją – ant savo dviračio.
Jau daugelį metų šis dėstytojas renkasi neįprastą kelionių per atostogas būdą – ilgų distancijų dviračiu keliones. Ištyręs beveik visas Europos šalis dviem ratais, jo kelionės tapo daugiau nei tik paprastos kelionės – jos tapo giliai asmenine, kultūrine ir transformuojančia patirtimi. „2015 metais pamačiau tradicinius šokius Latvijoje ir tai manyje sukėlė kažką ypatingo“, – prisimena jis. „Pradėjau mokytis latvių kalbos ir tapau socialinių tradicinių šokių klubo dalimi – vietose, kur bet kas gali prisijungti, groti muziką, šokti ir mokytis. Tai paskatino mane tyrinėti panašias tradicijas Estijoje ir Lietuvoje.
Bėgant metams Simon ryšys su Baltijos šalimis tik gilėjo. „Dabar beveik visas atostogas praleidžiu važiuodamas dviračiu po Baltijos šalis“, – dalijasi jis. „Šokiai, žmonės, kultūra – visa tai vis grąžina mane atgal.“ Šiais metais jam pasisekė sujungti dvi savo aistras – švietimą ir kultūrinį tyrinėjimą – per akademinę mainų programą Kauno kolegijoje, kur jis dėstė Informatikos, inžinerijos ir technologijų fakultete, studijų programoje – Programų sistemos – ir susitiko su studentais bei kolegomis Lietuvoje.
Pasiruošimas ilgai kelionei
„Skraidyti su dviračiu – sudėtinga ir nepatogu“, – aiškina jis. „Vietoj to, aš derinu keliones traukiniu ir laivu, kad prieš pradėdamas savo kelionę dviračiu priartėčiau prie savo tikslo. Tai reikalauja daug planavimo – traukinių rezervacijų, tvarkaraščių peržiūros, reikia užtikrinti, kad būtų vietos dviračiui. O kai jau keliauju, mano didžiausias rūpestis – išvengti mechaninių gedimų.“
Nors Simon nėra mechanikas, jis visada keliauja su būtinomis priemonėmis ir atsarginėmis dalimis. „Netaupau detalėms. Patikimas dviratis – sėkmingos kelionės raktas. Ir visada pasirūpinu patikima navigacija, kad žinočiau, kur keliauju. Anksčiau planuodavau kiekvieną kelionės detalę, tačiau dabar mieliau nusprendžiu, kur apsistosiu, tik kelios dienos prieš kelionę.“
Jo ilgiausia kelionė iki šiol? Tai kelionė nuo Nyderlandų iki Lietuvos 2020 metais – kelionė, užtrukusi tik 19 dienų. Bet galbūt dar įspūdingesnis yra jo vienos dienos rekordas – 230 kilometrų vienu važiavimu – įkvėptas garsiojo Elfstedentocht – ledo čiuožimo renginio, vykstančio vienuolikoje miestų Frizijoje. „Kai čiuožinėti neįmanoma dėl švelnių žiemų, vietiniai tai daro su dviračiais. Tai jau tapo tradicija, aš šiame renginyje dalyvavau 11 kartų. Šiais metais bus mano 12 kartas.“
Ko jį išmokė kelionės
Kelionės dviračiu po Europą Simon suteikė daug daugiau nei tik fizinius iššūkius – jos giliai formavo jo požiūrį į kultūrą. „Nyderlanduose tradicinė kultūra beveik išnykusi, todėl aš nežinojau, kas tai, kol neatradau jos Baltijos šalyse“, – mąsto jis. „Tradicinė kultūra yra kažkas, ko neįmanoma nusipirkti – tai neįkainojama asmenybės praturtinimo forma. Iš savo kelionių aš išmokau giliai vertinti jos svarbą.“
Šis kultūrinis atradimas taip pat rezonuoja su jo darbu akademiniu patarėju. „Svarbi problema, kurią matau šiandien, yra prasmės stoka“, – aiškina jis. „Daugeliui studentų, su kuriais kalbu, stinga motyvacijos ir tikslo. Manau, pagrindinė to priežastis yra atsiskyrimas nuo savo kultūrinio paveldo ir tradicijų. Praradę šį ryšį, mes prarandame ir gyvenimo prasmę.“
Dėstymas, technologijos ir talentas
Nors jo akademinis išsilavinimas susijęs su socialinio darbo sritimi, jis anksti pakeitė kryptį ir tapo programinės įrangos kūrėju, kadangi dar vaikystėje susižavėjo programavimu. Laikui bėgant, Simon pasuko dėstymo keliu ir galiausiai užsitikrino dabartinę poziciją Hanze taikomųjų mokslų universitete Groningene. Šiuo metu jis dėsto Java ir kompiuterių architektūrą, ypatingą dėmesį skirdamas studentų, kuriems reikia papildomos pagalbos, mentorystei.
Neseniai jis baigė magistro studijas Talentų vystymo ir įvairovės srityje, kur nagrinėjo, kaip atsiranda prasmingi mokymosi momentai – tai, ką jis vadina „talento momentais“ – kurie kyla iš sąveikos tarp studentų, dėstytojų ir užduočių.
Kalbėdamas apie švietimo ateitį technologijų srityje, jis pripažįsta greitus šio lauko pokyčius. „Niekas negali tiksliai numatyti, kur link juda technologijos, tačiau viena yra aišku: kokybė yra svarbi. Studentai turi sutelkti dėmesį į geros, tinkamai suprojektuotos programinės įrangos kūrimą. Tuos, kurie remiasi apgavystėmis arba triukais, greitai pakeis dirbtinis intelektas.“
Simon nuotykiai nesibaigia Kaune. Gegužę jis planuoja vėl keliauti į Latviją ir Estiją, dalyvauti tokiuose tradiciniuose šokių renginiuose, kaip Sabatants šokių festivalis. Vasarą jis vėl keliaus į Lietuvą, į Tarptautinę tradicinių šokių stovyklą netoli Rokiškio – vieną iš jo mėgstamiausių kultūrinių renginių.
Simon nuomone, tarp ilgų distancijų kelionių dviračiu ir dėstymo egzistuoja aiškus ryšys. „Abiems reikalinga kantrybė, smalsumas ir noras išeiti iš savo komforto zonos. Nesvarbu, ar tai būtų klasėje, ar kelyje, mokymasis vyksta tada, kai esi atviras naujoms patirtims.“
Patarimas studentams
„Suraskite kažką, kuo tikrai domitės – geriausia, jei tai bus kažkas daugiau nei žaidimai, gėrimai ar televizijos žiūrėjimas. Studentams, ypač technologijų srities, labai svarbu išlikti susijusiems su savimi per kultūrą, sportą ar prasmingus hobius.“
O jei klausiate, ar verta pervažiuoti Europą, kad visa tai patirtumėte patys? Jo atsakymas paprastas: „Drįskite pabandyti. Būkite smalsūs. Užduokite klausimus. Tai kelias į augimą – gyvenime, mokykloje ir ant dviračio.“
Atrask savo studijas Kauno kolegijos Informatikos, inžinerijos ir technologijų fakultete!