www.kaunozurnalistai.lt nuotr.

Verslo centras, siekdamas kurti pridėtinę studijų vertę Verslo fakultete, tęsia rubriką „Verslo centro svečiuose“. Šį kartą nuotoliniu būdu svečiavosi ir savo patirtimi dalijosi „Kas vyksta Kaune“ įkūrėjas Vaidas Pilkauskas.

Kaip gimė karščiausių Kauno naujienų portalo idėja ir kas slepiasi už didžiausios kauniečių bendruomenės internete? Kviečiame susipažinti su Vaido istorija!

Vaido profesinis kelias, prasidėjo ne visai nuo išsilavinimo. Tėvų pastūmėtas, jis, kaip ir dauguma neapsisprendusių jaunų žmonių, studijas rinkosi daug negalvodamas. Pavykus įstoti į Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakultetą, dar būdamas pirmame kurse, pradėjo dirbti radijo stotyje „Pūkas“. Paragavęs studijų ir supratęs, kad tai nėra ta sritis, kurioje norėtų save realizuoti, nutarė liaudiškai tariant „tepti slides“ į kitą studijų sritį ir pasirinko KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto marketingo specialybę.

Pirmas rimtesnis darbas į Vaido gyvenimą atėjo be didesnių pastangų – tam nereikėjo nei išsilavinimo žiniasklaidos srityje, nei ilgametės patirties. Užteko jaunatviškos drąsos.

„Na įsivaizduokite tau 20 metų, su draugais susilažini, kad gali dirbti radijuje, atvažiuoji pas radijo pagrindinį bosą ir sakai: ar gali mane priimti į darbą? Ir jau kitą dieną tu sėdi prie pulto, tave pamoko kaip dirbti, o tu jau po dviejų dienų, nieko nesuprasdamas, vienas paliktas studijoj valdai, transliuoji radiją, kur šimtai tūkst. klausytojų visame pasaulyje tave girdi“, – štai taip paprastai profesinę pradžią prisimena Vaidas.

Anot jo, tais laikais, kai „Pūko“ televizija ir radijo stotis buvo stambi žiniasklaidos priemonė, galimybė dirbti joje suteikė neįkainojamos praktikos ir žinių bei  leido suprasti, jog tai ir yra ta sritis, kurioje norisi pasilikti.

„Man mokytis niekada nepatiko, mano siekiamybė buvo gauti diplomą, kad turėčiau aukštąjį išsilavinimą, nes išsilavinę žmonės Lietuvoje labiau vertinami. Studijos man leido praplėsti pasaulėžiūrą, tačiau nepasakyčiau, kad esu stiprus marketingo specialistas. Mano stiprybės yra iš to, ką aš darau dabar“, – pasakoja naujienų portalo „Kas vyksta Kaune“ įkūrėjas.

Savirealizacija virtusi profesiniu pašaukimu

Niekada nutrūktgalviškų idėjų nestokojęs Vaidas pasakoja, jog mintis sukurti „Kas vyksta Kaune“ portalą iš pradžių reiškėsi kaip saviraiškos priemonė. „Laisvu nuo darbo metu pradėjau lakstyti po Kauną su kamera, nes mačiau, kad tuometis Kauno portalas buvo labai nusisukęs nuo miesto, labiau orientuotas į respublikines naujienas, o čia idėja buvo būtent paprastu būdu sužinoti ką veikti Kaune“, – prisiminimais dalijasi žurnalistas.

Tuomet didžiausias siekis buvo į turinio kūrimą įtraukti ir kitus miestiečius, paversti socialinio tinklo „Facebook“ paskyrą Kauno miesto blog‘u: informuoti apie įvykius, šventes, renginius, diskutuoti aktualiomis temomis ir pan. Tokią saviraiškos formą Vaidas vykdė apie 3–4 metus, eidamas vienas pats miesto gatvėmis, fiksuodamas įvykius ir juos montuodamas. Dabar jis neabejoja, kad prie miesto gaivinimo prisidėjo ne tik meras V. Matijošaitis, bet ir jo įkurtas naujienų portalas „Kas vyksta Kaune“.

Portalas, netelpantis į tradicinės žiniasklaidos rėmus

Šis portalas, ne paslaptis, labiausiai vertinamas dėl gyvo ryšio su vartotoju, tiesioginių transliacijų bei operatyvumo. Šiais laikais, galimybė transliuoti tiesiogiai, tapusi įprastu reiškiniu, o štai prieš 12 metų, kai socialiniame tinkle įkurta bendruomenė „Kas vyksta Kaune“, transliacijas Vaidas vykdė mobiliuoju telefonu, 3G ryšiu, naudodamasis švedų socialiniu tinklu, kuris sukūrė mobiliųjų tiesioginio vaizdo transliacijų platformą pavadinimu „Bambuser“. Tačiau gyvos transliacijos, anot Vaido, nepasiteisino dėl konkurencijos. „Pastebėjome tokį dalyką, kad, ištransliuojant įvykius tiesiogiai, atvyksta visos kitos medijos priemonės ir pasidaro naujienas, straipsnius, nuotraukų galerijas“, – pasakoja portalo vadovas. Tai, anot Vaido, paskatino imtis kitokios taktikos: nuvažiuoti į įvykio vietą, pirmiesiems surinkti informaciją, nuotraukas, parašyti naujieną, jos neskelbiant iki tol, kol bus pašalinti avarijos ar kito įvykio padariniai. Tokiu būdu pirmiesiems pranešant apie aktualius miestui įvykius.

Nuo pat pradžių į įprastus žiniasklaidos rėmus netilpęs portalas net ir dabar nesistengia spraustis į tradicines darbo sąlygas: čia nerasite ofiso, kuriame nuo 8 iki 17 val. sėdėtų tie patys žurnalistai. Šiuo metu komandą sudaro 10 žmonių, taip pat laisvai samdomi darbuotojai. Dauguma jų – jauni žmonės, kuriems sudaroma vieta profesinei saviraiškai. Didelės darbuotojų kaitos šiame kolektyve nėra, čia dirba mėgstantys žurnalistinę veiklą, o pats Vaidas iki šiol savo iniciatyva nėra atleidęs nei vieno darbuotojo. Jis paprasčiausiai supranta, kad jauni žmonės turi išbandyti, atrasti save, nebijoti pokyčių ir negali visą gyvenimą dirbti vieno darbo.

Vis tik vieno dalyko neslepia itin nemėgstantis – kai išeinantis žmogus bijo pasakyti, kad pereina dirbti į kitą žiniasklaidos priemonę, kadangi, dirbant šioje srityje, anksčiau ar vėliau tai vis tiek paaiškės.

Norintiems išbandyti save komunikacijos srityje

Paklausus, ar naujienų portalas įsileidžia praktikantus, Vaidas neslepia, jog dėl nestandartinių darbo sąlygų tokia galimybė sunkiai pasiekiama. Tačiau, jei žmogus itin motyvuotas, turi idėjų ir nori atrasti terpę savo saviraiškai – pabandyti tikrai galima, mat tokių sėkmingų pavyzdžių įmonėje yra buvę.

„Jeigu atsiras studentų, kurie turės komunikacijos idėją, kurią norėtų išsibandyti – tikrai išklausysim, ypatingai jei žmogus norės būti savarankiškas ir iš mūsų reikės minimalios pagalbos. Mes esame ne tik naujienų portalas, mūsų pagrindinė veikla yra pardavinėti viešinimo ir reklamos paslaugas, kas yra stipriai susiję su komunikacija“, – studentų dėmesį atkreipia Vaidas.

Paklausus, kokiomis savybėmis turėtų pasižymėti komunikacijos specialistas, pašnekovas neabejoja – išmanyti turinio valdymo sistemą – gebėti greitai pažinti naująsias technologijas ir operatyviai, pagal visas taisykles, gebėti parengti straipsnį. Taip pat šiais laikais itin svarbūs oratoriniai gebėjimai, mokėjimas prieiti prie informacijos, mat bendraujant su valstybės tarnybomis, tai padaryti darosi vis sunkiau.

Sėkmė ar nesėkmė? Viskas tavo galvoje

Šiuo metu naujienų portalas „Kas vyksta Kaune“ yra visų Lietuvos portalų penkioliktuke ir turi net 400000 unikalių skaitytojų bei žiūrovų.  Paklaustas, ar pats Vaidas laiko šį portalą sėkmės istorija, jis nedvejoja: „Yra tokia laida „Puikūs pralaimėjimai“, kur nesėkmes visi pristato kaip sėkmę… Tad taip, tai yra sėkmės istorija. Bet, kad ji baigtųsi ta sėkme, dar turi įvykti tam tikri pokyčiai. Supraskite, kiekviena veikla yra ne amžina ir daryti 11 metų tą patį, – nors negaliu sakyti, kad tas darbas visuomet toks pats, – tai yra mokymasis kiekvieną dieną“, – samprotauja naujienų portalo įkūrėjas, pridurdamas, jog visus pasitaikančius iššūkius jis priima kaip gyvenimo pamoką, nes viskas priklauso nuo požiūrio.