Valdas ir Ilona Urbanavičiai (kairėje) išvykoje į aukštąją mokyklą Ukrainoje

Technologijų fakulteto geodezijos studijų dėstytojai Valdas ir Ilona Urbanavičiai gali pasigirti ne tik pasauliniu pripažinimu ir prasmingais profesiniais pasiekimais, bet ir solidžia, net 600 Žemės gaublių turinčia kolekcija.

Tarptautinis pripažinimas ir mėgstamu profesiniu užsiėmimu virtęs gaublių kolekcionavimas taip pat turi glaudžių sąsajų. 2017 metais Lietuvos „Esri“ naudotojų konferencijoje, organizuotoje UAB „Hnit-Baltic”, dėstytojams už geomentorystę įteiktas JAV kompanijos ir pasaulinės geografinių informacinių sistemų (GIS) rinkos lyderės „Esri” gaublys. Geomentorių misija – padėti ugdytojams ir ugdytiniams pažinti ir taikyti geoinformacines technologijas, lavinti jaunų žmonių erdvinį mąstymą ir supratimą apie GIS taikymą įvairiausiose profesinėse srityse, prisidėti prie švietimo būklės gerinimo Lietuvoje.

Prieš 15 metų gaublių kolekcionavimu susidomėję Ilona Ir Valdas Urbanavičiai šiandien yra sukaupę ir įdomiausių istorijų apie kartografinius Žemės modelius, kurios įdomios ne tik jų paskaitas klausantiems studentams, bet ir kiekvienam besižvalgančiam po jųjų sukauptą ekspoziciją.

Kolekcionieriai gaublių paieškomis užsiima sendaikčių turguose, antikvariatuose. Urbanavičiai prisipažįsta, kad neretai, įsigijus Žemės gaublius, juos tenka ir restauruoti. Keliaudami po įvairias užsienio šalis, dėstytojai taip pat stengiasi Lietuvon parsivežti įdomesnių ir įvairesnių suvenyrinių gaublių.

„Gaublys padeda mąstyti globaliai, matyti visą nedalomą pasaulį, suvokti jo vientisumą, paskirtį“ – teigia V. Urbanavičius.

Primename, kad 2018 metais Lietuvos matininkų asociacijos metinėje konferencijoje, Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio minėjimo proga, už ypatingą indėlį, auginant matininkų ir geodezininkų profesinę bendruomenę, V. Urbanavičius buvo apdovanotas Nacionalinės žemės tarnybos prie ŽŪM padėkos raštu ir specialiuoju prizu.

Daugiau apie geodezijos studijų dėstytojų pomėgį galite perskaityti leidinio „Žemėtvarka ir hidrotechnika“ (Nr. 189) straipsnyje „Kolekcija iš meilės profesijai“ (p. 46-51).