Kviečiame gruodžio 5 d., ketvirtadienį, 18 val. į tautodailininko, skulptoriaus Adolfo Teresiaus personalinės parodos „Adolfas Teresius. Pragaras. Skaistykla. Rojus“ atidarymo renginį „Pelėdų kalno“ galerijoje (A. Mackevičiaus g. 27, Kaunas).
Paroda lydi tarptautinę mokslinę konferenciją „Menas, dizainas, kalbos, ugdymas ir socialinis darbas: teorijos ir praktikos inovacijos“ (ADLES). Konferencija vyks gruodžio 5 d. 10 val. Kauno kolegijoje (407 aud., Pramonės pr. 22A, Kaunas).
Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto pastatų kompleksui priklausanti Laikinoji M. K. Čiurlionio dailės galerija, Lietuvos valstybingumo pradžioje, buvo viena pirmųjų vietų, kur buvo kaupiami, saugomi ir eksponuojami Lietuvos tautodailės objektai. Prabėgus daugiau nei šimtmečiui nuo Meno mokyklos įkūrimo atsigręžti į tautodailę norisi natūraliai. Modernistinės idėjos tarpukario Lietuvoje reiškė ne tik modernų požiūrį į dailę, architektūrą, dizainą, gyvenimo būdą, jos taip pat suteikė galimybę jaunai šaliai jaustis drąsiai ir ambicingai. Atsispirti nuo savo tautinių simbolių, raštų, idėjų buvo ypač svarbu, siekiant parodyti ar prisiminti tai, ką eilę metų buvo bandyta užgniaužti. Ne be reikalo svarbiausi ir reikšmingiausi Kauno modernizmo objektai yra pažymėti tautiniais motyvais.
Parodoje „Adolfas Teresius. Pragaras. Skaistykla. Rojus“ eksponuojami vieno svarbiausių Lietuvos primityvizmo, tautodailės atstovų Adolfo Teresiaus darbai. Kūrėjas yra sertifikuotas tautinio paveldo produktų tradiciniu amatininku, jis – senųjų drožybos ir kryždirbystės amatų puoselėtojas. Tautodailininkas kuria kryžius, koplytstulpius, stogastulpius, medžiuose kabinamas koplytėlės, kamerines sakraliąsias bei pasaulietines skulptūrėles. XX a. VIII deš. jis prisidėjo iš likusių detalių ir nuolaužų atstatant sunaikintą Kryžių kalną. Šioje, menininkui ypatingoje vietoje, stovi daugiau nei dvi dešimtys jo darbų.
A. Teresius pagrindiniais savo mokytojais įvardina Šiluvos bažnyčios vargonininką Alvydą Šeduikį ir Tėvą Stanislovą, o didžiausiu įkvėpėju laiko garsiausią vidurio Aukštaitijos dievdirbį Vincą Svirskį. Per beveik penkis kūrybos dešimtmečius tautodailininkas sukūrė virš 450 monumentalių darbų (nuo 2 iki 7 metrų aukščio), surengė daugiau nei 40 personalinių parodų, dalyvavo daugiau nei 100 grupinių parodų. Menininko kūryba eksponuota Latvijoje, Suomijoje, Ukrainoje, Švedijoje, Austrijoje, Vokietijoje, Islandijoje, Belgijoje, JAV, Japonijoje. Jis prisidėjo prie penkių dešimčių skulptūrų parkų kūrimo Lietuvoje ir užsienio šalyse.
A. Teresius yra apdovanotas Metų tautodailininko Aukso vainiku, įvertintas kaip Geriausias Kauno apskrities meistras kryždirbystės nominacijoje bei Geriausias Kauno apskrities meistras vaizduojamojo meno nominacijoje, bei pelnęs kitų apdovanojimų.
Šios parodos centre – pats tautodailininkas. „Pragaras“, „Skaistykla“, „Rojus“ – trys svarbiausios skulptūrinės kompozicijos parodoje. Krikščionybės simboliai išlieka svarbūs, bet per šiuos objektus žiūrovas turi galimybę susipažinti ir su menininko kūrybiniu bei asmeniniu keliu. Tai tautodailėje yra reta. Parodoje suteikiama galimybė analizuoti ne tik religijos, būties motyvus, bet ir paties menininko gyvenimo vingius. Parodos ekspoziciją papildo religinės scenos, šventųjų skulptūros, kuriose atsiskleidžia A. Teresiaus autorinis braižas ir interpretacinė laisvė.
Manome, kad ši paroda ne tik leis susipažinti su išskirtinio kūrėjo – A. Teresiaus – darbais ir asmenybe, bet ir nuteiks didžiųjų žiemos švenčių laukimui.
Parodos kuratorius: Kauno kolegijos Menų akademijos vadovas Lukas Alsys
Parodos organizatorius: Kauno kolegija
Paroda veikia: 2024 m. gruodžio 5 d. – 2025 m. sausio 2 d., „Pelėdų kalno“ galerijoje (A. Mackevičiaus g. 27, Kaunas). Parodos lankymas: I – VII nuo 10 iki 18 val.
Parengta remiantis www.bernardinai.lt inf.