Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Menų akademijos Mados dizaino studijų programos lektorė, mados dizainerė, tekstilės menininkė/tyrinėtoja Indrė Spitrytė dalyvauja 10-ojoje Lietuvos tekstilės meno bienalėje „Ateities laboratorija“, iki rugsėjo 24 d. veikiančioje galerijoje „Arka“ (Aušros Vartų g. 7, Vilnius), kurioje eksponuojama lektorės eksperimentinės laboratorijos ekspozicija „Vegetuojanti tekstilė“. Ekspozicijoje tvarumo ir naujojo medžiagiškumo aspektais, per naujų tekstilinių paviršių, naujų „epidermių“ paieškų prizmę, I. Spitrytė žvelgia į globalias problemas.
„Vegetuojanti tekstilė“ reprezentuoja eksperimentinę kelionę per naujojo medžiagiškumo paieškas, kuri prasideda nuo eksperimentų laboratorijos, kurioje maži bandymai išauga į didesnius atradimus. Auginama tekstilė augimo metu susijungia, suauga su asmeninėmis patirtimis, istorijomis ir prisiminimais. Mikroorganizmų pagalba sukurta personalinių audinių kolekcija, kurią įkvėpė vaikystės prisiminimai, ryšys su skirtingomis kartomis.
Siekiant pakeisti kenksmingus procesus į tvarius, „Vegetuojančioje tekstilėje“ atsigręžiama į natūralią aplinką, ieškoma atsakymų gamtoje, plečiant biomedžiagų gamybos ribas ir ekologinę sąmonę puoselėjančią kūrybą. Ekperimentinės I. Spitrytės laboratorijos kontekste žmogaus gyvenimas siejamas su gamtine aplinka, per kintantį požiūrį į gyvūnus ir augalus, siekiant suvokti pasaulį kaip organišką audinį. Menininkė pasirenka dirbti su medžiagomis, kurios tausoja aplinką, yra tvarios, o svarbiausia, jas galima užsiauginti ar pasigaminti namų sąlygomis.
Reportažas apie 10-ąją Lietuvos tekstilės meno bienalę „Ateities laboratorija“ LRT laidoje „Labas rytas, Lietuva“ .

Mados dizaino lektorė I. Spitrytė ne tik atktyvi parodų dalyvė. Menininkė naujų patirčių semiasi dalyvaudama meno rezidentūrose. Bendradarbiaujant su MagiC Carpets platforma, lektorė viešėjo Contextile 2022 meno rezidentūroje Portugalijoje, kurios metu kartu su Santa Casa da Misericordia de Guimarães vietos bendruomene kūrė meninį projektą. Pirmoji projekto dalis reprezentavo naują gyvenimo ciklą, naują materialumą, perteikiant rankų darbo ir istorijos svarbą. Mano tikslas buvo suteikti antrą gyvenimą senai, nebenaudojamai rankų darbo tekstilei, kuri buvo surinkta iš vietos bendruomenės, ir tvariu būdu sukurti iš jos naujas formas naudojant augalinės kilmės bioplastiko receptus“, – pažymi I. Spitrytė. Antroji projekto dalis reprezentavo bendruomeninį meną, kuris buvo kuriamas kūrybinių dirbtuvių metu naudojant įvairias tekstilės technikas: pynimą, nėrimą, audimą, siuvimą, bei įvairių rūšių tekstilės pramonės likučius, o taip pat džiuto, lino, medvilnės siūlus. „Nors įgyvendindama projektą susidūriau su kalbos barjeru, svarbu yra tai, jog su vietos bendruomene pavyko sukurti kūrybinį dialogą “, – sako I. Spitrytė.

Meno rezidencijos Contextile 2022 nuotraukų galerija

Asmeninio arch. ir Gintarės Žaltauskaitės nuotr.