Siekdamos plėtoti ir skatinti dvišalį bendradarbiavimą mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros srityse, Lietuvos mokslo taryba ir Prancūzijos „Campus France“ organizacija įgyvendina dvišalio bendradarbiavimo mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros srityje Lietuvos ir Prancūzijos integruotos veiklos programą „Žiliberas”.
Tarp šių metų programos laimėtojų – Kauno kolegijos ir Sorbonne Paris Nord universiteto (Prancūzija) projektas „Metrologinių duomenų stebėjimas naudojant nebrangius daiktų interneto matavimo prietaisus patalpų aplinkoje“.
Kauno kolegijos Projektų skyriaus vadovė Lina Kuraitienė atskleidžia, kad pagal Lietuvos-Prancūzijos programą „Žiliberas“ finansavimas projektui Kauno kolegijoje gautas pirmą kartą: „Šis projektas, įgyvendinamas su UNINOVIS aljanso partneriu, prisidės tiek prie Kauno kolegijos, tiek aljanso veiklos stiprinimo mokslo srityje.“
Glaudus mokslininkų bendradarbiavimas
Kauno kolegijos Informatikos, inžinerijos ir technologijų fakulteto asistentas dr. Laimonas Kairiūkštis pažymi, kad duomenų rinkimas yra vienas iš svarbiausių kokybiškos infrastruktūros komponentų, nuo kurio priklauso žmogaus ir automatiniai mašinų sprendimai, todėl į šį procesą reikėtų pažvelgti iš platesnės perspektyvos. Trys pagrindiniai kokybės infrastruktūros ramsčiai yra metrologija, standartizavimas ir akreditavimas.
„Daugeliui sunku suvokti, kokia svarbią vietą kiekvieno iš mūsų gyvenime užima metrologija. Šiomis dienomis daug kalbame apie didžiuosius duomenis, tačiau mažai kreipiame dėmesio į tai, kaip tie duomenis surenkami iš jutiklių, kokio dydžio ir dėl kokių priežasčių susidaro didžiulės matavimų neapibrėžtys, kurios gali ženkliai paveikti gaunamus rezultatus ir sukelti nepagrįstai didelę klaidingo sprendimo priėmimo tikimybę“, – sako dr. L. Kairiūkštis.
Jis prisimena, kad prieš du metus daiktų interneto (IoT) metrologijos problemos, pristatytos Sorbonne Paris Nord universiteto mokslininkams, susilaukė gana nemažo susidomėjimo. Tuomet buvo aptartos galimybės bendrai vadovauti rašant magistro darbus, daktaro disertacijas, o siekiant tolesnio bendradarbiavimo Lietuvos mokslo tarybai (LMT) buvo pateikta paraišką dėl dalyvavimo projekte „Lietuvos mokslo tarptautiškumo didinimas – MTEP ryšių plėtojimas (LINO LT)“.
„Laimėjus paraišką buvo gautas finansavimas vykti pakartotiniam vizitui į Sorbonne Paris Nord universitetą. Pernai pavasarį vykusio vizito metu buvo nuspręsta pasirašyti sutartį, leisiančią Sorbonne Paris Nord universiteto ir Kauno kolegijos mokslininkų glaudų bendradarbiavimą mokslo srityje“, – dalinasi dr. L. Kairiūkštis.
Sorbonne Paris Nord universitetas ir Kauno kolegija kartu su Albanijos, Suomijos, Vokietijos, Italijos ir Ispanijos aukštojo mokslo institucijomis yra naujojo Europos universitetų aljanso UNINOVIS partneriai.
Projektu siekiama prisidėti prie spartesnio IoT platformų diegimo
2023 m. rugsėjį pasirašius sutartį Sorbonne Paris Nord universitetas pakvietė tyrėją dr. L. Kairiūkštį dalyvauti Prancūzijos mokslų agentūros finansuojamame projekte „Sustainable, Secure And Privacy Preserving IoT Framework For Air Quality“.
„Vykdant šį projektą kilo minčių kaip galima būtų toliau vystyti bendradarbiavimą IoT metrologijos srityje. Siekiant sustiprinti pajėgas prie veiklų prisidėjo „Verslo Aljansas“ – akredituota fizikinių dydžių matavimo laboratorija, kuri padėjo rengiant „Metrologinių duomenų stebėjimas naudojant nebrangius daiktų interneto matavimo prietaisus patalpų aplinkoje“ paraišką pagal LMT „Žiliberas“ programą. Šiuo projektu siekiama spręsti IoT jutiklių (angl. low-cost), naudojamų patalpų oro kokybės matavimuose, matavimų neapibrėžties mažinimą atliekant kalibravimą. Projekto metu sukurtame IoT jutiklių tinkle bus atliekami eksperimentai siekiant užtikrinti patalpų oro kokybės (angl. IAQ- Indoor Air Quality) atliekamų matavimų kokybę“, – pažymi Kauno kolegijos tyrėjas.
Jis atskleidžia, kad šiame projekte nagrinėjami esminiai klausimai: efektyviausio kalibravimo metodo sukūrimas, IoT jutikliams atliekant patalpų oro kokybės monitoringą; IoT jutiklių metrologinės sieties užtikrinimas; kalibravimo periodiškumo nustatymas; matavimo duomenų panaudojimas siekiant optimizuoti energijos, suvartojamos patalpų šildymui, vėdinimui.
Šiuo projektu siekiama prisidėti prie spartesnio IoT platformų diegimo, stebėti ir gerinti patalpų oro kokybę (angl. Indoor Air Quality- IAQ) tokiose visuomeninės paskirties objektuose kaip vaikų darželiai, mokyklos ir universitetai.
„Tokių ekonomiškai efektyvių daiktų interneto platformų diegimas gali būti taikomas kaip prevencinė priemonė patalpų oro kokybei užtikrinti, išvengti infekcijų ir kvėpavimo takų bei plaučių ligų, kurias sukelia ore esančios kietosios dalelės ar tam tikros cheminės medžiagos. Duomenys, surinkti naudojantis IoT platformomis gali prisidėti prie oro lašeliniu būdu patalpose plintančių ligų tyrimų pažangos ir įtakoti prevencinių sprendimų priėmimą“, – sako dr. L. Kairiūkštis.
Jis atskleidžia, kad šiuo projektu nežadama sustoti – Sorbonne Paris Nord universiteto ir Kauno kolegijos tyrėjai be esamų dviejų projektų toliau dirba prie „Europos horizonto“ projekto rengimo bei rašo knygą „IoT Platforms For Monitoring Indoor Air Quality: New Challenges For Preserving Health“.
„Džiugu, kad įgijus partnerių pasitikėjimą buvau pakviestas tapti vieno iš knygos „Data Collection“ skyriaus redaktoriumi“, – dalinasi Kauno kolegijos tyrėjas.
Tikimasi, kad IoT metrologijos tyrimų tarptautinis pripažinimas padės toliau plėtoti tarpdisciplininius IoT metrologijos tyrimus, apjungiant telekomunikacijų tinklų saugumo, duomenų surinkimo ir apdorojimo ir sveikatos priežiūros mokslų tyrimus.
Projektas finansuojamas Lietuvos mokslo tarybos (LMT) lėšomis