Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Menų akademija rudenį kvies į tarpdalykinę mokslinę konferenciją „Šiuolaikinė lietuvių literatūra: tarp estetikos, terapijos ir verslo“, kurią organizuoja poetas, eseistas, literatūrologas, lektorius dr. Ramūnas Čičelis.
Idėja rengti konferenciją dr. R. Čičeliui gimė pastebėjus, kiek daug tekstų yra skirta saviraiškai. „Šiuolaikiniams jauniems autoriams rašymas yra svarbus kaip saviterapija. Todėl kalbėti, diskutuoti apie tai, kiek literatūra, klasikine prasme, dar yra menas ir kiek – psichologinis veiksmas yra savalaikiška“, – sako literatūrologas. Dr. R. Čičelis pastebi, kad daugiau nei pusė šiuolaikinių lietuvių autorių knygų yra skirta saviterapijai. Matant tokią disproporciją, svarbu kalbėti apie tai, kokia yra lietuviškos literatūros dabartis ir kokia galėtų būti jos ateitis.
Įžvalgomis konferencijoje dalysis vienas žymiausių ir, neabejotinai, įdomiausių Lietuvos filosofų, kultūros teoretikas, antropologas, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Filosofijos ir socialinės kritikos katedros vedėjas prof. dr. Gintautas Mažeikis. Pranešimą pristatys Kauno technologijos universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto profesorius dr. Saulius Keturakis. Savo pranešimu dr. S. Keturakiui oponuoti turėtų kultūros žurnalo „Nemunas“ redaktorė, poetė, vertėja, literatūros kritikė Erika Drungytė, kuri laikosi nuomonės, kad menas literatūroje nyksta. VDU istorikas doc. dr. Kastytis Antanaitis apžvelgs, kokia yra istorinio romano šiandiena: kiek yra bandoma atlikti kolektyvinę saviterapiją, kiek – išlaikyti meniškumą, bei kaip yra balansuojama komercijos aspektu. Dėmesį į komercijos temą savo pranešime sutelks asociacijos „Slinktys“ vadovas, rašytojas, leidėjas Juozas Žitkauskas. Poetas, vertėjas Vytautas Dekšnys pranešime apžvelgs lietuvių ir ukrainiečių literatūros panašumus, skirtumus. Konferencijoje taip pat bus galima pasiklausyti rašytojos Sandros Bernotaitės pranešimo.
Dr. R. Čičelis intriguoja, jog tarp konferencijos pranešėjų neišvengiamai išryškės, galbūt net kardinalūs, nuomonių, požiūrių skirtumai. Ir tai yra gerai, nes rasis erdvė diskusijai.
O apie tai, kokia staigmena laukia visų konferencijos dalyvių – skaitykite dienraštyje „Kauno diena“.
Konferencijos data: 2024 m. spalio 10 d. 10 val.
Konferencijos vieta: Menų akademijos „Pelėdų kalno“ galerija (A. Mackevičiaus g. 27, Kaunas)
Konferencijos organizatorius: dr. Ramūnas Čičelis, Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Menų akademija