Gruodžio 22 dieną startavo projekto „Priešakinėse linijose“, kitaip dar vadinamo karantino dienoraščiu, rubrika „Ką tu, kai svečiuose COVID–19?“, kurią savanoriškai kuria Kauno kolegijos Verslo fakulteto Taikomosios komunikacijos studentai.
Rubrika skirta atkreipti jaunimo dėmesį ir paskatinti į sparčiai besiplečiantį virusą žiūrėti atsakingiau. Joje atskleidžiamos jaunų žmonių, persirgusių koronavirusu, istorijos: saviizoliacijoje buvę jaunuoliai atvirai dalijasi savo mintimis ir patirtimis.

Viena iš kūrybinės grupės narių Samanta Dagytė pasakoja, kad pagrindinė iniciatyvos autorė – projekto „Priešakinėse linijose“ iniciatorė, komunikacijos kampanijos „Ugdanti komunikacija“ įkūrėja Karolina Barišauskienė. Rubrika remiasi idėja įrodyti, kad COVID-19 virusas pavojingas ir jaunimui.
Projekto metu Taikomosios komunikacijos studentai Daumantas Janecka, Austėja Vaičiulevičiūtė, Samanta Dagytė, Laura Marchertaitė ir Viktorija Ivanauskaitė kalbino 16-26 m. jaunuolius, kurie serga arba jau persirgo koronavirusu ir rašė straipsnius, pranešimus socialiniuose tinkluose.
Tinklalaidžių serijose jaunuoliai atskleidžia, kaip jautėsi susirgę bei kaip keitėsi jų požiūris susidūrus su liga iš arti. Nors daugeliui pašnekovų teko susidurti su lengvesne viruso forma, jie neslepia, kad COVID-19 – ne itin malonus iššūkis. Nepaisant to, kad saviizoliacijos patirtį palengvino artimųjų ir draugų palaikymas, pašnekovai akcentuoja, kad COVID–19 – ne juokai ir ragina išlikti sąmoningiems.
Nauja tinklalaidžių serija „Ką tu, kai svečiuose COVID-19?“ – devynios tikros istorijos – devynios unikalios jaunų herojų, persirgusių COVID–19, patirtys.
1 serija. 20-metė Ieva pirmuosius COVID-19 simptomus pajuto tada, kai namuose prisvilo puodas. Mergina suvokė, kad prarado uoslę. Gavusi teigiamą atsakymą, mergina izoliavosi nuo šeimos. „Kai pats susergi, supranti, koks didelis žmonių ratas tave supa, todėl į tai reikia žiūrėti rimčiau“, – pasakoja studentė ir priduria, kad pasveikti nuo viruso yra žymiai sunkiau nei užsidėti medicininę kaukę.
2 serija. Simas Kazlauskas pripažįsta, kad prieš susergant į COVID-19 pandemiją žiūrėjo gana atlaidžiai: „Galvojau, kadangi esu jaunas, virusas manęs „nepaims“. Pašnekovas pasakoja galvojęs, jog sunkiausia sulaukti teigiamo atsakymo, tačiau persirgęs COVID-19 suprato, kad sunkiausia visgi būti atskirtam nuo artimiausių žmonių. Negalėjau apkabinti mamos, kitų. Pasijutau vienas“, – pasakoja jaunuolis.
3 serija. Bendrosios praktikos slaugos studentė Simona Savickaitė pasakoja puikiai žinanti, kaip užsikrėtė virusu ir neslepia, jog tai sukėlė nuostabą. Simona kreipiasi į jaunimą su prašymu: „Tiesiog laikykitės higienos reikalavimų, dezinfekuokite rankas, laikykitės saugos atstumo, nesibūriuokite grupėmis. Jeigu laikysimės šių reikalavimų, vėl galėsime grįžti į normalų gyvenimą,‘‘ – įsitikinusi studentė.
4 serija. Studentė Saulė Brazdeikytė neslepia ilgą laiką į COVID–19 virusą žiūrėjusi skeptiškai: „Visiems pasakojau konspiracijos teorijas, teigiau, kad koronaviruso nėra, o kai pati susirgau, gėda buvo pasakyti draugams“, – pasakoja mergina. Saulė pasakoja, kad virusu persirgo gana lengvai, tačiau labiausiai gailisi užkrėtusi draugę: „Dėl mano kaltės žmogus serga ypač sunkiai“, – kartėlio neslepia Saulė ir kreipiasi į jaunimą: „Netikėkite sąmokslo teorijomis, saugokite artimuosius. Galbūt jūs persirgsite lengviau, tačiau jūsų artimam žmogui gali būti žymiai blogiau nei Jums pačiam!“
5 serija. Aktyvi moksleivė Neringa Stravinskaitė dar sirgdama COVID-19 sutiko papasakoti, kaip jaučiasi susidūrusi su šiuo virusu. „Pradžioje galvojau, kad čia gal šiaip koks gripas, bet kai pamačiau, kad plinta ir tarp mano artimųjų, nepasirodė laba smagu. Supratau, kad rimtas reikalas. Tik nesitikėjau, kad jis taip lengvai išplis ir pasieks mane“, – pasakoja Neringa. Mergina neslepia, jog pradžioje ligos jautėsi taip blogai, kad vos pavyko išvengti ligoninės.
6 serija. Moksleivis Matas Gancevičius teigia, kad jam pasisekė, nes, užsikrėtus koronavirusu nuo draugo, jam pavyko neužkrėsti kartu gyvenančių savo tėvų. Vaikinas pasakoja, kad sunkiausios buvo pirmosios dienos: „Visas kūnas atrodė kaip nudegęs nuo saulės. Pavyzdžiui, buvo sunku marškinėlius nusiimti ir pan. Kitos dienos buvo tokios be energijos“, – nemaloniais prisiminimais dalijasi Matas.
7 serija. Kaip teigia Studentė Ieva Stadalninkaitė, greičiausiai ji karonavirusu užsikrėtė nuo tuo metu mokyklą lankiusios sesers. Mergina pasakoja, kad jos savijautos pokytis prasidėjo nuo didelio galvos skausmo, vėliau atsirado tokie simpomai kaip kaulų laužymas, raumenų skausmai, temperatūra ir kiti. Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) dirbanti studentė džiaugiasi, kad skiepai netrukus bus pasiekiami visiems: „Manau, kad tikrai sutiksiu skiepintis. Tai, ką pasaulis per metus padarė su skiepu, yra didžiulė pažanga“ – įsitikinusi Ieva.
8 serija. Taikomosios komunikacijos studentė Ignė Čekaitė pripažįsta, kad per pirmą karantiną buvo skeptiškai nusiteikusi įspėjimams dėl pandemijos, galvojo kad virusas pavojingas tik senyvo amžiaus žmonėms. Susidūrus su virusu, jos nuomonė visiškai pasikeitė: „Šis virusas pavojingas yra vienodai visiems,“ – dabar tvirtina studentė ir ragina visus suklusti.
Rubrikos kūrėjai prašo likti namuose, saugoti save ir kitus!