Apie „Erasmus+“
Sėkmingiausia švietimo ir akademinės bendruomenės judumo skatinimo programa „Erasmus+“ jau 30 metų jaunuoliams ir dėstytojams suteikia galimybę laikinai studijuoti ar dirbti kitose ES valstybėse. „Erasmus+“ mainų programa skirta didinti studentų įsidarbinimo galimybes ir tobulinti gebėjimus: gerinti mokymo ir mokymosi kokybę; įgyvendinti Europos aukštojo mokslo modernizavimo strategiją.
Kodėl verta pasinaudoti „Erasmus+“ programos galimybėmis?
- Asmenybės tobulėjimas ir karjeros galimybės
- Kitokia studijų aplinka ir kultūra
- Savarankiškumas
- Naujos pažintys
- Tarpkultūrinė tolerancija
- Užsienio kalbos tobulinimas
Kas gali dalyvauti ?
Kiekvienų metų rugsėjo–spalio mėnesį vyksta „Erasmus+“ atranka studijoms / praktikai užsienyje pavasario semestrui. Vasario mėnesį vyksta atranka studijoms / praktikai užsienyje rudens semestrui. Atrankoje gali dalyvauti I–III kurso nuolatinių ir ištęstinių studijų programų studentai.
Pagrindiniai atrankos kriterijai yra šie:
- Studijų programos suderinamumas su užsienio institucija
- Studento pažangumas ir atsakingumas
- Užsienio kalbos žinios
- Motyvacija
- Studento aktyvumas Kauno kolegijos ir fakulteto veikloje, dalyvavimas projektuose, savanoriavimas
- Studento gebėjimas savarankiškai spręsti problemas
- Dėstytojų rekomendacijos
Studentų Erasmus+ patirtys
Verslo vadybos studentas: pusmetis Belgijoje prabėgo labai greitai
Verslo vadybos studentas Jonas Jačiunskis nepabijojo surizikuoti ir pagal „Erasmus+“ mainų programą nusprendė išvykti paskutiniame studijų kurse, t. y., būdamas trečiakursiu. Rudens semestrą vaikinas pasirinko praleisti Belgijoje, antrame pagal dydį Belgijos mieste, studijuodamas katalikų universiteto koledže Karel de Grote – didžiausioje universiteto kolegijoje Antverpene.
Nors pagal mainų programą „Erasmus+“ Jonas keliavo pirmą kartą, vaikinui pusė metų čia prabėgo labai greitai. Pasitaikiusi galimybė pagyventi Antverpene visiškai pakeitė Jono požiūrį į belgus. „Pirmiausia nustebino, kad Antverpene gyvena daugybė skirtingų kultūrų žmonių, įstrigo ir tai, jog dauguma miestiečių vietoj viešojo ar nuosavo transporto naudojasi dviračiais ir dar vienas dalykas – belgai tiesiog dievina alų“, – įspūdžiais dalijasi Jonas, papildydamas, jog posakis „ramus kaip belgas“ – ne iš piršto laužtas.
Studentas džiaugiasi, jog Karel de Grote kolegija jį priėmė tiesiog puikiai. „Mums buvo suteikta visa reikalinga informacija, organizuojami turai po miestą, dalinami nemokami gėrimai. Nemažai laiko leisdavau su kitais į šią aukštąją mokyklą atvykusiais „Erasmus+“ studentais, kurie nors ir ne visi galėjo pasigirti nepriekaištinga anglų kalba, tačiau buvo labai bendraujantys ir malonūs. Sunkiau buvo perprasti internetinę mokymosi sistemą, tam prireikė poros savaičių“, – prisiminimais dalijasi Jonas.
Per pusmetį studentas spėjo apsižvalgyti ir kituose Belgijos miestuose, aplankė jos sostinę Briuselį, kuri sužavėjo ne tik savo grožiu, bet ir šauniais žmonėmis bei spėjo suprasti, jog norėdamas susišnekėti su vietiniais žmonėmis būtų priverstas išmokti bent jau prancūzų kalbą (Belgijoje yra kelios dominuojančios kalbos: olandų, prancūzų ir vokiečių), mat didžioji dalis miestiečių kalba būtent šia kalba.
Studentas pabrėžia, jog, nekalbant apie emocinę bei patyriminę naudą, vertingiausia, ką suteikė „Erasmus+“ kelionė, – tai naujos pažintys. „Susiradau daug naujų draugų iš viso pasaulio, kuriuos ateityje norėsiu aplankyti jų šalyse, o jie mane žadėjo aplankyti Lietuvoje“, – su džiaugsmu pasakoja studentas.
Galvojantiems apie mainų programą Kauno kolegijos studentams, Jonas pataria, jog prieš tai vertėtų labai gerai apsvarstyti, kokią šalį pasirinkti. Vaikinas siūlo prieš tai pasidomėti šalies ekonomine padėtimi bei socialiniais, kultūriniais skirtumais. Kokia jo paties nuomonė apie „Erasmus+“ kelionę? „Vykti tikrai verta! Pusė metų – nėra daug, laikas čia bėga labai greitai!“.
Logistikos studijų programoje studijuojanti Enrika Juškaitė „Erasmus+“ mainų programa pasinaudojo būdama antrame kurse, savo studijų šalimi pasirinkdama paslaptingąją ir šaltąją Suomiją, kurioje praleido visą rudens semestrą.
Dar visai neseniai iš studijų Suomijoje sugrįžusi studentė, neabejoja, jog „Erasmus+“ patirtis paliko tikrai didelį įspūdį ir pakeitė požiūrį tiek į mokslus, tiek į laisvalaikį. „Labiausiai patiko tai, jog sutikau labai daug įvairių žmonių iš viso pasaulio. Visi šie žmonės buvo labai draugiški ir įdomūs. Taip pat patiko ir paskaitos, mokymo kokybė, paskaitos nebūdavo nuobodžios, dėstytojai stengėsi pateikti tiek teorinę medžiagą, tiek praktines užduotis, jog patys pamatytume ir labiau įsisavintume, kaip teorinės žinios pritaikomos praktikoje“, – prisiminimais dalijasi Enrika.
Kelionė į Suomiją buvo pirma Enrikos ilgesnė kelionė į užsienį, todėl studentė pripažįsta, jog iš pradžių kilo nemažai baimių, buvo sunku priprasti būti be draugų ir šeimos, gąsdino ir kalbos barjeras, tačiau mergina teigia, jog visa tai tebuvo įsivaizduojamas vilkas, o kalbos barjeras, atvykus į šalį išnyko. Enrika prisimena, jog įsivaizduotos baimės pranyko per pirmąsias savaites.
Tiems studentams, kurie nori išvažiuoti, bet dvejoja, studentė pataria nugalėti savo baimes ir išvykti. „Tikriausiai kiekvienas prieš išvažiuodamas kažko bijo, tačiau išvažiuoti į užsienį mokytis yra labai naudinga, tai praplečia akiratį“.
Turizmo ir viešbučių vadybos trečiakursė Agnė Bosaitė įsitikinusi, jog „Erasmus+“ yra kažkas nerealaus. Šia mainų programa studentė pasinaudojo dar pirmo kurso vasaros metu, išvykdama praktikai į Maljorką bei antro kurso pavasario semestro metu, pasirinkdama studijuoti Prancūzijoje, La Rošelio miestelyje.
Agnė prisipažįsta, kad, išvykusi svetur ilgesniam laikui, patyrė nedidelį kultūrinį šoką, tačiau, kaip pati teigia, priprasti prie naujos aplinkos padėjo kiti „Erasmus+“ studentai. „Esu daug keliaujanti mergina, tačiau šie kartai buvo išskirtiniai tuo, kad pirmą kartą buvau pasimetusi, nežinojau ką reikia daryti, kur eiti, ko ir kaip paklausti – nieko nesuvokiau. Tačiau aplink buvo žmonės kurie padėjo tai įveikti, kurie patyrė tą patį, nes buvo tokioje pat situacijoje kaip ir aš“.
Prisiminusi studijas Prancūzijoje, Agnė teigia iš pirmo žvilgsnio įsimylėjusi šią šalį. „Žmonės, siauros miesto gatvelės – ši atmosfera privertė jaustis lyg būčiau kitame pasaulyje. O Maljorkos grožio kol kas niekas neaplenkė: kalnai ir smaragdinė jūra, kuri primena Karibus, žmonės, kurie niekur neskuba ir visada šypsosi, kolegos, kuriuos vadini šeima… Praktika Maljorkoje priminė ne darbą, o ilgas atostogas“, – įsitikinusi studentė.
Agnė teigia, kad, nors išvykus į svečią šalį ne visada lengva adaptuotis prie naujos aplinkos ir kultūros, visa tai atperka nauja patirtis. „Iš „Erasmus+“ studijų bei praktikos grįžau su begale įspūdžių, kurie suteikia man noro ir vėl išbandyti kažką naujo, kitoje šalyje. Planai yra, tereikia juos įgyvendinti. Įgavau daug drąsos, pasitikėjimo savimi, manau – tai svarbiausia“.
Studentė tikra, jog jei nebūtų pasinaudojusi „Erasmus+“ programos teikiamomis galimybėmis, dabar gailėtųsi ir gyventų monotonišką gyvenimą. „Ši patirtis privertė pakeisti požiūrį ir praplėtė pasaulėžiūrą. Pasinaudojusi „Erasmus+“ mainų programa tapau visai kitu asmeniu. Todėl manau, jog neišnaudoti tokios galimybės – kuri yra siūloma būtent dabar – lygu nusikaltimui. Reikia tiesiog nebijoti ir išlipti iš savo komforto zonos. O pagaliau tai padarius, atsiveria visai nauji keliai, noras siekti kažko daugiau“. Agnė įsitikinusi, jog „visa tai – kažkas nerealaus“.
Dar pirmame Turizmo ir viešbučių vadybos kurse išvykti studijuoti pagal „Erasmus+“ mainų programą nusprendusiai Elenai Ausevičiūtei puikiai tinka posakis kartą paragavęs, negali sustoti. Studentė „Erasmus+“ teikiamomis galimybėmis pasinaudojo jau keletą kartų.
Po pirmo Turizmo ir viešbučių vadybos kurso ji savo vasarą praleido Ispanijoje, Calella mieste, kur atliko praktiką, dirbdama animatore. Po šios praktikos ji Lietuvoje pabuvo tik dvi savaites ir pagal „Erasmus+“ mainų programą visam rudens semestrui pakėlė sparnus į Belgiją, Antverpeną. Baigusi antrą kursą, ji vėl pasiryžo pasipraktikuoti užsienyje ir visą vasarą praleido Kretos saloje.
Dar besirinkdama, kur studijuoti, Elena iš savo pažįstamų buvo girdėjusi, jog Kauno kolegijoje suteikiamos puikios galimybės išvykti į užsienį. Mergina visada mėgo keliauti ir norėjo šį pomėgį suderinti su mokslais. Būtent tai ir lėmė pasirinkimą studijuoti Turizmo ir viešbučių vadybos studijų programą.
Studentė teigia, jog pasirinkimu vykti pagal „Erasmus+“ mainų programą visada buvo tvirtai apsisprendusi. „Į Ispaniją važiavau su draugais, todėl dėl šios kelionės tikrai nė kiek nedvejojau. Studijoms į Belgiją vykau viena, bet, kadangi Ispanijoje jokių problemų prisitaikant prie naujos aplinkos nebuvo ir tikrai labai labai viskas patiko, vykti į Belgiją taip pat nebijojau. Žinojau, kad iš pradžių bus sunku, vis tik viskas nauja, tačiau priėmiau tai daugiau kaip iššūkį“.
Studijuodama Belgijoje Elena įsiliejo į draugišką „Erasmus+“ studentų kolektyvą, kuris organizuodavo daug susipažinimo vakarų bei išvykų po šalį. Būtent tarptautiškumas bei bendradarbiavimas Elenai labiausiai ir patiko šioje šalyje. „Susipažinau su žmonėmis ne vien iš Europos. Turėjome studentų ir iš Brazilijos, Kanados, Pietų Afrikos, Rytų šalių. Tikrai buvo labai įdomu išgirsti jų pasakojimus, tradicijas, palyginti šalių skirtumus“.
Be to, kaip teigia Elena, „Erasmus+“ suteikta galimybė studijuoti bei atlikti praktiką svečiose šalyse, visų pirma, buvo naudinga saviugdai. Būtent „Erasmus+“ dėka ji įgavo daugiau pasitikėjimo savimi, pradėjo paprasčiau žiūrėti į įvairias situacijas, išmoko būti atsakingesne, sutiko daugybę nuostabių žmonių, su kuriais ryšius palaiko iki šiol.
Nesiryžtantiems išvykti pagal „Erasmus+“ mainų programą, Elena pataria nieko nebijoti ir pasinaudoti visomis suteikiamomis galimybėmis. „Visiems studentams tikrai labai patariu nebijoti išvykti: surasit ir suprasit save, sužinosit visas stipriąsias ir silpnąsias savo puses. Ir net jei vieną kartą nepasisekė, galbūt, tai buvo tiesiog ne jūsų aplinka, todėl nebijokite ieškoti ir važiuoti dar kartą, nes nepabandę, nesužinosite, ar buvo verta. Priimkit visus iššūkius, išlipkit iš savo komforto zonos, nes tik taip judėsite į priekį!“
Turizmo ir viešbučių vadybą studijuojanti Giedrė Meškytė visada žinojo, kad nori bent trumpam išvažiuoti į užsienį. Merginai norėjosi išeiti iš komforto zonos, praplėsti akiratį, pakeliauti, patobulinti anglų kalbos žinias ir, žinoma, susirasti naujų draugų, o visą tai, įstojus į Kauno kolegijos Vadybos ir ekonomikos fakultetą, pasiūlyti galėjo „Erasmus+“ mainų programa.
Giedrė, įstojusi į Turizmo ir viešbučių vadybą, ilgai nelaukė ir „Erasmus+“ teikiamomis galimybėmis pasinaudojo baigusi pirmąjį kursą, įprastą vasarą Lietuvoje išmainydama į praktiką saulėtoje Maljorkoje. Po šios kelionės studentė tarsi užsikrėtė kelionių virusu ir savo jėgas panoro išmėginti pasirinkdama „Erasmus+“ studijų mainų programą. Taip ji antro kurso pavasario semestro metu atsidūrė Čekijoje. Tačiau ir po šios kelionės Giedrė nesiruošė užsibūti Lietuvoje. Grįžusi iš Čekijos ji vėl susikrovė lagaminus ir pagal „Erasmus+“ programą grįžo į saulėtąją Maljorką atlikti praktikos.
Kaip teigia Giedrė, vasarų praleistų Maljorkoje, ji, tikriausiai, niekada nepamirš. „Draugiški vietiniai žmonės, nuostabi gamta, karšta saulė, visur skambanti ispaniška muzika, nepaprasto grožio jūra bei įkvepiantis žmonių mokėjimas džiaugtis gyvenimu“, – tai bene labiausiai įstrigusios akimirkos. Kaip teigia Giedrė, „ten dirbti buvo visai nesunku ir net gi priešingai – smagu: visi draugiški ir paslaugūs, visada patardavo ir padėdavo“.
Kalbėdama apie studijas Čekijoje, Giedrė teigia, kad iš pradžių ši šalis jai nebuvo išsvajota. Studijų pradžia studentei kėlė baimę: gąsdino paskaitos anglų kalba ir tai, kaip seksis svečioje šalyje pritapti. Tačiau jos nuomonė kardinaliai pasikeitė: ji šia šalimi liko labai patenkinta ir, kaip pati teigia, pasirodo, viskas yra įmanoma, tereikia įveikti savo baimes.
Giedrė pasakoja, kad studijų ir praktikos pagal „Erasmus+“ programą metu, žinoma, buvo visko. Čia netrūko streso, buvo nemažai nežinomybės, reikėjo laiko adaptuotis naujoje kultūroje, užplūsdavo ir namų elgesys. „Tačiau visa tai atperka įspūdžiai, kelionės, draugai iš įvairiausių pasaulio kampelių, linksmybės bei naujos žinios“, – teigia Giedrė.
„Erasmus+“ – tai neįkainojama patirtis, kuria turėtų pasinaudoti kiekvienas. Linkiu visa tai patirti patiems ir parsivežti daug nepamirštamų įspūdžių!“
Sporto vadybą studijuojanti Rūta Puišytė vis dar gyvena kelionės pagal „Erasmus+“ mainų programą įspūdžiais. Studijuoti pagal šią programą studentė išvyko antro kurso pavasario semestre, savo studijų šalimi pasirinkusi Kroatiją, Split miestelį. Prisiminusi šią kelionę Rūta sako, kad tai buvo tarsi vienas didelis ir nepakartojamas sapnas!
Didžiausią įspūdį kelionėje Rūtai paliko Kroatijos gamta. „Visą Split miestą supa kalnai ir jūra (taip pat ir salos jūroje), kituose miesteliuose nacionaliniai parkai, ežerai, kriokliai. Teko aplankyti ne tik Kroatijos miestelius, bet ir kaimynines šalis. Kiekvienas miestas turėdavo vis kažką gražesnio ir įspūdingesnio“, – prisiminimais dalijasi Rūta.
Būsimos sporto vadybininkės nuomone, vykti pagal „Erasmus+“ mainų programą studentams visiškai nereikėtų baimintis, nes net išvykus vienam, čia neteks jaustis vienišam. Iš kitos šalies atvykusiam studentui naujoje šalyje visada pasiruošusi pagelbėti „Erasmus+“ studentų bendruomenė (angl. Erasmus Student Network), kuri visada atsakys į visus rūpimus klausimus, padės spręsti kilusias problemas ir visada maloniai patars. „Erasmus Student Network komanda organizuodavo puikias išvykas su profesionaliais gidais. Kiekvienam atvykusiam studentui yra suteikiamas vietinis draugas (angl. buddy), kuris ne tik supažindina su aplinka, bet ir suteikia informacijos, kaip įsilieti į kroatų gyvenimo būdą. Taip pat ši bendruomenė gali padėti ir surasti gyvenamąją vietą“, – teigia Rūta.
Gyvendama Kroatijoje Rūta greitai pritapo prie šios kultūros žmonių ir, kaip pati sako, net nepastebėjo, kaip perėmė šios kultūros gyvenimo būdą. Vienas iš šios kultūros bruožų – viską, ką gyvenimas suteikia, priimti lengvai, be jokio streso, be jokių rūpesčių, atsipalaidavus.
Rūtos teigimu, „Erasmus+“ suteikiamos stipendijos Kroatijoje jai visiškai pakako. Čia nekilo ir jokių didesnių sunkumų. Studentė juokaudama sako, kad didžiausias sunkumas, jai gyvenant Kroatijoje, buvo prisiversti mokytis, nes dėmesį vis blaškydavo neapsakomas vaizdas pro langą. Iš pradžių buvo nelengva suprasti autobusų grafikus ir bendrauti su vietiniais žmonėmis, kurie ne visada mokėjo anglų kalbą, tačiau, kaip pati teigia, visa tai tebuvo smulkmenos, su kuriomis ji greitai susidorojo.
Paklausta, ar verta vykti pagal „Erasmus+“ mainų programa, studentė atsako – „be abejonės“. Ji pataria visiems išbandyti „Erasmus+“ ir išdrįsti pasinerti į nuotykius bei išbandymus. Kaip teigia Rūta, „Erasmus+“ mainų programa – tai puiki galimybė patobulinti anglų kalbos žinias, pažinti įvairias kultūras, surasti naujų draugų, praplėsti savo akiratį, įgyti daug naudingos patirties, kuri pravers ieškantis darbo.
Rūta nori padrąsinti visus studentus: „Niekada nežinai, ką gali atrasti išbandęs save. Eik, keliauk, bendrauk, nesėdėk vietoje! Nesvarbu į kurį pasaulio kraštą vyktum, parsiveši iš ten ne tik žinių, bet ir puikių emocijų. Visa tai norėsis kartoti dar ir dar! Nes, kaip sakoma, Once Erasmus – Always Erasmus! Tai tampa neatsiejama tavo gyvenimo dalimi“!
Vadybos ir ekonomikos fakultete Buhalterinę apskaitą studijavęs Žymantas Nemčinskas išvykti pagal „Erasmus+“ mainų programą pasiryžo paskutiniųjų studijų metų rudens semestre ir dabar jis žino, kad tai buvo pats geriausias sprendimas jo gyvenime!
Studentas savo studijų šalimi išsirinko Turkiją, Stambulą. Prisimindamas išvyką pagal „Erasmus+“ mainų programą, Žymantas teigia, kad šios studijos jam paliko daugybę puikių įspūdžių, apie kuriuos galėtų pasakoti ir pasakoti. „Labiausiai man šioje šalyje patiko žmonės, miesto atmosfera, nuostabus universitetas, tradiciniai patiekalai bei nacionaliniai saldumynai, istorinės vietos“, – prisimena Žymantas.
Kaip pats teigia, atvykus į svečią šalį jis gana greitai prisitaikė prie čia esančios sistemos. „Iš pradžių, buvo sunku surasti butą už prieinamą kainą ir pramokti kalbą, buvo nelengva suprasti universiteto vertinimo sistemą, tačiau greitai šios problemos išsisprendė“. Studijų Stambule metu Žymantui teko patirti įvairiausių nutikimų ir netikėtų situacijų. Tačiau, kad ir kas nutikdavo, jį visada išgelbėdavo vietiniai gyventojai. Žymantas ne vieną kartą spėjo įsitikinti šios šalies gyventojų geranoriškumu.
„Man asmeniškai, „Erasmus+“ studijos buvo geriausias sprendimas gyvenime, todėl visiems, jei tik yra galimybė, siūlyčiau išvykti pagal šią mainų programą. Galiu patikinti, kad tiek Kauno kolegijoje, tiek svečioje šalyje dėstytojai tikrai bus supratingi ir visada, kas benutiktų, jie padės bei patars. Žinoma, daug kas priklauso ir nuo paties žmogaus, jo tikslų, pasaulėžiūros, bet visus norėčiau paskatinti būti drąsesniais ir nieko nesibaiminti, nes ir pats galiu drąsiai teigti, kad ši patirtis yra neįkainojama!“