Verslios visuomenės koncepciją puoselėjantis Kauno kolegijos Verslo fakulteto Verslo centras birželio 26 – 30 dienomis jauniesiems ateities verslininkams sudarė sąlygas ugdyti verslumo kompetenciją vasaros stovykloje moksleiviams „Verslumo dirbtuvės“. Šia iniciatyva siekiama motyvuoti jaunus žmones į savo idėjas pažvelgti drąsiai ir pradėti galvoti apie jų įgyvendinimą jau dabar.

Verslumui palanki aplinka

Stovyklos programa sudaryta vadovaujantis Europos sutarimu grįsto verslumo modeliu „EntreComp“, akcentuojant idėjas ir galimybes, išteklius bei tinkamą jų panaudojimą. Stovyklos organizatoriai iškėlė ambicingą tikslą – ugdyti moksleivių verslumo kompetenciją, siekiant prisidėti prie kuriamos vertės būsimiems specialistams ir verslo aplinkai, kurioje moksleiviai ateityje įgyvendins savo ekonominę, kultūrinę ar socialinę veiklą. Pabrėžiama, jog verslumo kompetencija vis dažniau pripažįstama kaip kompetencija gyvenimui, svarbi tiek asmeniniam tobulėjimui, tiek naujų inciatyvų bei verslo kūrimui.

Verslo konsultantė, koučerė Danguolė Kraskauskienė, stovykloje moksleiviams vedusi praktinius seminarus, įžvelgia verslumo mąstymo svarbą ir šios stovyklos naudą moksleiviams: „Verslumo mąstymas yra svarbi įgūdžių ir suvokimo dalis, reikalinga tiek visuomenei, tiek asmeniniame gyvenime“.

Viena iš stovyklos vadovių, Verslo fakulteto Komunikacijos katedros vedėja Viktorija Navickienė teigia, kad su energingais, pozityviais ir „žaliai“ mąstančiais moksleiviais dirbti smagu. „Su moksleiviais dalintis žiniomis svarbu, nes jie turi daug gerų ir dar nesustabarėjusių idėjų. Pagalba ir mokymai jiems padeda idėjas sudėlioti ir suprasti, kaip jas įgyvendinti. Ankstyva parama leidžia išlaikyti vidinę motyvaciją, skatina jaunuolius būti drąsesnius ir stipresnius. Taip pat padeda suvokti verslo pasaulio iššūkius ir nebijoti realizuoti savo idėjas“, – įsitikinusi V. Navickienė.

Kaip ir ankstesnėse Verslo centro organizuotose verslumo stovyklose moksleiviams, veiklos vykdytos vadovaujantis komandinio darbo principais, tačiau šiais metais tai sukėlė papildomų iššūkių. „Paklausę moksleivių, ar bijo kurti verslą, pasidžiaugėme – nei vienas šiai dienai to daryti nebijotų, tačiau ne visi moksleiviai surado sau tinkamą rolę komandoje, tad teko ieškoti įvairių sprendimų kaip tolygiai įveiklinti visus dalyvius. Darkart įsitikinome, jog nors versle labai dažnai reikalingas, komandinis darbas – ne kiekvienam“ – dalijasi stovyklos vadovė, Verslo centro vadovė Ramunė Bagočiūnaitė.

Komandinio darbo svarbą pabrėžia ir vienas iš ekspertų komisijos narių, pakviestas išklausyti verslo projektų pristatymų, pastebėjus didelį moksleivių susidomėjimą sportu – krepšinio treneris, skautas Aurimas Jasilionis. „Vienas iš verslo, siekiančio aukštų rezultatų, sėkmės elementų – gebėjimas burti ir formuoti komandas. Verslui svarbus bendras požiūris ir tikslas, o komandinis darbas būtent tai ir ugdo“, – tvirtina A. Jasilionis.

Pasiekti rezultatai

Atsižvelgus į atliktų asmeninių kompetencijų testų rezultatus bei moksleivių interesų sritis, stovyklos metu suburtos 9 komandos, sėkmingai parengusios verslo projektus, išsamiai atvaizduotus pačių moksleivių sukurtose interneto svetainėse, naudojantis Kauno kolegijos partnerių UAB „B1.lt“ svetainių konstruktoriumi „Site.pro“.

Per savaitę stovykloje užgimė įvairiausios verslo idėjos – nuo stilingų ir išmanių aksesuarų mobiliesiems telefonams, besitransformuojančių akinių visiems gyvenimo atvejams, iki programėlės, skatinančios aplinką tausojančią gyvenseną ir baimes įveikiančių pabėgimo kambarių. Klientų segmentavimas, atlikta konkurentų analizė ir potencialių klientų apklausa, parengtos verslo modelių drobės bei klientų empatijos žemėlapiai leido moksleiviams susipažinti su verslo kūrimu iš arti.

Paskutinės stovyklos dienos metu organizuoti verslo projektų pristatymai, kurių metu išrinktos dvi geriausiai pasirodžiusios komandos. Ekspertų komisijos sprendimu, perspektyviausios verslo idėjos titulą pelnė komanda „Artem“, sukūrusi internetinę erdvę, suteikiančią pagalbą jauniesiems kūrėjams viešinti savo kūrybinius dirbinius. Kūrybiškiausią verslo idėją išrinko patys moksleiviai – nugalėjo komanda „smartbin“, pasiūliusi išskirtinį sprendimą savivaldybėms, lengvai ir greitai rūšiuoti atliekas moderniais rūšiuojančiais konteineriais.

Grįžtamojo ryšio anketinė apklausa atskleidė, jog didžiajai daliai moksleivių stovykla patiko, ją rekomenduotų savo draugams/klasiokams ir įgytas žinias galės pritaikyti praktikoje. Labiausiai moksleiviams patiko realių verslų atvejo analizės, potencialių klientų apklausa, vykdyta pačių moksleivių Laisvės alėjoje, praktinė informacija apie kūno kalbą, interneto svetainių kūrimas ir verslo projektų pristatymai komisijai.

Stovyklą, pagal „Iniciatyvos Kaunui“ programą, organizavo Kauno kolegijos Verslo fakulteto Verslo centras. Projektą finansavo Kauno miesto savivaldybė.