Aukštųjų mokyklų partnerystė su šalies muziejais yra labai svarbi siekiant tvaraus kultūros paveldo išsaugojimo. Toks bendradarbiavimas ne tik skatina akademinius tyrimus, bet ir užtikrina naujausių technologijų, metodikų taikymą bei bendruomenės dalyvavimą išsaugant kultūros vertybes. Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Menų akademijoje realizuojamos Dailės kūrinių konservavimo ir restauravimo studijų programos studentai prisideda prie kultūros paveldo išsaugojimo, pasitelkdami meno bei mokslo disciplinų žinias, kurias jiems perduoda profesionali ir darni lektorių komanda.

Kultūros paveldo išsaugojimas

Šiais mokslo metais buvo pasirašytos net trys naujos sutartys su Kretingos, Biržų krašto „Sėla“ ir Šilutės Hugo Šojaus muziejais. Šių sutarčių pasirašymas reikšmingas, nes stiprina bendradarbiavimą mokslo ir meno srityse, leidžiant išsaugoti regiono kilnojamo kultūros paveldo objektus ir suteikiant profesionalią patirtį studentams.

„Regiono savivaldybių muziejai, priešingai nei nacionaliniai muziejai, turi ribotą prieinamumą restauravimui. Todėl bendradarbiavimas su Kauno kolegija, kurioje Dailės kūrinių konservavimo ir restauravimo studijų programa yra orientuota į muziejinį restauravimą bei dirba aukščiausios kvalifikacijos restauratoriai, suteikia galimybę muziejams išsaugoti kilnojamo kultūros paveldo objektus“, – pabrėžia regioninės partnerystės iniciatorė Menų akademijos lektorė Eglė Aleknaitė.

Restauravimas reikalauja ypatingos atsakomybės

„Pasauliui vis labiau akcentuojant tvarumo svarbą Kauno kolegija taip pat priima aplinkai draugiškus sprendimus. Studentai yra parengiami dirbti visuomeninėse organizacijose, prisidėti prie tinkamo ir tvaraus vartojimo ieškant idėjų kaip naudoti tvaresnes medžiagas, metodus. Studijų procese yra plėtojamas muziejinis restauravimas: siekiama nekurti naujo ar pagražinti, o išsaugoti objektą, jo autentiškumą, paliekant jį tokį, koks yra, neretai tik sustabdant jo nykimą“, – priduria ji.

Pasak restauratoriaus, Menų akademijos meninių baldų restauravimo lektoriaus Aurelijaus Blažinauskio, objekto restauravimas – ilgas ir sudėtingas, reikalaujantis ypatingos atsakomybės, procesas. „Iš pradžių kartu su studentais fotografuojame objektą, analizuojame, įvertiname, atliekame tyrimus, nustatome estetinę ir istorinę vertę, pagal surinktą informaciją priimame restauravimo sprendimus, parenkame tinkamas medžiagas ir techninius metodus“, – teigia jis.

Studentų laukia įdomūs iššūkiai

„Šiemet turime net penkis diplominius darbus – unikalius XIX a. religinės tematikos kūrinius gvildenančius skirtingas restauravimo problemas. Neišsiplečiant galima sakyti, kad bus gvildenamos ne tik techninės, bet ir estetinio restauravimo problemos. Keletas kūrinių su stipriai pažeistu tapybos sluoksniu, byrančia tapyba. Studentai išbandys savo jėgas ne tik sutvirtinant byrančią tapybą, bet ir estetiškai atkuriant estetinę visumą. Kitu atveju, reikalinga restauruoti ir išsaugoti kūrinį ne tik kaip molbertinės tapybos kūrinį. Šiuo atveju privalu atsižvelgti ir išsaugoti jo pirminę paskirtį – dvipusė bažnytinė vėliava. Prieš pradedant restauravimo darbus visi kūriniai be išimties bus moksliškai ištiriami bendradarbiaujant su ilgamečiu partneriu LNDM Prano Gudyno restauravimo centru. Jame bus atlikti išsamūs fizikiniai, cheminiai ir mikrobiologiniai tyrimai, kuriais remiantis studentai parinks ir taikys restauravimo metodikas. Žvelgiant į šiuos baigiamuosius darbus matyti, kad bus įdomi kelionė ir stulbinantys rezultatai“, – apie restauravimo procesą pasakoja Silvija Lukošienė, Menų akademijos molbertinės tapybos lektorė.

Ambicingi planai

E. Aleknaitė dalijasi ambicingais ateities planais: „Vystant muziejinį restauravimą ir prisidedant prie kilnojamo kultūros paveldo išsaugojimo bei užtikrinant kokybišką studijų procesą, ugdant profesionalius savo srities specialistus, Kauno kolegijoje planuojama įrengti restauravimo laboratoriją, kuri atvers plačias galimybes didinti mokslinių tyrimų pajėgumą. Tai leis gilinti konservavimo ir restauravimo mokslo žinias ir pritaikyti jas praktikoje.“

Džiaugiamės, kad bendradarbiavimas su regiono savivaldybių muziejais stiprina Lietuvos kultūros paveldo išsaugojimą ir suteikia kolegijos studentams galimybę suprasti restauravimo procesų subtilybes praktiškai dirbant su autentiškais meno kūriniais ir gaunant žinias iš aukščiausios kvalifikacijos restauratorių.

Nuotr. Fotografijos studentė Anastasija Zaburdiajevaitė