Vardan tos Lietuvos vienybė težydi! – šios „Tautiškos giesmės“ eilutės yra mūsų laisvės ir nepriklausomybės pagrindas, ant kurio stovime. Bet šiandien suvokiame, kad mūsų pagrindas nėra nepajudinamas. Mus neramina nauji demokratinėms valstybėms kylantys iššūkiai.

Esame išmintingi, dvasiškai stiprūs, turime jėgų ir gebame kovoti dėl savo laisvės. Tai įrodėme prieš trisdešimt penkerius metus stovėdami Baltijos kelyje. Vieningi ir išdidūs. Kovojantys, bet ne ginklais. Baltijos kelias suvienijo trijų Baltijos valstybių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – žmones taikiam protestui, tapusiam reikšmingu istoriniu faktu, kuris yra mūsų atrama ir šiandien. Baltijos kelyje solidarumas ir drąsa skleidėsi be agresijos, o su daina lūpose, kuri pasklido ir tapo – Dainuojančia revoliucija. Muzika ne tik vienijo. Ji tapo pasipriešinimo forma. Ypač roko muzika, kadangi buvo uždrausta, nes sovietų valdžia ją niekino. Laikotarpyje nuo 1987-ųjų iki 1989-ųjų Lietuvoje vyko Roko maršai, stiprinę tautinę dvasią ir tapę taikiu protesto įrankiu. Šiame Dainuojančios revoliucijos kontekste būtina paminėti Sąjūdį – 35 intelektualų ir menininkų grupę, susikūrusią 1988-aisiais. Sąjūdžio veikla susitelkė į valstybės nepriklausomybės atkūrimą ir yra įvardijama kaip Lietuvos nepriklausomybės judėjimo lokomotyvas. Prisimindami savo praeitį semiamės drąsos, ryžto ir valios mūsų vienybei augti, skleistis ir mūsų pačių, ir jaunosios kartos tautiečių širdyse.

Tarptautinėje dailės disciplinų dėstytojų parodoje „Kvadratas XV“, šiais metais taip pat žyminčioje jubiliejų, Lietuvos, Latvijos, Estijos menininkai simboliškai vėl susikimba rankomis ir stojasi į Baltijos kelią, darbuose reflektuodami mus vienijantį istorinį įvykį. Dvidešimt septyni dailės disciplinų dėstytojai iš trijų Baltijos šalių, tapybos, akvarelės, tekstilės, grafikos, fotografijos, skaitmeninės spaudos, stiklo meno, medžio, mišrios technikos kūriniuose apsvarsto fundamentalias laisvės, taikos temas, atsigręžia į individą, atspindėdami jo būtį kintančioje, nenuspėjamoje šiandienoje, pasineria į filosofiškus apmąstymus apie  tekantį laiką, gyvenimo trapumą, akcentuoja vienybės, ryžto, vilties svarbą, perteikia tikėjimą laisvės stebuklu ir pagerbia Ukrainos ryžtą kovoti už mus visus.

Žymėdami Baltijos kelio jubiliejų, o taip pat Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 35-metį, esame laukime, kada pagaliau, kaip sako parodoje dalyvaujanti menininkė iš Latvijos Agnese Gedule, plačiai atversime langus, kvėpuosime lengvai ir dainuosime visą dieną, švęsdami UKRAINOS PERGALĘ dėl Europos. Norisi tikėti, jog liko nebedaug.

Parodos dalyviai: Audere Inguna, Rogers Michael, Bekmane Santa, Blažienė Ana Marija, Celiešienė Janina, Čiaglienė Jolanta, Čistovaitė Dalia, Daniūnaitė Kristina, Grabliauskaitė Sigita, Gedule Agnese, Greiža Ineta, Groza Vineta, Gudelytė Daiva, Kibildytė-Klimienė Kristė, Kunigėlytė Vaida, Kvietkauskienė Loreta, Paulauskienė Jonė, Petraitytė Talalienė Eglė, Rimkevičius Artūras, Saare Mare, Sereikaitė Jolanta, Šimkevičius Raimondas, Šležienė Birutė, Urbelienė Rūta, Vaitkienė Ingrida, Vaitkus Arūnas, Vernera Diāna

Parodos kuratorius: Artūras Rimkevičius

Parodos partneriai: galerija „Aukso pjūvis“, Kauno kolegija, Lietuvos dailininkų sąjunga, D. ir A. Rimkevičių studija

Paroda veikia: 2025-03-14 – 2025-04-18, galerija „Aukso pjūvis“ (Verslo centras BLC, K. Donelaičio g. 62 / V. Putvinskio g. 53, Kaunas)