Ar įmanoma pažinti kalbą ne tik skaitymo ir rašymo metu, bet ir vaikštant tarp dešimtmečius rinktų kortelių, liudijančių lietuvių kalbos turtus ir net melus? Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Kalbų centro studentai tuo įsitikino patys – jų edukacinė išvyka į Lietuvių kalbos institutą tapo ne tik pažintimi su pažangia E. KALBA sistema, bet ir kelione po unikalią kalbos istoriją, užkoduotą milijonuose žodžių, kortelių ir net žaislų.
Kalbų centro antro kurso studentai, studijuojantys verslo anglų kalbą, kartu su dėstytoja dr. Aušra Rimkute-Ganusauskiene lankėsi Lietuvių kalbos institute. Čia susitiko su Bendrinės kalbos tyrimų centro vadove dr. Anželika Gaidiene ir klausėsi jos pranešimo „Lietuvių kalbos išteklių informacinė sistema E. KALBA: praktiniai patarimai studentams“. Nors studentams ši moderni kalbos išteklių sistema puikiai žinoma, tačiau jiems buvo išsamiau ir plačiau papasakota apie šaltinių patikimumą, įvairesnes paieškos galimybes ir naujoves, padedančias redaguojant ar verčiant tekstus.
Studentai lankėsi ir Lietuvių kalbos instituto saugykloje. Čia Bendrinės kalbos tyrimų centro vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Aurelija Gritėnienė parodė „Lietuvių kalbos žodyno“ kartoteką ir apie ją papasakojo. Mokslininkė atskleidė, kad „Lietuvių kalbos žodyno“ tekste skaičiuojama daugiau kaip 11 mln. žodžių, pavartotų žodyno tekste, ir pabrėžė, kad tai didžiausias lietuvių kalbos šaltinis. Tokią didelę ir išties unikalią „Lietuvių kalbos žodyno“ kartoteką per dešimtmečius padėjo sukaupti įvairūs rinkėjai. Be šios kartotekos, studentai išvydo ir „Melagių kartoteką“, sudarytą iš kortelių, kuriose užrašyta abejotina ar klaidinga informacija. Tokių kortelių greičiausiai buvo atsiunčiama ne tik dėl neišmanymo, bet ir dėl siekio pasipelnyti, nes už pateiktas korteles buvo mokama.
Išvyka baigėsi ekskursija į muziejų „Lituanistikos židinys“, kuriame eksponuojama daugybė kalbai svarbių dokumentų, knygų ir kalbininkų daiktų. Šis muziejus iš kitų išskiria unikaliais kalbos žaislais. Verslo anglų kalbos studentai turėjo galimybę įsitikinti, kad kalba – tai ne tik gramatika ir skyryba, tai gyvas, įdomus reiškinys, kuriuo galima žaisti ir kurį net galima paliesti rankomis.
Kalbų centro dėstytoja dr. Aušra Rimkutė-Ganusauskienė džiaugiasi, kad Lietuvių kalbos instituto mokslininkai jau ne pirmus metus mielai priima studentus į savo erdves ir su jais dalijasi žiniomis bei patarimais. Tokia draugystė – didžiulis turtas.