Lietuvoje jau daugelį metų vyksta akušerių profesinio tobulinimo seminarai, kursai, konferencijos skirtinguose Lietuvos miestuose, o pandemijos laikotarpiu – nuotoliniu būdu. Tobulėjant sveikatos priežiūros paslaugoms, keičiantis specialistų paruošimo programoms, vis labiau tampant inovatyviais, natūralu, kad siekiame ne tik išlaikyti bendrystę su jau nuo seno įsikūrusiomis skirtingomis sveikatos priežiūros paslaugų specialistų organizacijomis ir bendrijomis, bet ir sukurti naujas bendrystes, draugystes su visai šalia esančiomis draugijomis. Ne išimtis yra Lietuvos anestezijos ir intensyvios terapijos slaugytojų draugija, su Daiva Didvale priešakyje. Kuriant bendrystę buvo susivienyta ir 2023 m. lapkričio 23 dieną Klaipėdos universiteto ligoninėje surengta tarptautinė mokslinė praktinė konferencija, skirta akušeriams ir slaugytojams.
Šios konferencijos metu dalyviai pranešimus skaitė ir klausė įvairiais būdais: tiek gyvai, tiek nuotoliu. Konferencija prasidėjo nuostabiu muzikiniu sveikinimu visiems šalies akušeriams ir slaugytojams, kurie kasdien dirba, atiduoda savo jėgas, žinias ir patirtį dėl bendro tikslo – kokybiškų paslaugų ir sveikatos atstatymo mūsų pacientams. Akušerius ir slaugytojus, susirinkusius į konferenciją pasveikino Klaipėdos universiteto ligoninės filialo „Klaipėdos ligoninė“ vadovas prof. dr. Saulius Raugelė, kalbėjęs, kokia akušerių ir slaugytojų specialybė yra svarbi, kilni ir nešanti gėrį, sveikatą žmonėms. Vadovas džiaugėsi, jog visi kartu mes galime padaryti labai daug, ką įrodo ši konferencija.
Lietuvos akušerių sąjungos prezidentė, LSMU Kauno ligoninės akušerė, Kauno kolegijos lektorė Ilona Joneliūnienė pasveikino visus akušerius ir slaugytojus, kad atvyko į konferenciją nepaisant prastų orų ir džiaugėsi, kad oro sąlygos nesugadino nei nuotaikos, nei akušerių ir slaugytojų bendrystės jausmo, todėl gausus susirinkusiųjų specialistų būrys tiek gyvai, tiek nuotoliu leidžia suprasti, kokia yra stipri mūsų visų kuriama bendruomenė.
Lietuvos anestezijos ir intensyvios terapijos slaugytojų draugijos pirmininkė, LSMUL Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos slaugos vadovė, slaugytoja Daiva Didvalė, džiaugėsi, kad akušeriai ir slaugytojai ne tik dirba komandoje, bet ir atranda galimybių organizuoti abiem organizacijoms svarbią ir aktualią konferenciją. Draugijos pirmininkė kalbėjo, kad tik bendrystėje galime pasiekti puikių rezultatų pacientų priežiūroje, o pagrindinis tikslas, kad gimdanti moteris nejaustų skausmo ir gimdymo patirtis atneštų tik geriausius prisiminimus. Bendros konferencijos įgyvendinimas, pasak D. Didvalės, atskleidžia, kad akušerius ir anestezijos bei intensyviosios terapijos slaugytojus vienija ne tik darbas, bet ir kolegos, su kuriais galime susitikti, pabendrauti, pasidalinti žiniomis.
Tarptautinėje konferencijoje akušerius ir slaugytojus sveikino Europos akušerių asociacija
Tarptautinės konferencijos metu dalyvavo ir ypatingos svarbos įnešė Europos akušerių asociacijos (European Midwives Association) sveikinimas. EMA sekretorė akušerė Marlene Reyns pasveikino akušerius, esant aktyviais nariais, pasidžiaugė, kad skausmo valdymas akušerijoje yra aktuali tema ne tik Europos akušerių tarpe, bet išskirtinai ir kiekvienos šalies akušerių gretose. Akušerė sveikino, kad buvo suorganizuota tarptautinė konferencija ir dėkojo, jog ji, kartu su visa EMA, gali būti konferencijos dalis. Nes tik bendrystėje mes galime pasiekti daug. Pabaigoje EMA sekretorė pasidalino, jog akušeriai yra be galo laukiami, svarbūs ir reikalingi EMA veikloje bei pakvietė dalyvauti Europos akušerių asociacijos kongrese 2024 metais Islandijoje.
Pranešėjai iš skirtingų Lietuvos institucijų kalbėjo apie skausmą akušerijoje
LSMUL Kauno klinikų docentė dr. Laura Lukošienė pristatė skausmo malšinimo galimybes akušerijoje. Docentė pristatė pagrindinius skausmo valdymo būdus akušerijoje, remdamasi mokslinių tyrimų duomenimis.
LSMUL Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos slaugos vadovė, LSMU ir Kauno kolegijos lektorė, LSMU doktorantė Ingrida Poškienė kalbėjo apie „Mamai palankios ligoninės iniciatyvą“ bei pristatė šios iniciatyvos pagrindinius principus. Iki šiol Lietuvoje tik 17 akušerines paslaugas teikiančių stacionarų turi „Naujagimiui palankios ligoninės“ vardą, o štai „Mamai palankios ligoninės“ vardo iniciatyva dar nėra vykdoma Lietuvoje, nors kai kuriuos šios iniciatyvos žingsnelius jau išpildo ne vienas nėščiosioms ir gimdyvėms paslaugas teikiantis stacionaras.
LSMUL Kauno klinikų docentė, dr. Vilda Baliulienė kartu su medicinos gydytoja rezidente Ugne Valančiūte pristatė pooperacinio skausmo malšinimo akušerijoje ypatybes. Tyrėjos kalbėjo apie įvairius medikamentus, kurias naudoja pooperaciniu laikotarpiu moterims, kurios jaučia skausmą.
Kauno kolegijos alumnė, UAB „Hormodernus“ akušerė bei LSMU Kauno ligoninės akušerė Gabija Karsokaitė pristatė Šiaurės ir Baltijos šalių (11 šalių) akušerių požiūrį apie medikamentinius skausmo malšinimo būdus, priskiriamus normaliam gimdymui. Akušerė studijų laikotarpiu dalyvavo tarptautiniame projekte „Kaip išsaugoti normalų gimdymą“, kurio metu buvo renkami duomenis iš Šiaurės ir Baltijos šalių akušerių. Buvo nustatyta, kad akušeriai šiose šalyse labiau linkę naudoti gydytojų paskirtus opioidinius medikamentus skausmo malšinimui gimdymo metu.
Klaipėdos universiteto ligoninės gimdymo skyriaus vyresnioji akušerė bei Klaipėdos universiteto ir Klaipėdos valstybinės kolegijos lektorė Rasa Liutikienė kartu su akušere Agne Pėkyte pristatė atlikto tyrimo „Rugsėjo/spalio mėnesių gimdymų epiduralinės analgezijos dažnio analizė Klaipėdos universiteto ligoninėje“ rezultatus. Tyrimo metu akušerės pastebėjo, kad per dviejų mėnesių laikotarpį jų ligoninėje epidurinis nuskausminimas buvo taikomas 47 proc. gimdyvių.
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų akušerė, Vilniaus universiteto doktorantė Alma Gaupšienė kartu su Lietuvos akušerių sąjungos viceprezidente, Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus patarėja, Vytauto Didžiojo universiteto doktorante, Kauno kolegijos lektore Alina Liepinaitiene pristatė motinų sveikatos raštingumą apie skausmo valdymą nėštumo, gimdymo ir ankstyvuoju pogimdyminiu laikotarpiu. Akušerės išryškino pagrindinius moterų sveikatos raštingumo principus ir atskleidė, jog ne tik nuo sveikatos priežiūros specialistų, bet daugiausiai nuo pačių moterų priklauso, kiek jos nori žinoti, kiek jos žino apie savo sveikatą. Akušerės paskatino savo kolegas akušerius, slaugytojus stebėti moters pojūčius ir esant reikalui teikti informaciją dažniau, išsamiau, kad informacija pasiektų moterį ir jos šeimos narius.
Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės akušerė Gerda Zabitienė pristatė akupunktūros ir sterilaus injekcinio vandens injekcijų naudojimą akušerijoje, pasidalino gerąja praktika, taikoma jų ligoninėje. Akušerė labai išsamiai, su iliustracijomis pristatė, kas yra akupunktūra, kaip ją galima panaudoti akušerijoje, atskleidė keletą akupunktūrinių taškų, kurie padeda ne tik malšinti skausmą, bet ir ypač atpalaiduoja. Alytaus krašto akušerės be galo džiaugėsi galėdamos dalyvauti akušerių konferencijose nors ir nuotoliu, dalinosi savo patirtimi ir įžvalgomis iš kasdienio akušerių gyvenimo, taikant akupunktūrą.
LSMUL Kauno klinikų slaugytoja, Lietuvos anestezijos ir intensyvios terapijos draugijos atstovė Evelina Alūzaitė kalbėjo apie epidurinę analgeziją – ką turi žinoti slaugytojas ir akušeris. Pranešėja atskleidė pagrindines epidurinės analgezijos subtilybes, šios analgezijos taikymo priežastis, galimybes. E. Alūzaitė akušeriams ir slaugytojams pristatė epidurinės analgezijos pranašumus ir trūkumus bei išimtinius atvejus, kuomet epidurinė analgezija negalima. Džiugu tai, kad pranešėja be galo aktyviai domisi epidurinės analgezijos tematika, todėl galėjo pasidalinti įžvalgomis ne tik iš praktinės, bet ir iš mokslinės patirties.
Konferencija buvo užbaigta Lietuvos akušerių sąjungos Klaipėdos krašto pirmininko rinkimais, kuriuos vienbalsiai laimėjo Klaipėdos universiteto ligoninės gimdymo skyriaus vyresnioji akušerė bei Klaipėdos universiteto ir Klaipėdos valstybinės kolegijos lektorė Rasa Liutikienė. Akušerė tapo Lietuvos akušerių sąjungos Klaipėdos krašto pirmininke.
Lietuvos akušerių sąjunga džiaugiasi bendryste su kitomis sveikatos priežiūros specialistų draugijomis/ organizacijomis ir tikisi, kad ateityje suorganizuos dar daug bendrų konferencijų su kitomis specialistų draugijomis aktualiomis akušerinėmis ir bendromis temomis, leidžiančiomis pasidalinti gerosios mokslinės ir klinikinės praktikos pavyzdžiais.