Šiais metais Kauno kolegijoje duris atvėrė Verslumo ir kūrybiškumo centras „ideaPoint“ – atvira, unikali, motyvuotiems ir smalsiems studentams skirta erdvė. Verslo fakulteto iniciatyva įkurtas centras siekia užtikrinti, kad kiekvienas studentas turėtų galimybę įgyti verslumo ir kūrybiškumo kompetencijas studijų metu. 2023 m. atlikto Europos Komisijos tyrimo rezultatai rodo, jog 85 proc. darbdavių teigia, kad šie įgūdžiai yra būtini sėkmingai karjerai, o apie 60 proc. vadovų nurodo kūrybiškumą kaip vieną iš trijų svarbiausių įgūdžių, reikalingų ateities darbuotojams.
Verslumo ir kūrybiškumo centre organizuojami mokymai, seminarai ir dirbtuvės, padedantys ugdyti kūrybinį mąstymą ir verslumo įgūdžius. „ideaPoint“ skatina studentų mentorystę, kur profesionalai dalijasi savo patirtimi ir žiniomis su pradedančiaisiais antrepreneriais, teikia pagalbą ieškant finansavimo ir partnerių.
Centro vadovė Goda Kacilevičiūtė akcentuoja ne tik antreprenerystės ir kūrybiškumo ugdymą, bet ir glaudžias partnerystes su užsienio švietimo įstaigomis bei startuoliais, aktyvų bendradarbiavimą su verslo sektoriumi. Svarbiausia, ji ragina studentus ieškoti netradicinių ir inovatyvių sprendimų, mąstyti kitaip ir patiems susikurti sau naujas galimybes profesinei ateičiai.
Goda, papasakokite apie save ir savo kelią iki „ideaPoint“.
Nors mano šaknys – nedideliame miestelyje Linkuvoje, kone trečdalį savo gyvenimo leidau svetur. Baigusi politikos mokslus Notingemo universitete (Jungtinė Karalystė), apkeliavau didelę dalį Indijos, mokiau anglų kalbos Kinijoje, tad manyje susiformavo ir susijungė mažo miestelio bendruomeniškumas, žemiškumas ir kelionių išugdytas tarptautiškumas, galimybių neribotumo suvokimas. Mano profesiniam kelyje taip pat didelę žymą paliko darbas projekte „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“. Supratau, kad geriausiai jaučiuosi tuomet, kai kuriu ateičiai, įkvepiu kitus kurti. Vėliau pradėjau dirbti su projektais inovacijų srityje, kur menininkus pakeitė antrepreneriai, festivalius – hakatonai. Įdomu tai, kad skirtumų tarp meno ir startuolių pasaulio nėra daug. Tiek menininkai, tiek verslininkai įkūnija kūrybiškumo, vizijos ir atkaklumo derinį, kuris skatina juos inovuoti ir daryti pokytį savo pasirinktose srityse. Jų kelionės dažnai pažymėtos panašiais iššūkiais ir apdovanojimais, atspindinčiais jų bendrą įsipareigojimą paversti idėjas realybe.
Kas paskatino Verslumo ir kūrybiškumo centro susikūrimą?
Kauno kolegijoje ir anksčiau vyko daug iniciatyvų, kurios skatino jaunų žmonių antreprenesytę, lyderystę bei inovatyvumą. Verslo fakultete aktyviai veikė „Verslo centras“, kuris apėmė tarptautinius ir nacionalinius projektus, verslumo renginius, mentorystes programas, išvykstamuosius pažintinius bei mokomuosius vizitus į įmones, švietėjiškas veiklas.
Šiais metais savo duris atvėrusio Verslumo ir kūrybiškumo centro pagrindinė idėja – auginti kūrybiškų, kritiškai mąstančių, gebančių savo idėjas įgyvendinti ir komercializuoti studentų kartą, bei sukurti saugią aplinką kurti ir klysti. Iš šio noro ir susikūrė „ideaPoint“, skirtas kūrybiškiems, veržliems, idėjas paversti veiksmais norintiems Kauno kolegijos studentams ir alumnams.
Taip pat dalis įkvėpimo atėjo iš partnerių – glaudus ryšys su Tamperės ir Miuncheno universitetais (Tampere University of Applied Sciences, Munich University of Applied Sciences) leido artimiau susipažinti su aukštojo mokslo įtaka tų šalių startuolių ekosistemoms, suprasti, kokie žingsniai buvo padaryti, kad būtų pasiekta tikrai aukštų rezultatų ir pamatyti poreikį šio centro veiklai.
Kaip šis centras sieks skatinti inovacijas ir kūrybiškumą tarp studentų?
„ideaPoint“ studentams siūlys renginius ir veiklas, kuriose kūrybiškumo mokys bei įkvėpimo suteiks įvairių sričių ekspertai, studentus viliosiantys ne tik įdomiu turiniu, bet ir partnerių steigtais prizais. Taip pat, nuo kitų mokslo metų (2024/2025 m.) didelė dalis naujai prisijungusių studentų studijuos kūrybiškumą bei antreprenerystę kaip vieną iš privalomų dalykų ir kartu su komandomis kurs produktus, ieškos sprendimų šiuolaikinio pasaulio iššūkiams. Turinį šiam studijų dalykui kūrėme kartu su Thomas More universiteto (Thomas More University of Applied Science) ekspertais. Studentų kuriamų produktų kryptis priklausys nuo pasirinktos studijų programos. Tikiuosi, tarp šių komandų atsiras ir tokių, kurie patikės savo idėja ir nuspręs ją vystyti toliau. Šiame etape įsijungs centro siūloma mentorystės programa, pagalba ieškant finansavimo, orientyro suteikimas bei visapusiškas palaikymas.
Kaip šis centras prisideda prie tvarumo ir socialinės atsakomybės tarp studentų idėjos?
Vienas iš „ideaPoint“ renginių, kuriuos ketiname rengti kasmet, bus orientuotas į žiedinę ekonomiką. Šiemet renginys „reHack“ vyks spalio 8-10 dienomis ir leis studentams išbandyti išmoktus kūrybiškumo metodus kuriant tvarų produktą. Taip pat, tvarumas ir socialinė atsakomybė yra horizontalios temos, lydėsiančios studentą visuose verslo kūrimo etapuose – mūsų mentoriai skatins studentus kurti produktus, kurie neprieštarauja Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tikslams, konsultuos studentus dėl produktų vystymui naudojamų medžiagų, procesų, strategijų. Sieksime, jog studentai ilgainiui suprastų, kad jie patys kuria savo ateitį bei prisiimtų už tai atsakomybę.
Ar yra numatytos specialios programos, veiklos, skirtos skatinti tarpdisciplininius projektus bei bendradarbiavimą tarp studentų iš skirtingų fakultetų?
Visi būsimi idėjų konkursai kvies studentus iš skirtingų studijų programų dalyvauti, sudarant komandas iš skirtingus įgūdžius turinčių studentų. Kiti renginiai taip pat bus atviri visiems Kauno kolegijos (ir ne tik) studentams. Juose skatinsime studentus iš skirtingų disciplinų užsiimti aktyvia ir į rezultatus orientuota tinklaveika – kviesime ieškoti bendrų taškų, būsimų verslo partnerių, kalbėtis apie potencialius naujus projektus.
Kokie yra svarbiausi iššūkiai su kuriais studentai gali susidurti pradedant savo verslo kūrimą ir kaip „ideaPoint“ stengsis juos įveikti?
Kiekvienas savo verslą vystęs žmogus patikins – iššūkių yra ir bus daug. Didžiausias – neprarasti motyvacijos ir suprasti, kad norint kažką pasiekti, reikės įdėti labai daug darbo, klysti, pradėti iš naujo. „ideaPoint“ sieks suburti bendruomenę, kurioje vieni kitus palaiko, dalinasi know-how, kartu įveikia iššūkius. Taip pat, kalbėsime ir apie iššūkius susijusius su komandos būrimu, intelektine nuosavybe, įmonės steigimu ir kita.
Kaip studentai gali įsitraukti į Verslumo ir kūrybiškumo centro veiklas?
Būsimi ateities specialistai prie centro veiklos gali prisidėti dalyvaudami renginiuose, neformalioje veikloje, prisijungdami prie mentorystės programos. „Kviečiu visus, kuriems kyla minčių apie naujo projekto vystymą, kreiptis elektroniniu paštu ideapoint@go.kauko.lt, arba užsukti į Gedimino g. 41 esančias „ideaPoint“ patalpas. Taip pat, visuomet laukiame iniciatyvių, darbščių ir atsakingų studentų, norinčių atlikti praktiką“, – sako Verslumo ir kūrybiškumo centro vadovė Goda Kacilevičiūtė.