2024 m. gegužės 3 d. Kauno kolegijoje vyko Kauno kolegijos Medicinos fakulteto, Respublikinės Šiaulių ligoninės, Lietuvos akušerių sąjungos, Kauno kolegijos Alumnų klubo asociacijos ir  užsienio partnerių institucijų organizuojama tarptautinė mokslinė praktinė konferencija „Normalus nėštumas ir gimdymas: smurtas ir nepagarbus elgesys akušerijoje ir moters gyvenime“ (angl. „Normal labour and birth: violence and abuse in midwifery and women‘s life“).

Konferencija organizuota, įgyvendinant projekto idėjas iš Nordejordemodern akušerių sąjungos projekto „How to protect normal birth“ ir skirta pasidalinti bei pagilinti akušerijos žinias apie normalaus nėštumo ir gimdymo priežiūros ypatybes, akušerinio smurto apraiškas tiek moters gyvenime, tiek prieš sveikatos priežiūros specialistus ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

Pirmąjį kartą Lietuvos istorijoje konferencija buvo organizuota 2022 m. balandžio 6 dieną, kurioje dalyvavo 448 akušeriai, akušerijos studentai iš įvairių šalių.

Ši konferencija yra trečioji Lietuvos akušerių organizuota tarptautinė konferencija, kuri šiais metais buvo gausi dalyviais. Gyvai konferencijoje dalyvavo 89 žmonės, per Zoom platformą buvo prisijungę 347 dalyviai, o per YouTube platformą konferenciją stebėjo 4 916 registruotų vartotojų. Viso stebėjo ir klausė 5 352 dalyviai iš viso pasaulio!

Konferenciją atidarė ir sveikinimo žodį tarė Kauno kolegijos direktorius dr. Andrius Brusokas, pabrėždamas akušerijos specialybės vertę ir stiprybes. Direktorius paminėjo, jog konferencija yra trečioji ir džiaugėsi gausiai susirinkusių dalyvių skaičiumi.

         

Taip pat dalyvius pasveikino vienas iš organizatorių, Kauno kolegijos Alumni, Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius, akušeris Mindaugas Pauliukas. Direktorius pabrėžė, kad apie akušerinį smurtą ir nepagarbų elgesį mes vis dar kalbame per mažai, per mažai atliekame tyrimų, per mažai įdiegiame sistemų ir metodikų į sveikatos priežiūros įstaigas.  M. Pauliukas akcentavo, kad šiuo metu jo visos pastangos yra sukurti ligoninę, kurioje nebūtų nei smurto ar nepagarbaus elgesio prieš pacientus, nei prieš medicinos personalą.

Doc. dr. Daiva Bartušienė pasakojo apie akademinį smurtą sveikatos priežiūros mokymosi metu. Docentė pabrėžė, kad studentai yra be galo įvairūs, kiekvienas turi savus gyvenimus, emocijas ir patirtis, todėl jie jau po mokyklos atkeliauja studijuoti į aplinką, kuri nėra palanki jų emocinei sveikatai. D. Bartušienė pristatė, kad vienas studentas gali turėti daugiau nei 3 ar 4 diagnozuotas neurosistemos sutrikimo ligas ir studijuoti, o mes to galime nežinoti, negirdėti ir nematyti. Tad viskas, kas vyksta, prasideda nuo mūsų aplinkos, kurią sukuriame.

Akušerė iš Latvijos Linda Gudre pristatė apie akušerinį smurtą ir nepagarbų elgesį, kuris šiuo metu vis dar slypi už šešėlių. Akušerė pasidalino savo patirtimi, ką reiškia mokytis, dirbti ir toliau mokyti studentus smurto ir nepagarbaus elgesio aplinkoje. Patirtys rodo, kad esant tik emociškai stipriam ir atspariam, gali smurtinės aplinkos neperduoti kitoms kartoms. Todėl labai svarbu būti kitokiems, kurti pozityvią, palankią aplinką visiems.

                                                                           

Akušerė, doktorantė Magdalena Humaj-Grysztar iš Lenkijos pasakojo apie smurtą Lenkijoje. Akušerė pasidžiaugė, kad Lenkijos akušerijos sistemoje jau beveik dešimtmetį kalbama apie smurtą akušerijoje ir veiksmų šioje šalyje jau imtasi: sukurtos metodikos, informaciniai skelbimai, nuorodos, kur kreiptis patyrus smurtą ar nepagarbų elgesį, ir jomis vadovaujamasi, kreipiamasi dėl smurto ar nepagarbaus elgesio veiksmų. M. Humaj-Grysztar pabrėžė, kad čia svarbų vaidmenį atlieka būtent socialinės medijos ir žiniasklaida.

Alix Bukkfalvi-Cadotte doktorantė iš Didžiosios Britanijos, studijuojanti sociologijos doktorantūros studijose, kilusi iš Kanados pristatė apie imigrančių moterų siekį atrasti prieglobstį kitoje šalyje ir patiriamą smurtą akušerinėje priežiūroje. Lektorė atskleidė, kad didelė dalis imigrančių yra engiamos ir nuvertinamos vien dėl to, kad jos neturi oficialių namų svečioje šalyje ir tai yra didelė problema, nes tuomet moterys siekia gimdyti namuose ar prieglobsčio vietose, kas gali lemti ir jų sveikatos sutrikimus bei mirtį dėl nukraujavimo ar kitų akušerinių komplikacijų.

Paskutinįjį pranešimą pristatė akušerijos studijų programos III kurso studentė Livija Grundulaitė kartu su baigiamojo darbo vadove, akušere Bronislava Petrošiene. Akušerės kalbėjo apie sveikatos priežiūros specialistų patiriamą smurtą iš pacientų ir jų artimųjų. Šios temos pristatymas atskleidė, kad pacientės ir artimieji yra apsaugoti sveikatos priežiūros paslaugų teikimo įstatymų, o medikai – nėra ir neturi apsaugų, jog patyrus smurtą būtų galima padėti sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.

Konferencijos organizatorė, akušerė Alina Liepinaitienė kalbėjo apie moterų patirtis gimdant COVID-19 laikotarpiu, kuomet gimdymo metu moterys buvo atskirtos nuo artimųjų ir gimdė ekstremaliomis sąlygomis. Koronaviruso pandemijos laikotarpis sukrėtė visas grandis – ne tik moteris, bet ir sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojus, buvo daug nežinomybės, todėl teikti sveikatos priežiūros paslaugas buvo be galo sunku, o moterų patirtys, susijusios su izoliacija, liūdina. Tačiau svarbiausia vertybė, kuri turi būti išsaugota visuomet – būti žmonėmis, nepriklausomai nuo situacijos šalyje, šeimoje ar sistemoje.

Renginyje dalyvavo ir pranešimus gyvai ir nuotoliniu būdu klausė akušeriai, slaugytojai ir studentai iš Lietuvos, Islandijos, Švedijos, Suomijos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Graikijos, JAV, Kanados, Turkijos, Didžiosios Britanijos ir kitų šalių.

Tarptautinės akušerių konferencijos suteikia galimybes dalintis žiniomis, patirtimi ir įgūdžiais nepriklausomai nuo to, kuriame pasaulio krašte žmonės gyvena.