„Tanzanijoje įprasta gatvėje sveikintis su nepažįstamais žmonėmis, nesvarbu ar juos yra tekę sutikti anksčiau“, – sako Lietuvoje kiek daugiau nei metus gyvenantis tanzanietis.
Oficialiosios statistikos portalo duomenimis, užsienio piliečių, pasirinkusių studijuoti Lietuvoje, skaičius kasmet auga: 2021–2022 m. šalies universitetuose ir kolegijose studijavo 8 754 užsienio piliečių, o 2022–2023 m. šis skaičius išaugo iki 10 507.
Tarp šių studentų – pernai į Lietuvą iš Tanzanijos atvykęs Sajad Arshad Jetha. Vaikinas prisipažįsta, kad prieš atvykdamas žinojo tik tai, kad Lietuvoje – šaltos žiemos ir itin stipri krepšinio kultūra. Šiandien vaikinas Lietuvoje sako atradęs kur kas daugiau ir nepaisant kultūrinių skirtumų čia jaučiasi puikiai.
Sužavėjo Kaunas: gyvenimo tempas čia man puikiai tinka
Sajad Arshad Jetha sako, kad jo pasirinkimą studijuoti Lietuvoje lėmė kelios paprastos priežastys – aukšta studijų kokybė bei lengvatos tarptautiniams studentams. Tačiau atvykus ne ką mažiau vaikiną sužavėjo ir pasirinktas miestas.
„Kaunas – jaunatviškas, šiltas ir svetingas, o gyvenimo tempas čia man puikiai tinka, nes nėra per greitas. Kaune taip pat yra nuostabių parkų, įvairių pramogų, geriausia viešojo transporto sistema“, – dalinasi Kauno kolegijoje Tarptautinio verslo studijas pasirinkęs Sajad Arshad Jetha.
Kalbėdamas apie Lietuvą, vaikinas prisimena, kad prieš atvykstant Lietuvos kraštovaizdį įsivaizdavo blankų ir monotonišką, tačiau atvykus buvo maloniai nustebintas.
„Lietuva gali pasigirti nuostabiais kraštovaizdžiais, sparčiai augančia technologijų pramone ir tikrai unikalia virtuve. Lietuvos kraštovaizdis yra sodrus ir gyvybingas, su daugybe žalių atspalvių, kurie papildo Lietuvos grožį“, – įspūdžiais dalinasi tanzanietis.
Sajad Arshad Jetha, kaip ir daugeliui kitų užsieniečių, išmokti lietuvių kalbą – nemenkas iššūkis, tačiau vaikinas džiaugiasi, kad dauguma jo sutiktų lietuvių gerai kalba angliškai, todėl kalbos barjeras nekelia didelių kliūčių.
Nepaisant uždaro lietuvių būdo, draugystės su jais – gilios ir prasmingos
Vis dėlto, Sajad Arshad Jetha prisipažįsta, kad kultūrinius skirtumus tarp Tanzanijos ir Lietuvos jaučiantis, ypač – žmonių bendravime. Rytų Afrikoje esančioje šalyje, pasak jo, įprasta gatvėje sveikintis su nepažįstamais žmonėmis, nesvarbu ar juos yra tekę sutikti anksčiau.
„Tanzanijoje jautiesi tarsi būtum didesnės šeimos dalimi. Tuo tarpu Lietuvoje žmonės yra santūresni. Tačiau mane labai žavi tai, kad iš pradžių atrodantys uždari, užmezgus pokalbį lietuviai atsiveria, parodo nuoširdų norą bendrauti, o draugystės su jais – gilios ir prasmingos“, – dalinasi Sajad Arshad Jetha.
Laiko prisitaikyti iš Tanzanijos atvykusiam vaikinui reikėjo ne tik prie uždaresnio lietuvių būdo, bet ir prie šaltos lietuviškos žiemos bei saulės šviesos trūkumo: „Mano gimtajame mieste temperatūra retai nukrenta žemiau 16 laipsnių. Tuo tarpu lietuviškos žiemos ne šiaip šaltos – jos stingdo kaulus.“
Nepaisant kultūrinių skirtumų ir kalbos barjero, Sajad Arshad Jetha sako besidžiaugiantis, kad šiuo metu gyvena Lietuvoje ir kokios galimybės jam čia atsiveria.
Pasirinkimą studijuoti Lietuvoje lėmė ir Kauno kolegijoje siūloma patikusi studijų programa
Studentas iš Tanzanijos sako, kad studijas Lietuvoje pasirinko todėl, kad Kauno kolegijoje rado jo dėmesį patraukusią studijų programą, sujungiančią ekonomiką, verslą ir modulius, skirtus pasiruošti karjerai tarptautinėse įmonėse.
„Kauno kolegija yra puiki institucija, suteikianti daug galimybių tarptautiniams studentams įsitraukti į užklasinę veiklą, įskaitant Kauno kolegijos „Erasmus+“ studentų tinklą, „Erasmus+“ mobilumo programas ir galimybę pristatyti projektus užsienyje vykstančiose konferencijose“, – sako Sajad Arshad Jetha.
Jis priduria, kad Kauno kolegija taip pat gali pasigirti puikiomis sporto bazėmis ir fakultetais, išsidėsčiusiais visame Kaune, o Menų ir ugdymo fakultetas studentui paliko ypač didelį įspūdį.