Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas atkreipia dėmesį į asmens higieną, kaip vieną iš infekcijų kontrolės priemonių.

 

Kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo taisyklės:

Kosint ar čiaudint, būtina užsidengti burną ar nosį su vienkartine nosine, nusisukti.

Jei nosinės neturite – kosėti ar čiaudėti į drabužius, kurie nekontaktuos su atvira ranka ir veiks kaip oro filtras (į alkūnės linkį, skverną).

Kosint ar čiaudint neužsidengti burnos ar nosies delnu.

Nosiai valyti bei išsišnypšti naudoti vienkartines nosines, jas panaudojus išmesti į šiukšlių dėžę ir nedelsiant nusiplauti rankas.

Nekosėti ir nečiaudėti aplinkui esant kitų žmonių (reikėtų išeiti į kitą vietą).

Neiškvėpti oro į kito žmogaus pusę.

Sveikas žmogus, atsidūręs kito žmogaus kosėjimo ar čiaudėjimo zonoje, turėtų nuo jo pasitraukti, trumpam sulaikyti kvėpavimą.

Būtina dėvėti medicininę kaukę, jei kosėjame ir čiaudime, kad sulaikytume su lašeliais viruso pasklidimą aplinkoje. Nepamirškime pakeisti kaukę nauja kuomet dėvima tampa drėgna. Vienkartinės kaukės pakartotinai nenaudojamos.

Panaudotas kaukes, servetėles ir kitas medžiagas išmesti ir nedelsiant nusiplauti rankas.

Kad virusas nepatektų į sveiką organizmą, neliesti akių, nosies ir burnos nenusiplovus rankų.

Bendri rankų higienos reikalavimai (plovimas) – prieš valgymą, po tualeto, po kontakto su gyvūnais, jų išskyromis, grįžus iš bet kokios viešos vietos.

Jei nėra galimybės nusiplauti rankų, galima naudoti alkoholio pagrindu pagamintą rankų antiseptiką su ne mažiau kaip 60% alkoholio.

 Patalpų higienos taisyklės:

Būtina kuo dažniau vėdinti patalpas (virusai nemėgsta gryno ir gaivaus oro).

Kuo dažniau valyti patalpas drėgnuoju būdu.

 Saugaus atstumo laikymasis:

Didžiausią galimybę užsikrėsti virusinėmis ligomis turi žmonės, esantys iki 1 m. atstumu nuo sergančiojo. Todėl rekomenduojama kiek įmanoma stengtis laikytis didesnio nei 1 m. atstumo vieniems nuo kitų.

Tikslinga riboti susirinkimų ir asmeninių susitikimų skaičių, vengti nebūtinų renginių bei pramogų, pirmenybę teikti bendravimui telefonu ir kitomis ryšio priemonėmis. Patartina vengti socialinių ir religinių ritualų, kurių metu galimas artimesnis kontaktas ar sąlytis su kitais asmenimis bei jų liečiamais daiktais.

Jei per 14 d. po galimo kontakto KORONA VIRUSO (Covid-19) paveiktose teritorijose, sukarščiavote, kosėjate, apsunkintai kvėpuojate, sloguojate – nedelsiant skambinkite Bendruoju pagalbos centro telefonu 112, nurodykite susirgimo aplinkybes ir vykdykite medicinos darbuotojų rekomendacijas.