Ramus sekmadienio rytas neįsivaizduojamas be blynų, sumuštinis – be duonos, šventė – be pyrago, itališka virtuvė – be makaronų. Visi šie ir kiti populiarūs produktai ar patiekalai gaminami iš kasdienį mūsų racioną papildančių miltų. Jų esama įvairių rūšių – kvietiniai, speltos, ruginiai, avižų, miežiniai, grikių, kukurūzų ir kt., – o apie jų savybes ir naudą laikraščiui „Kauno diena“ pasakoja Technologijų fakulteto lektorė Inga Pupelienė.

Dėstytoja teigia, kad kvietiniai miltai yra populiariausi todėl, kad juose gausu glitimo, kuris tešlai suteikia klampumą, tamprumą, elastingumą, kepiniams – purumą. I. Pupelienė patikslina, kad kuo tvirtesnis glitimo tinklas, tuo tvirtesni ir produktai.

Neretai daug klausimų kelia ant miltų pakelio esantis žymėjimas, kurio prasmes atskleidžia Kauno kolegijos dėstytoja: „Raidėmis (B, C, D, E, F) žymimas glitimo kiekis. Plikytai, sluoksniuotai ar mielinei tešlai reikia, kad glitimo kiekis būtų kuo didesnis. Tokiu atveju reikėtų rinktis miltus, kurie pažymėti raide, esančia arčiau abėcėlės pradžios, šiuo atveju – C. Taip pat tokie miltai tinkami koldūnų, makaronų tešlai, nes gaminiai bus tvirtesni, džiovinami makaronai mažiau trupės.“ Skaičius (405, 550, 812, 1 050), anot I. Pupelienės, nurodo pelenų kiekį (jų sudėtyje yra mineralinių medžiagų) bei miltų spalvą: „Kuo skaičius mažesnis, tuo miltai bus baltesni, tačiau mažiau vertingi. Kuo tamsesnė spalva – tuo daugiau miltuose mineralinių, skaidulinių medžiagų.“

Sveikos mitybos entuziastams rekomenduojama rinktis viso grūdo miltus, nes, anot Technologijų fakulteto dėstytojos, baltuose ir kuo smulkiau sumaltuose aukščiausios rūšies kvietiniuose miltuose nėra pačių vertingiausių grūdo dalių. Kita vertus, gaminant visagrūdžius miltus, sumalami valyti sveiki grūdai su visomis sėlenomis, kuriose gausu žmogaus organizmui reikalingų fermentų, mikroelementų, vitaminų ir beveik nėra sočiųjų riebalų. Priduriama, kad glitimo netoleruojantys žmonės iš savo mitybos neturi ištrinti miltų, nes glitimo neturi grikių, ryžių, žirnių, kukurūzų, bolivinių balandų miltai.

Miltų įvairovė ir siekis gyventi sveikai pastūmėja eksperimentuoti ir maišyti skirtingų rūšių miltus, tačiau dėstytoja atkreipia dėmesį, kad siekiant pagaminti kokybišką produktą reikėtų žinoti konkrečios miltų rūšies savybes ir jų svarbą gaminyje.

 

Daugiau apie miltus, jų rūšis, savybes ir įvairialypį miltų įtraukimą į maitinimąsi skaitykite lapkričio 27 dienos laikraštyje „Kauno diena“, 12–13 psl.