Liepos 4-ąją baigėsi jau penktus metus iš eilės organizuojama Verslo fakulteto vasaros stovykla moksleiviams „Verslo ID: žalia kryptis“, subūrusi 30 smalsių jaunuolių iš Kauno miesto mokyklų. Stovyklos metu dalyviai žengė per visą verslo kūrimo procesą – nuo verslumo kompetencijų pažinimo ir komandų formavimo iki idėjų generavimo, tikrinimo, koncepcijų vystymo ir galutinio pristatymo ekspertų komisijai.
Visą savaitę stovykloje skambėjo ne tik idėjos, bet ir klausimai:
„Ar idėja sprendžia realią problemą?“;
„Ar ji yra tvari ir draugiška aplinkai?“;
„Kaip ši idėja veiktų rinkoje?“
Jaunuoliai analizavo realias žiedinės ekonomikos problemas, diskutavo apie tvarius verslo modelius, kūrė prototipų pavyzdžius ir interneto svetaines, dalyvavo mentorystės sesijose bei klausėsi įkvepiančių svečių istorijų apie tai, kaip atrodo verslumas realybėje – su visomis pergalėmis ir klaidomis.
Stovyklos kulminacija – verslo projektų pristatymai komisijai, kur buvo vertinamas ne tik idėjos tvarumas, bet ir jos įgyvendinamumas, pristatymo kokybė bei kūrybiškumas. Dalyviai demonstravo ne tik stiprias verslumo žinias, bet ir gebėjimą dirbti komandoje, ieškoti prasmingų sprendimų, pasitikėti savimi ir vieni kitais.
Finalinę dieną komisijai buvo pristatytos aštuonios mokinių sukurtos verslo idėjos, atspindinčios aktualias aplinkosaugos, vartojimo ir bendruomenių iššūkių temas: „oBox“, „ReBrew“, „Brainify“, „Karaokey!“, „CaffeTabs“, „Moraly“, „Litterly“ ir „Kelmučiai“. Geriausios verslo idėjos nominaciją pelnė komanda „Moraly“, pasiūliusi programėlę, grįstą dirbtiniu intelektu, įspėjančią vartotojus apie amoralaus turinio socialiniuose tinkluose pavojus, skatinančią naudingiau praleisti laiką ir edukuojančią auditoriją apie tvarumą. Kūrybiškiausios idėjos ir pristatymo nominacija atiteko komandai „oBox“, kuri pristatė išmaniąją dėžutę, saulės energija pakraunančią mobilųjį telefoną, kol jis užrakintas bent 2 val., ribojančią praleidžiamą laiką prie ekrano. Be to, komisija nusprendė įsteigti papildomą, iš anksto neplanuotą nominaciją „Kitas kampas“, kurią skyrė komandai „Kelmučiai“ už netikėtą požiūrį į maisto vartojimo ir gamybos ciklą.
Stovyklos vadovė, Verslo fakulteto Projektų vystymo vadovė Ramunė Bagočiūnaitė neslepia džiugesio: „Ši savaitė dar kartą patvirtino – jaunimas nebijo užduoti klausimų, svarstyti, klysti, ir, svarbiausia, ieškoti sprendimų, turinčių prasmę. Svarbu tik suteikti jiems reikiamą paramą. Moksleivių sukurtos idėjos buvo ne tik kūrybingos, bet ir socialiai jautrios, orientuotos į poveikį. Man labai svarbu, kad stovykloje jie patyrė, jog verslumas gali būti būdas kalbėti apie tai, kas jiems iš tiesų rūpi. Viliuosi, kad ši patirtis taps paskata jaunuoliams aktyviai judėti toliau – kurti, veikti ir drąsiai ieškoti savo kelio“.
Moksleivių atsiliepimai kalba patys už save: 96 proc. dalyvių šią stovyklą rekomenduotų savo draugams / klasiokams. Jauniesiems dalyviams labiausiai patiko darbas komandoje, susitikimai su verslo ir mokslo atstovais, interneto svetainių kūrimas. Daugelis prisipažino – norėtų šioje stovykloje dalyvauti ir kitais metais.
Stovyklos veiklas kaip ir kasmet finansavo Kauno miesto savivaldybė pagal programą „Iniciatyvos Kaunui“. Tai ne tik finansinis indėlis, bet ir pasitikėjimo ženklas jaunų žmonių idėjomis. Tikime, kad ši patirtis įkvėps dalyvius ne tik svajoti, bet ir kurti už stovyklos ribų – atsakingai, kūrybiškai ir drąsiai.
Jei esate tyrėjas, verslo atstovas ar praktikas, besidomintis jaunimo verslumo potencialu – kviečiame susisiekti su Kauno kolegijos Verslo fakulteto projektų komanda el. paštu vfprojektai@go.kauko.lt. Mielai nukreipsime į moksleivių komandas, jei matote galimybę bendradarbiauti, tęsti idėjas ar inicijuoti tyriminę veiklą.