Kovo 27 d. „Pelėdų kalno“ galerijoje vyko Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Menų akademijos docento dr. Ramūno Čičelio naujausios knygos „Likti ar eiti? Pokalbiai apie migraciją“ pristatymas. Leidinys, kurį publikavo Kauno kolegija, kviečia susimąstyti apie išvykimo ir grįžimo dilemas, kurios lydi lietuvius iš kartos į kartą.
Pristatymo metu su knygos autoriumi kalbėjosi Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus direktorius, istorikas Arūnas Antanaitis, kuris kėlė intriguojančius klausimus apie knygos idėją, jos pokalbių herojus bei migracijos reiškinį platesniame istoriniame ir kultūriniame kontekste. Diskusijoje gvildentos temos atvedė prie egzistencinio klausimo – ką reiškia pasirinkimas likti ar eiti? Pasak paties doc. dr. R. Čičelio, šis sprendimas yra neatsiejamas nuo žmogaus gyvenimo kelio ir likimo: „Nėra tokio likimo, kuris nebūtų susijęs su ėjimu, ir nėra ėjimo, kuris nebūtų susijęs su likimu.“
Knyga „Likti ar eiti? Pokalbiai apie migraciją“ – tai 12 interviu rinkinys, kuriame doc. dr. R. Čičelis kalbasi su lietuvių išeivijos kultūros, meno bei mokslo atstovais. Autorius giliau nagrinėja ne tik migracijos priežastis, bet ir jos pasekmes tiek individui, tiek visuomenei. Per asmenines patirtis ir refleksijas knyga atveria platesnį požiūrį į lietuvių diasporos raidą.
Pristatymo pabaigoje Menų akademijos vadovė Milda Rutkauskaitė dėkojo autoriui už aktualių ir svarbių temų nagrinėjimą bei linkėjo, kad ši, jau 8-oji autoriaus knyga, nebūtų paskutinė.
Diskusijos metu buvo paliečiami ir filosofiniai bei etiniai klausimai: kas žmogų daro žmogumi? Ar gyvybė mums vis dar yra svarbi? Kaip mes suvokiame meilę ir neapykantą kitam? Knygoje nagrinėjamos ne tik migracijos priežastys, bet ir platesnės humanistinio pasaulio tendencijos, kurias išryškina dabartinės geopolitinės realijos.
Tai buvo vakaras, skatinantis refleksijas apie žmonių pasirinkimus, kultūrinius mainus ir bendrą istoriją. Doc. dr. R. Čičelio knyga – svarbus indėlis į migracijos diskursą, kuris aktualus ne tik išvykstantiems, bet ir tiems, kurie juos palydi ar laukia sugrįžtančių.