Jei pasiūloma atlikti baigiamąją užduotį analizuojant fiktyvią organizaciją, kodėl gi nepasirinkus tikros? Taip nusprendė trys Kauno kolegijos Vadybos ir ekonomikos fakulteto Verslo vadybos antrakursiai Austumas Maliauskas, Danguolė Skruibytė bei Kasparas Lukoševičius, kurie, be viso ko, pasirinko ne Lietuvos, bet Suomijos įmonę! Tačiau apie viską nuo pradžių.

Mintis studentams išvykti į užsienio šalį vykdant projektinę veiklą kilo dar mokslo metų pradžioje, įvadinės savaitės metu. „Dalyvaudamas įvadinėje savaitėje išgirdau, jog Kauno kolegijos studentai  gali vykdyti projektinę veiklą užsienio institucijose ir gauti finansavimą. Apie tai prisiminiau modulio „Įmonės išteklių valdymas“ metu“, – apie pirminę idėją pasakoja Austumas.

Kauno kolegijos Verslo vadybos studentams taikoma modulinių studijų sistema, kurios rezultatai įvertinami baigiamuoju projektu. Šio modulio metu studentai turėjo užduotį – naudojantis programa „Kietas riešutėlis“ parengti fiktyvios įmonės analizę. „Štai tada pagalvojau, jog analizuoti realią įmonę būtų žymiai įdomiau. Pasitarę su Danguole ir Kasparu kreipėmės į Kauno kolegijos Tarptautinių studijų skyriaus vadovę, kuri mums paaiškino, jog jei viskuo pasirūpinsime patys, galėsime pasinaudoti „Nordplus“ programa, kuri finansuos kelionės bei apgyvendinimo paslaugas“, –  atskleidžia studentas. Nestokoję entuziazmo antrakursiai taip ir padarė – sutelkė visas jėgas ir nėrė į įmonės paieškas.

Studentai savo baigiamajam projektui pasirinko inovacijomis pagrįstą įmonę startuolį „Proximi.io“, įsikūrusią Helsinkyje. Tiesa, paieškos kelias nebuvo vien rožėmis klotas. Baigiamajam projektui Verslo vadybos antrakursiai turėjo atlikti žmogiškųjų išteklių valdymo, apskaitos ir ekonominę analizę. Pagrindiniai kriterijai renkantis įmonę buvo šių komponentų analizei reikalingi duomenys. „Kreipėmės į maždaug 400 įmonių, visoms joms rašėme užklausas elektroniniu paštu. Nustebino tai, jog atsakymo sulaukėme tik iš 60 įmonių, kurios dažniausiai teigė, jog mūsų reikalavimų neatitinka“, – prisimena Danguolė. Galiausiai lemtingas teigiamas atsakymas visai netikėtai ir jau beveik praradus viltis buvo sulauktas ir tai buvo įmonė „Proximi.io“.

Galimybė pažinti startuoles
Atvykę į Helsinkį ir suradę pastatą, kuriame buvo įsikūrusi jų įmonė, Austumas, Danguolė ir Kasparas turėjo galimybę pabendrauti ir su kitomis čia apsistojusiomis startuolėmis. „Visų pirma mus nustebino, jog didžiulis pastatas, kuriame buvo įsikūrusios šios įmonės – buvusi sena ligoninė, kuri dar prieš 2 metus buvo veikianti. Tai apskritai buvo pirmoji Suomijoje įkurta ligoninė, o dabar pastatą nurungė inovatyvios technologijomis paremtos besikuriančios įmonės“, – nuostabos negalėjo nuslėpti Danguolė. Dar vienas dalykas palikęs studentams įspūdį – tai Bluetooth spynos, kurios duris atveria telefono pagalba. „Visame pastate buvo apie 20–30 tokių spynų. Iš tiesų galima sakyti, kad susipažinome su aukščiausiomis technologijomis“, – prisimindamas vizitą Helsinkyje ir neslėpdamas susižavėjimo pasakoja Austumas.

Pati įmonė, kurioje studentai vykdė projektinę veiklą, taip pat grįsta inovacijomis. „Proximi.io“ kuria platformą, kuri programuotojams leidžia vystyti programas, parengtas GPS signalu. Tokios platformos pagrindinis tikslas – tikslus vietos nustatymas ir tokios informacijos panaudojimas informaciniams ištekliams. Nors įmonė nedidelė (joje dirba 9 darbuotojai), tačiau turinti savitą kultūrą. „Paklausus, kodėl ryžosi mus priimti, įmonės vadovė, kuri, beje, visą laiką buvo su mumis, atsakė, jog „Proximi.io“ laiko save jaunatviška, socialiai atsakinga įmone ir yra visada pasiruošusi priimti studentus“, – pasakoja Austumas.

Ne tik gauti, bet ir duoti

Studentų projektiniam darbui įmonė buvo pasiruošusi suteikti visus reikiamus duomenis.  „Analizuodami žmogiškuosius išteklius gilinomės į „Proximi.io“ motyvacinę bei darbo užmokesčio sistemą. Mums reikėjo duomenų, pagal kuriuos  galėtume atlikti analizę ir pasiūlyti tobulintinus aspektus. Taip pat prašėme finansinių ataskaitų – jas suteikė be jokio vargo. Dar vienas dalykas, kurį turėjome išanalizuoti – tai įmonių ekonomika. Analizavome dokumentus, pagal kuriuos gilinomės, kokią įtaką įmonė daro rinkos pokyčiams“, – apie projektinę veiklą pasakoja studentai.

Be to, pasirodo Kauno kolegijos studentams įmonės Proximi.io marketingo specialistas taip pat turėjo paruošęs užduotį – jų buvo paprašyta įvertinti įmonės puslapį ir padėti jį pakoreguoti. „Mes pasiūlėme tikslinius sprendimus, į kuriuos, jau dabar galime matyti, tikrai buvo atsižvelgta“, – pastebi Austumas. Studentai apibendrina, jog tiesiog praktiškai panaudojo tai, ką buvo išmokę kolegijoje.

Terpė naujoms idėjoms

Paklausus, kaip vertina projektinę kelionę žinių atžvilgiu, studentai ilgai nedvejoja – nuostabiai. Tai leido ne tik susipažinti su suomių kultūra, praplėsti akiratį, bet ir pakeitė požiūrį į verslo steigimą. „Kelionė davė daug naujų idėjų, tas idėjas pasufleravo galimybė iš arčiau susipažinti su įmonėmis startuolėmis. Patirtis pabendrauti su įvairiomis startuolėmis leido suprasti, jog įmonės steigimas – nebūtinai turi tapti klestinčiu verslu, veikiau – kaip pirmas verslo bandymas. Projektinė kelionė parodė, kad žmonės turi gerų idėjų ir nebijo jų realizuoti, nebijo, kad jiems nepasiseks. Toks pavyzdys išties suteikia drąsos“, – įspūdžiais dalijasi Danguolė.

Nors antrakursiai dar ne visai spėjo atsikvėpti, jau pasvarsto ir apie tolimesnius planus. „Dar prieš įstodama į Kauno kolegiją sakiau sau, jog naudosiuosi visomis galimybėmis, kurias suteikia ši aukštoji mokykla. Jau ne vieną kartą kartu su dėstytojais bei studentais dalyvavau įvairiose užsienio šalių organizuojamose projektinėse veiklose. Dabar jaučiu, kad atėjo metas didesniam žingsniui –  „Erasmus+“ praktikai“, – šyspsosi Danguolė.

Praminti takus kitiems studentams 

Studentų bendradarbiavimas su įmone „Proximi.io“ gali atnešti realios naudos ir kitiems Kauno kolegijos studentams.  Austumas, Kasparas bei Danguolė vis dar bendrauja su šios įmonės vadove ir šiuo metu svarstoma galimybė kartu su Kauno kolegija sudaryti bendradarbiavimo sutartį. Ši sutartis ne tik leistų su įmone „Proximi.io“ nuolat vykdyti projektines veiklas, bet ir būtų sudaromos sąlygos jų praktikos vietai.

„Šį projektą baigėme, bet prasideda nauji projektai, kas žino, gal metas ieškotis kelionės“, – juokaudamas pokalbį užbaigia Austumas.