2024 m. gruodžio 13 d. Kauno kolegijos Medicinos fakulteto Medicinos technologijų ir Dietetikos katedros Biomedicinos diagnostikos trečio kurso studentai, kartu su dėstytoja Žaneta Maželiene, vyko į mokomąją ekskursiją į Romainių plaučių ligų ir tuberkuliozės ligoninę, mikrobiologijos laboratoriją.

Tuberkuliozė (TB) yra užkrečiama liga, kurią sukelia bakterija Mycobacterium tuberculosis. Dažniausiai ji pažeidžia plaučius, tačiau gali paveikti ir kitas kūno dalis. Tuberkuliozės problema apima pasaulinio masto sveikatos iššūkius, susijusius su šios infekcinės ligos paplitimu, gydymo sunkumais ir prevencijos trūkumais. Tuberkuliozė yra visuomenės sveikatos problema dėl jos didelio paplitimo, gydymo sunkumų, sudėtingos diagnostikos. Ankstyva ir tiksli diagnozė yra būtina norint užtikrinti laiku pradėtą gydymą, sumažinti ligos plitimą ir užkirsti kelią rimtoms komplikacijoms.

Studentus pasitiko ir tuberkuliozės diagnostiką pristatė medicinos biologė Angelė Andriuškevičienė. Jie buvo supažindinti su pilna tuberkuliozės diagnostika – nuo tiriamosios medžiagos paėmimo iki jautrumo vaistams nustatymo. Tuberkuliozės diagnostika yra ilgas procesas, ji vyksta iki kelių mėnesių, kol identifikuojamas sukėlėjas ir nustatoma antibiograma.

Laboratorijoje studentai mikroskopavo tepinėlius liuminescenciniu mikroskopu, taip pat dažytus Cylio-Nilseno.

Buvo stebimas Mycobacterium tuberculosis (tuberkuliozės lazdelių) augimas mitybinėse terpėse: standžioje Levenšteino-Janseno terpėje ir skystoje Mildebruko terpėje. Taip pat buvo vertinamas jų jautrumas vaistams. Buvo susipažinta su genetiniu PGR (polimerazės grandininės reakcijos) metodu, naudojamu tuberkuliozės diagnostikai. Šio metodo pagrindas – Mycobacterium tuberculosis identifikavimas pagal specifines DNR sekas.

Edukacinių išvykų metu įgytas žinias studentai gali pritaikyti praktikos darbų, paskaitų metu.