Iki kovo 17 d. Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Menų akademijos „Pelėdų kalno“ galerijoje eksponuojamos tapytojo, fotografo, iliustratoriaus ir muzikanto Algio Kriščiūno personalinės parodos „Sapnuojant gyvenimą” atidarymas, vykęs praėjusį penktadienį, sulaukė didelio menininko gerbėjų susidomėjimo. Kadangi nuo 2011 m. A. Kriščiūnas gyvena keturių vėjų saloje – Fuerteventūroje (Ispanija), su parodos lankytojais jis susitiko per nuotolį. Bet atstumas netapo kliūtimi. Laikas, praleistas kalbantis apie kūrybą, ir tapytojui, ir jo gerbėjams buvo labai vertingas.
„Ilgai galvojau, nuo ko pradėti šios, pirmosios, parodos, surengtos po Kauno meno mokyklos šimtmečio jubiliejui skirtų ekspozicijų, kuriose buvo pristatyti žinomi Lietuvos menininkai, atidarymą. Šiandien „Pelėdų kalno“ galerijoje eksponuojama kažkas kitokio, spalvingo ir, galbūt, netikėto. Tai – pirmoji A. Kriščiūno personalinė paroda Kaune. Žiūrint į menininko darbus, būnant šioje erdvėje norisi kalbėti apie laikinumą, apie akimirką ir apie tai, kad mes dažnai nesaugome, neįvertiname to, ką turime šiandien, čia ir dabar“, – atidarymo metu sakė parodos kuratorė, Fotografijos studijų programos koordinatorė, fotomenininkė Svetlana Batura.
Varomoji kūrybos jėga – laikinumas
A. Kriščiūnas, kalbėdamasis su parodos atidarymo svečiais, taip pat pabrėžė laikinumą, atskleisdamas, jog būtent jis yra varomoji kūrybos jėga. „Suvokdamas gyvenimo laikinumą, suprantu, kad neturiu ko laukti, kad turiu tik šiandieną ir, jei noriu ką nors padaryti, tai turiu padaryti šiandien. Rytojus gali neišaušti, daug kas gali nutikti. Turiu padėti, padaryti ir duoti viską, ką galiu, šiandien. Toks tas mano variklis“, – mintimis dalinosi menininkas.
Jis atskleidė ir iš kur semiasi įkvėpimo. „Labiausiai įkvepia knygos – protingų žmonių tekstai, mintys. Aš, kaip ir kiekvienas žmogus, sugeriu iš pasaulio viską, kas įdomiausia, geriausia, kas mane paliečia ar sujaudina. Tiek mano tekstai, tiek paveikslai, iliustracijos, fotografijos atspindi mano pasaulio suvokimą. Kiekvienas žmogus pasaulį suvokia savaip, todėl nėra objektyvaus pasaulio suvokimo – viskas subjektyvu“, – sakė menininkas.
Kviečia susikurti savas istorijas
Kūrėjo darbai perteikia jo egzistencialistinę filosofiją ir humanistinį pasaulio suvokimą. Jie kupini asmeninių išgyvenimų, nerimo ir džiaugsmo, slaptų žinučių ir prasmių, kurias kiekvienas žiūrovas iššifruos skirtingai. „Mano paveiksluose žiūrovas mato tai, ką pats susikuria savo vaizduotėje, tai, kas iškyla iš jo patyrimų, jausmų. Esu dėkingas, kad tuose plokščiuose drobės gabaluose kiekvienas atranda savo istorijas, pajunta jausmus, įžiūri skirtingus dalykus. Tai – nuostabu“, – pabrėžė A. Kriščiūnas.
„Nenoriu aiškinti, ką reikia matyti paveiksle. Kai pasakoju apie darbus, atskleidžiu tai, ką matau, išgyvenu aš, bet nereiškia, kad yra tik taip. Prie to paties paveikslo stovintys keli žiūrovai jį gali interpretuoti visiškai skirtingai – vienam jis atrodys juokingas, kitam – gilus, o trečią gali net papiktinti“, – nebijoti į kūrinius pažvelgti per savo asmeninius patyrimus ir išgyvenimus skatino tapytojas.
Parodos atidarymo renginyje menininkas pasidalino mintimis apie paveikslų pavadinimus, skatinančius žiūrovą į kūrinius pažvelgti iš kitos perspektyvos. „Kai tapau, paveikslai neturi pavadinimų. Tik tada, kai darbą užbaigiu, sėdžiu ir galvoju, ką konkretus jis man reiškia. Pavadinimai nebūtinai paaiškina paveikslą, bet kažkur nukreipia. Norėčiau, kad žiūrovai, perskaitę pavadinimus, susikurtų savo istorijas, kad pavadinimai sukeltų jiems minčių srautą“, – mintimis dalinosi A. Kriščiūnas.
Parodos atidarymo renginio moderatorė: Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Menų akademijos lektorė Svetlana Batura
Parodos kuratorė: Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Menų akademijos lektorė Svetlana Batura
Parodą galite aplankyti iki kovo 17 d. „Pelėdų kalno“ galerijoje (A. Mackevičiaus g. 27, Kaunas). Galerijos darbo laikas: I–VII nuo 10 iki 18 val.
Daugiau menininko kūrinių rasite: www.krisciunas.com
Nuotraukos: Rima Juonytė-Karalienė
rjuonyte