Kauno kolegijos Medicinos fakultetas š.m. rugsėjo 24 d. nuotoliniu būdu organizavo tarptautinę mokslinę-praktinę konferenciją „Health, Environment and Sustainable Development: Interdisciplinary Approach HESDIA 2020“. Konferencijos tikslas  suburti tyrėjus ir praktikus, besidominčius medicinos ir visuomenės sveikatos, socialinių mokslų aktualijomis.  Ši konferencija organizuota jau trečiąjį kartą. Pirmoji HESDIA konferencija įvyko 2016 m.

Konferencijoje 35 pranešimus skaitė lektoriai iš Olandijos, Suomijos, Danijos, Latvijos, Ispanijos, Turkijos, Irano,   įvairių Lietuvos aukštųjų mokyklų bei socialinės ir sveikatos priežiūros institucijų. 

Nuotoliniu būdu organizuotoje konferencijoje aptartos sveikatos priežiūros specialistų rengimo, tarpprofesinio bendradarbiavimo, visuomenės sveikatos, fizinio aktyvumo, slaugos, socialinės įtraukties, biomedicininių tyrimų aktualijos. 

Konferencijos dalyviams sveikinimo žodį tarė Kauno kolegijos direktorius Paulius Baltrušaitis bei Medicinos fakulteto tarptautinės veiklos koordinatorius Povilas Beseckas.

Plenarinėje konferencijos dalyje skaityti trys pranešimai. Dr. Jan Jaap Reinders, atstovaujantis keletą Olandijos universitetų (Groningen universitetas, Hanze taikomųjų mokslų universitetas) bei tarprofesinio bendradarbiavimo tarptautinės  tyrėjų grupės, kurioje dalyvauja ir Kauno kolegijos Medicinos fakulteto dėstytojai,  lyderis, pristatė tarpprofesinio bendradarbiavimo svarbą COVID-19 pandemijos metu. Pranešėjas iš Danijos Hans Ingemann Lottrup, atstovaujantis UCL Universiteto kolegiją, pristatė socialinių medijų reikšmę skatinant  bendruomenių įsitraukimą į įvairaus pobūdžio fizines ir sveikatinimo veiklas. Kauno kolegijos Medicinos fakulteto docentė dr. Brigita Zachovajevienė aptarė krūtininės pilvo diafragmos struktūrinius ir funkcinius ryšius, diafragmos  reikšmę žmogaus organizmui, fizinei ir emocinei sveikatai.

Po plenarinės konferencijos dalies toliau diskusijos vyko 4 paralelinėse darbo sekcijose. Jose diskutuota į sveiką visuomenę orientuotos tvarios plėtros klausimais, kuriuos nagrinėjo socialinių, medicinos ir sveikatos mokslų atstovai. Tyrėjai dalijosi atliktų tyrimų rezultatais, įžvalgomis, pristatė įvairių tarptautinių projektų rezultatus.

Švietimo tyrimų darbo sekcijoje buvo aptartos sveikatos priežiūros specialistų rengimo, integravimosi į darbo rinką aktualijos. Daug dėmesio skirta tarpprofesinio bendradarbiavimo ir tapatumo tyrimams, kuriuos vykdo Kauno kolegijos Medicinos fakulteto tyrėjų komanda bendradarbiaujant su Dr. Jan Jaap Reinders iš Olandijos.

Visuomenės sveikatos ir fizinio aktyvumo tyrimų sekcijoje konferencijos dalyviai dalinosi patirtimi apie įvairių metodų ir priemonių, padedančių gerinti asmenų fizinį aktyvumą ir tuo pačiu gerinti sveikatą, naudą ir efektyvumą. Šioje sekcijoje taip pat diskutuota aktualiais burnos sveikatos priežiūros klausimais.

Trečioji darbo sekcija buvo skirta pristatyti biomedicinius ir biotechnologinius tyrimus, grįstus šiuolaikiais technologijos mokslų laimėjimais ir tyrėjų atliktų tyrimų rezultatais. Šioje sekcijoje daug dėmesio skirta visuomenės sveikatingumo ir sveikatos gerinimo tyrimams. Pranešėjai nagrinėjo tokias temas kaip dražė iš ekstruduotų kukurūzų poveikis gliukozės kiekiui kapiliariniame kraujyje, dietų įtaka sveikatos būklei,   raumenų ir kaulų skausmo problemos.

 Slaugos, socialinės priežiūros specialistai ir mokslininkai sekcijoje „Slaugos ir socialinės priežiūros tyrimai“ diskutavo ir pristatė mokslinių tyrimų, projektinės veiklos rezultatus, orientuotus į socialiai pažeidžiamų asmenų grupių (sergančių Parkinsono liga, demencija) gyvenimo kokybės gerinimą. Šioje sekcijoje daug dėmesio skirta esamų ir būsimų slaugytojų profesino ir asmeninio tobulėjimo tematikai.  Pranešėjai pristatė tyrimus ir savo įžvalgas apie slaugytojų kompetencijų svarbą, autonomijos stiprinimą, streso mažinimą.

Konferencijos pabaigoje sekcijų moderatoriai dr. Rasa Tamulienė, Milda Gintilienė, Jurgita Knašienė ir dr. Viktorija Piščalkienė apibendrino sekcijose pristatytus pranešimus ir vykusias diskusija, tolesnių tyrimų  ir projektinių veiklų perspektyvas.

Konferencijos moderatorė, Medicinos fakulteto prodekanė  dr. Lijana Navickienė džiaugiasi, kad nepaisant pasikeitusio formato konferencija vyko sklandžiai. „Labai svarbu, kad pasikeitusios aplinkybės ir situacija, kurioje šiandien esame, nesukliudė mūsų fakulteto kas du metus organizuojamam tarptautiniam renginiui, skirtam mokslinėms diskusijoms,  partnerysčių su Lietuvos ir užsienio tyrėjais stiprinimui. Organizuoti konferenciją nuotoliniu būdu buvo tam tikras iššūkis,  tačiau puikios fakulteto komandos dėka, manau, šį iššūkį sėkmingai įveikėm. Tą rodo ir konferencijos pabaigoje išsakyti dalyvių atsiliepimai, kurie džiaugėsi aiškiai patekta informacija, sklandžiai organizuotu darbu bei įdomiais pranešimais“, teigia prodekanė Lijana Navickienė. 

Prodekanė,  dėkodama konferencijos dalyviams už aktyvų dalyvavimą, įdomius pranešimus ir diskusijas,  išsakė lūkestį, kad šia gražia tradicija tapusi konferencija bus tęsiama ateityje  ir Kauno kolegijos Medicinos fakultetas vėl pakvies visus po dvejų metų į  HESDIA 2022.