Iki balandžio 16 d. Janinos Monkutės-Marks muziejuje – galerijoje (J. Basanavičiaus g. 45, Kėdainiai) eksponuojama Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Menų akademijos Stiklo, keramikos, odos, tekstilės meno studijų programos antrakursių stiklo darbų paroda „Lietuva tarpukaryje ir dabartyje“, kurioje pristatomuose kūriniuose studentai tyrinėja inžinerijos Lietuvoje, tarpukario istorijos ir dabarties temas, kurias pasirinkti paskatino programos koordinatorė, parodos kuratorė Sigita Grabliauskaitė.

„Antrakursių kurti darbai pasižymi ne tik profesionalumu. Juose atsiskleidžia mūsų kultūrinis tapatumas, tautinis identitetas. Dalis parodos eksponatų vaizduoja Lietuvai svarbius istorinius įvykius, pasiekimus, vietoves, sugrąžinančias žiūrovą į praeitį – prieškario bei tarpukario laikotarpius“, – pažymi parodos kuratorė.

Studentės Ugnė Valionytė, Laura Ruibavičiūtė, Jolita Mockutė, Andželika Mikalauskaitė, Gintarė Juškaitė, Ingrida Pakruopytė ir Radvilė Ranauskaitė gilinosi į meninio stiklo paslaptis, vaizduodamos žymius ir reikšmingus gimtojo krašto objektus. Meno kūriniuose iš nelygaus stiklo, kurtuose įvairiomis – taškavimo, potėpių, skutinėjimo – technikomis antrakursės įamžino ir 1933-iųjų Stepono Dariaus bei Stasio Girėno skrydį per Atlantą, ir senąja Alytaus geležinkelio stotį, ir pirmąją Lietuvoje elektrinę Rietavo dvare, ir Aleksoto tiltą, ir Žaliakalnio funikulierių bei kitus objektus.

Agnės Survilaitės septynių stiklo plakečių kompozicija „Mes ir Lietuva: atgimimas“, pasak S. Grabliauskaitės, labai įdomi. „Grafiškas, išlaisvėjęs piešinys, atliktas vitražinio stiklo oksidu ant plonasienio stiklo, primena piešinius ant balto popieriaus“, – palygina kuratorė.

Originalios, estetiškos Marijos Šimaitytės stiklo plakečių kompozicijos „Fluxus ir Jurgis Mačiūnas“ dedikuojamos avangardinio meno judėjimui „Fluxus“, kuris yra neatskiriamas nuo Kauno.

„Kaunas – vienas gražiausių miestų ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Tai miestas, kuriame gausu įvairių stilių architektūros: ir vėlyvojo baroko, ir ankstyvojo klasicizmo, o taip pat gotikos, renesanso, baroko ir manierizmo. Miestui gavus labai svarbų „Kauno – Europos kultūros sostinės 2022“ titulą, studentai į nuostabią jo architektūrą pažvelgė iš naujo. Juk ja grožėtis galima ne tik mieste, bet ir, pavyzdžiui, stiklo kūriniuose. Naudojant juodą vitražinį geležies oksidą ir plunksnakotį, ant stiklo pavaizduoti unikalų miesto architektūrinį peizažą, o panaudojus auksinę glazūrą ir teptuką –  suteikti Kauno miesto architektūrai būdingos prabangos“, – sako S. Grabliauskaitė.

 

Parodos dalyviai: Simona Tuomenaitė, Rokas Sakalauskas, Marija Šimaitytė, Jolita Jaciunskienė, Raminta Leonavičiūtė, Ieva Norkevičiūtė, Ida Masaitytė, Jurgita Galdikaitė, Gabija Mikalopaitė, Ugnė Paškevičiūtė, Ona Petrikytė, Eglė Kuprytė, Daiva Daraškaitė, Gintarė Juškaitė, Andželika Mikalauskaitė, Unė Valionytė, Jolita Mockutė, Laura Ruibavičiūtė Radvilė Ranauskaitė, Igrida Pakruopytė, Aistė Beitnerytė, Kamilė Nemčiauskaitė, Asta Bartusevičiūtė, Agnė Survilaitė

Parodos kuratorė: Sigita Grabliauskaitė

Paroda veikia: 2022 03 04 – 04 16