COST a-STEP projektas – tiltas bendradarbiavimui mokslo ir technologijų panaudojimų srityje ir socialinės įtraukties didinimui asmenims, turintiems autizmo spektro sutrikimų
Autizmas yra visą gyvenimą trunkantis sutrikimas, turintis įtakos visoms žmogaus gyvenimo sritims. 2020 m. Ligų kontrolės ir prevencijos centras informavo, kad 1 iš 36 vaikų yra diagnozuotas autizmo spektro sutrikimas. Visame pasaulyje per pastaruosius dešimtmečius autizmų skaičius stipriai išaugo.
Žmonės su negalia (įskaitant asmenis, turinčius autizmo spektro sutrikimų) vis dar atsiduria nepalankioje padėtyje visuomenėje. Pavyzdžiui, žmonėms su negalia gali būti ribotos galimybės įgyti pagrindinį išsilavinimą, o tai gali labai sumažinti jų galimybes įgyti prasmingą ir pelningą darbą ateityje. Pasauliniu mastu žmonių su negalia užimtumo lygis yra žymiai mažesnis nei jų bendraamžių, neturinčių negalios. Socialinė atskirtis neigiamai veikia savigarbą, psichinę sveikatą ir gyvenimo kokybę. Taigi socialinė įtrauktis yra svarbus žmonių su negalia gerovės elementas ir pagrindinė Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos (UNCRPD) sudedamoji dalis.


Tyrimai rodo, kad socialinė įtrauktis gali būti pasiekiama suteikiant asmenims galimybę gauti išsilavinimą ir įsidarbinti. Naujausi tyrimai parodė, kad pagalbinės technologijos (angl. Assistive Technology) gali būti prasmingas būdas pagerinti žmonių su negalia galimybes gauti kokybiškas švietimo, užimtumo, sveikatos priežiūros paslaugas ir sudaryti jiems palankias sąlygas dalyvauti socialiniame gyvenime. Nors pagalbinės technologijos gali būti naudingos gerinant žmonių su negalia gyvenimą, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nustatė, kad tik 10 % gyventojų naudojasi šiomis technologijomis pasaulyje.
Pasaulio mokslininkai ir praktikai, dirbantys autizmo spektro sutrikimų srityje, susibūrė į COST a-STEP tinklą, kuriame dalinasi sukaupta patirtimi ir kuria naujus produktus. 2023 m. balandžio 26–28 dienomis Šiaurės Makedonijos (Skopje) vyko projekto partnerių susitikimas, kurio metu buvo diskutuojama apie socialinės įtraukties skatinimą ir technologijų panaudojimą. Šiame tinkle Lietuvos mokslininkus atstovauja Kauno kolegijos Medicinos fakulteto docentės dr. Lijana Navickienė ir dr. Viktorija Piščalkienė. Šios mokslininkės didžiausią dėmesį skiria edukacinių priemonių kūrimui sveikatos priežiūros specialistams, kuriems ypač svarbu būti pasirengusiems sutikti įvairaus amžiaus asmenis, turinčius autizmo spektro sutrikimų ir kokybiškai teikti sveikatos priežiūros paslaugas.
Daugiau informacijos apie projektą rasite paspaudę šią nuorodą: https://www.cost.eu/actions/CA19104/